İYİ Parti İl Başkanı SAĞOL: “Siyanürle altın aramanın peşini bırakmayacağız”

İYİ Parti İl Başkanı SAĞOL: “Siyanürle altın aramanın peşini bırakmayacağız”
Bu haber 2020-11-26 17:32:05 eklenmiş ve 1205 kez görüntülenmiştir.

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, Verusa Holding tarafından Erbaa'da çevre felaketine yol açacak altın çıkarma faaliyetlerinin üzerine gideceklerini belirterek, “Tam anlamıyla çevre katliamına sebep olacak siyanürle altın arama işine karşıyız. Tokat sadece bizim değil, evlatlarımızın da yurdudur. Bu yurdun yok edilmesine, tahrip edilmesine karşı hep birlikte hareket edeceğiz” dedi.

 

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol yaptığı açıklamada Erbaa'daki altın aramasıyla ilgili olarak İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun'un Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırması için soru önergesi verdiğini söyledi. Başkan Sağol soru önergesi içeriğinin şu şekilde olduğunu söyledi.

 

“Bahse konu holdingin bağlı şirketi, kamuoyuna duyurulan altın arama faaliyetleri için Bakanlığınıza ÇED raporu başvurusunda bulunmuş mudur? Eğer şirket ÇED için başvuruda bulunduysa, Bakanlığınızca ÇED olumlu raporu verilmiş midir?

 

Bakanlığınız tarafından söz konusu altın arama faaliyetleri ile ilgili olarak bölgedeki yerel yönetimlerden herhangi bir görüş alınmış mıdır? Eğer görüş alındıysa, yerel yönetimler bu konuda ne düşünmektedir?

 

Bakanlığınız, bölgede çok büyük risk ve tehditler yaratacak olan söz konusu altın arama faaliyetine izin verecek midir?”

 

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, “Bir gram altın temin edebilmek için Erbaa'mızın yaylaları alt üst edilecek. Meralarımız tehlike altında kalacak. Yer altı sularımız büyük tehlike altında kalacak. Hayvancılık ve çiftçilik bitecek. Biz biliyoruz ki tarım ve hayvancılık bitmez tükenmez bilmeyen bir hazinedir. Yaylarımız turizm açısından, seyir açısından Tokat'ın en güzel değeridir. Tüm bu güzelliklerin ve zenginliklerin yok olmaması için Erbaa'da gerek siyanürle, gerekse çevre tahrip edilerek yapılacak altın arama işine karşıyız” diye konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250