Otoyol Güzergahı Masaya Yatırıldı

Niksar Kent Konseyi Başkanı Suat Boynudelik'in organizesiyle ilçede bulunan Sivil Toplum Kuruluşları başkanları, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve oda başkanlarının katılımıyla “Merzifon-Gürbulak Otoyolu” güzergah seçimi konusu için toplantı düzenlendi.
Bu haber 2020-11-13 13:01:52 eklenmiş ve 1777 kez görüntülenmiştir.

Niksar Kent Konseyi Başkanı Suat Boynudelik'in organizesiyle ilçede bulunan Sivil Toplum Kuruluşları başkanları, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve oda başkanlarının katılımıyla “Merzifon-Gürbulak Otoyolu” güzergah seçimi konusu için toplantı düzenlendi.

 

Niksar Belediyesi Düğün Salonunda düzenlenen toplantıda Merzifon-Gürbulak Otoyolunun D100 karayolunu pas geçerek Amasya, Tokat, Sivas ve ilçe sınırları içerisinden geçecek olmasının Kelkit bölgesine Taşova-Erbaa-Niksar ve Reşadiye ilçelerine zarar verip vermeyeceği konusunda katılımcılar düşüncelerini aktardı. Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan proje teknik konusunda katılımcıları bilgilendirirken, İlçemizin geleceği için tüm değerlerimizle ortak hareket ediyoruz ve edeceğiz. Toplantımız hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ayrıca toplantıyı organize eden Niksar Kent Konseyi Başkanımız Suat Boynudelik'e teşekkür ediyorum” dedi. Toplantıda katılımcıların bazıları otoyolun bölgeye hiçbir katkısının olmayacağını ve Niksar'ın daha öncelikli konularının olduğunu belirterek otoyolun şu anki proje ile Tokat-Amasya-Sivas illerinden geçmesinin doğru olduğunu savunurken, kimi katılımcı ise, otoyolun Niksar'ın gelişimi açısından ve ilçeye katkı sağlaması açısından Taşova-Erbaa-Niksar ve Reşadiye üzerinden geçmesinin daha uygun olduğunu savundular.

 

Türkiye'yi batıdan doğuya bağlayan, Gerede'den başlayarak yaklaşık 1200 km.lik otoyolla İran sınır kapısı olan Gürbulak'a ulaştıran Gerede-Gürbulak Otoyolunda artık son aşamaya gelindi. Projenin Çevresel Etki Raporu (ÇED) raporuna nihai onay verildi. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Amasya, Tokat, Sivas ve ilçelerinin sınırları içerisinde yer alan Merzifon-Gürbulak Otoyolu'nun Merzifon-Koyulhisar arasının yapımı ve işletilmesi için geriye sadece ihalenin yapılıp yol için çalışmaların başlaması kaldı.


Proje Kapsamında Neler Yapılması Planlanıyor

 

Otoyol projesi kapsamında; 46 viyadük, 14 köprü, 30 tünel, 38 altgeçit, 21 üstgeçit, 202 menfez ve 7 kavşak inşa edilecek. Ayrıca 10 servis alanı kurulacak. Otoyola ilave olarak 6 bağlantı yolu ilave edilecek. Yapılacak tünellerin uzunlukları bile belirlenmiş durumda. Tokat sınırlarında yapılacak tünellerin en kısası 304 metre en uzunları ise 3091, 3710 ve 4048 metre uzunluğunda 30 tünelden oluşuyor. Tokat, Sivas arasına ise 7 kilometre uzunluğunda bir tünelin yapılması öngörülüyor.

 

28 Eylül 2019'da onaylanan ÇED raporuyla birlikte Gerede – Gürbulak Otoyolu projesinde artık son aşamaya gelindi. KGM'nin proje için ihale tarihini açıklaması bekleniyor. Projeye ilişkin hazırlanan 1874 sayfalık ÇED raporu proje için yapılan çalışmalara ışık tutuyor. Projenin Erbaa'dan geçmemesinin sebebi ise Kuzey Anadolu fay hattının bölgemizden geçmesi ve bölgedeki Kelkit Çayı ve üzerinde kurulu Hidro Elektrik Santralleri (HES) sebebiyle yaşanabilecek olası heyelanlar olarak gösteriliyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250