Niksar’da Köyler de Doğalgaz İstiyor

Niksar'a bağlı 6 köy Buzköyü, Tamlar, Direkli, Yeşilhisar, Yeşilköy ve Çimenözü Köyü sakinleri, doğalgazın köylerine getirilmesini istiyor.
Bu haber 2020-11-18 08:30:45 eklenmiş ve 4721 kez görüntülenmiştir.

Buzköyü, Tamlar, Direkli, Yeşilhisar, Yeşilköy ve Çimenözü Köyleri doğalgaz istiyor.

 

Niksar'a bağlı 6 köy Buzköyü, Tamlar, Direkli, Yeşilhisar, Yeşilköy ve Çimenözü Köyü sakinleri, doğalgazın köylerine getirilmesini istiyor. 

 

Uzun zamandır doğalgaz bekleyen köy sakinleri, taleplerini bir kez daha vurgularken bu konuda köy muhtarları aracılığı ile imzaladıkları dilekçeyi Ak Parti İlçe Başkanlığına teslim ettiler. 

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan NEY-DER & Niksar Yeşilhisar Köyü, Sosyal Dayanışma Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı İrfan Aydın, doğalgaz ana borusunun bahsi geçen köylerden geçtiğini ve dolayısıyla da köylere de doğalgaz imkanından faydalanmak istediklerini belirterek; “Değerli dostlar, Zannedildiği gibi köylüler, ikinci sınıf yurttaş değildir. Her türlü zorluğa karşın üretmekten vazgeçmeyen yani ülkenin yükünü omuzlarında taşıyan, vefakar ve cefakar yurttaşlarımızdır köylüler. Bu nedenle de, Ulu Önder, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi köylüler "Milletin efendisi” olmayı hak eden insanlardır. Omuzlarındaki yükün biraz olsun hafifletilmesi gerekir. Oysa gerçek bunun tamamen tersidir. Örneğin, Niksar'dan geçerek Reşadiye'ye uzanan doğal gaz hattı Niksar İlçesi Kelkit Vadisi civarındaki köylülerin arazisinden geçiyor olmasına karşın, doğal gaz şirketi, bu köylerden hiç birine doğal gaz vermemiştir.  Arazilerinden doğal gaz hattı geçen köylerin muhtarları, "Doğalgaz hattı, köylerimizin arazisinden geçip ilçe ve kasabalara ulaşmaktadır. Her türlü zorluğa rağmen biz köylüler halen üretmeyi sürdürüyoruz. Bizler üretmediğimiz taktirde, kasaba ve şehirlerde yaşayanların aç kalacağı yadsınamaz bir gerçeklik iken köylülerin yaşadığı köyler es geçilerek doğal gazın öncelikle kasaba ve şehirlere verilmesi haksızlıktır. Olayda:  Köylülerimizin göz hakkı "ihlal edildiği gibi, köylülerin içinde bulunduğu zor koşullarda görmezlikten gelinmiştir. Yaşanan olay göstermektedir ki Köylülerimizin Milletin efendisi olduğu gerçeği kabul edilmediği gibi köylülerimizin Eşit Yurttaş oldukları gerçeği bile gözardı edilmektedir. Bu durum köylülerimizin derin üzüntüsüne neden olmuştur. Haksızlığın en kısa zamanda giderilmesini ve köylerimize doğal gaz verilmesini istiyoruz” Şeklinde talepler içeren dilekçelerini başta Niksar Kaymakamlığı olmak üzere, diğer ilgili ve yetkili makamlara iletmişlerdir.  Muhtarların haklı taleplerine katılıyoruz. Çünkü T.C kimliğini taşıyan her yurttaş eşittir. Dolaysıyla eşit haklara sahiptir. Doğal gaz dağıtımında öncelik söz konusu olacaksa bu öncelik Milletin Efendisi olan köylülerin hakkıdır. Yetkililerin ve Kamuoyunun bilgisine sunulur” dedi.

 

Muhtarlar dilekçe imzaladı taleplerini dile getirdi

 

6 köy muhtarının imzaladığı dilekçede şu ifadelere yer verildi; 

 

Niksar Ak Parti Başkanlığına;

 

Aşağıda isim ve imzaları bulunan Kelkit Vadisi civarı Niksar köylerinin muhtarları olarak bizler, doğalgaz abonesi olup, konutlarımızın ısınmasında kullanmak istiyoruz. Çünkü üreten bizler her türlü ezayı cefayı çeken bizleriz. Kadınımız çocuğunu hergün emzirip, hayvanlarını sağmakla işe başlar. Yemek ve bulaşık yıkamadan, tarla işinden önce, hayvanları sulayıp yemlenmesi, altlarının temizlenmesi uzun süre alır. Hayatları zorlu bir mücadele ile devam eder, tarla işi başlar, anlayacağınız zordur köyde yaşamak. Eğer köylü köyünde kalsın üretimimiz dünyaya nam salsın, üretimimiz yerli olsun istiyorsak, “Köylü milletin efendisidir” diyen atamızın özlü sözüne kulak verip köylüye sahip çıkılması gerekir. Bu düşünceden hareketle kendi arazilerimizden doğalgaz hattından aşağıdaki isimleri yazılı köy muhtarları olarak köylerimizde bu doğalgaz imkanından faydalanmak istiyoruz, bu haklı talebimizin karşılanmasını arz ve talep ederiz.

 

Buzköyü Muhtarı İbrahim Demirel, Tamlar Köyü Muhtarı Durmuş Çelik, Direkli Köyü Muhtarı Muammer Duyum, Yeşil Hisar Köyü Muhtarı Fehmi Doğan, Yeşilköy Köyü Muhtarı Murat Çetin ve Çimenözü Köyü Muhtarı Arif Şentürk.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Bizimde Hakkımız
yavuz karakaş 2020-11-20 16:40:42
Günebakan halkı olarak nüfus yoğunluğu bizde daha fazla sadece bir kaç km mesafeden geçen DOĞALGAZ'ı bizde isteriz.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250