CHP'li Kadim DURMAZ: “Bu topraklara birlikte sahip çıkalım”

CHP'li Kadim DURMAZ: “Bu topraklara birlikte sahip çıkalım”
Bu haber 2020-11-27 16:35:50 eklenmiş ve 1451 kez görüntülenmiştir.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Niksar'da üç farklı alanda maden çıkarılması için bir firmanın ruhsat almasının duyulmasının ardından harekete geçti. Vekil Durmaz yeşil Niksar'ın maden arama için uygun bir yer olmadığını ve bu projenin Niksar'ı bitirecek bir proje olduğunu belirterek; “Orada bir gram altın çıkarılması için 4 Bin litre suya ihtiyaç var. Muhtarlara sorduğumda hiçbirinin içme suyu kaynaklarının yetmediklerini söylediler. Bu adamlar binlerce ton suyu nereden alacaklar, yeraltından tabi.  Yeraltından aldıkları zaman Niksar ovasındaki taban suyunu da düşürecekler ve taban suyunu da zehirleyecekler. Bu Proje Niksar'ı bitirecek bir projedir, yeşil Niksar'ın üstü altın dan daha kıymetlidir ve değerlidir sahip çıkacağız” dedi. 

 

“Bu topraklara hep beraber sahip çıkalım”


Tokat Milletvekili Durmaz beraberinde CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz ve CHP Niksar İlçe Başkanı Zafer Başar ile birlikte gazetemizi ziyaret ederek maden araması konusunda Danişmend Gazetesi imtiyaz sahiplerinden Serhat Gümen ile gelişmeler hakkında konuştu. 

 

Milletvekili Durmaz Kelkit Ovasının korunması gerektiğini ısrarla vurgulayarak; “Ülkemizin birçok noktasında olduğu gibi yeşil Niksar'ımızın doğasında da altın aramasıyla ilgili bir izin alındığını öğrendik. Bunu öğrenince gerekli yasal haklarımızı kullanıp birtakım araştırılma ve soru önergeleri verdik. Yörede konuya duyarlı insanların bizi aramasıyla bilgilendik. Erbaa'dan dolayı yakın takip edip başından beri içinde olduğumuz için biliyorum şu anda Niksar'da bizim bu yemyeşil coğrafyayı kurtarmamız için Niksar ovasının taban sularının zehirlenmemesi için mutlaka ve mutlaka bizim bu projeye siyaset üstü yaklaşıp herkesin böyle bir gönül birliği ile buluşarak karşı çıkması lazım. Şu anda ilgili şirket birinci aşamasında, biz birbirimizi doğru anlayarak siyaset-le doğduğumuz topraklara sahip çıkmayı karıştırmadan iyi bir yol izleyerek meslek odalarıyla sivil toplum örgütleriyle yerel basını ile yerel yönetimleriyle her kesin bu olaya doğru yaklaşarak biz bu güzel coğrafyayı kurtarabiliriz. Bunun için çok nedenimiz var. Biri birçok acıyı yüreğimize işleyen 1939 ve 1942 depremlerinin yaşandığı kuzey Anadolu fay hattının tamda merkezinde olduğu. Bir sonrası en son hatırladığımız D-100 bunun yerine yapılacak olan otoyolun güzergahı değişti. Neden değişti, fay hattında olduğu için heyelan ve depremden dolayı değişti. Biz bu coğrafyada o ağaçları kesip, sadece orada dört köy merkezli değil eteğindeki 14 köyün bir bölümünü rahatsız edip, diğerlerinin de içme suyu kaynaklarını ve sulama kaynaklarının tamamını bitiren bir proje. Bu anlamda da hükümetin çıkardığı bir yönetmelik var. Yönetmelikte diyorki; “yerüstü sularını koruma” yönetmeliği”. Bu suları kirletmeden, kimyevi atıklardan uzak tutarak insan sağlığı için bu suları koruma yönetmeliği var.  Birde yeraltına maden aramalar benzeri çeşitli sondajlarla yeraltı sularından su alınınca çeşitli maddelerle kirleteceği ile ilgili bir yönetmelik daha var. Ayrıca Avrupa Birliği bizim bu vadiye küresel ısınma ile birlikte endemik bitli çeşitliliği ve yapısıyla ilgili de korunması gereken vadiler içerisine almış tarım bakanlığında 700 sayfalık sadece bu vadi yönetmeliği var. Yeşilırmak havzası. Ve bunun içerisinde Kelkit Vadisi en önemli devamında bu Niksar, Erbaa'dan sonra Çarşamba ve Terme'nin bir bölümüne kadar da gidiyor. O yüzden çok kıymetli bir coğrafyadayız. Bizim burayı korumamız lazım, korumak için çok nedenimiz var. Hepinizde biliyorsunuz ki bu topraklar bize miras değil emanettir bizden sonraki nesillere” dedi.


1 gram altın için 4 bin litre Su harcanacak!

 

Milletvekili Durmaz, maden araması sırasında yeraltı sularının çekileceğini ve Niksar Ovasındaki taban suyunun zehirleneceğini belirterek; “Orada bir gram altın çıkarılması için 4 Bin litre suya ihtiyaç var. Muhtarlara sorduğumda hiçbirinin içme suyu kaynaklarının yetmediklerini söylediler. Bu adamlar binlerce ton suyu nereden alacaklar, yeraltından tabi.  Yeraltından aldıkları zaman Niksar ovasındaki taban suyunu da düşürecekler ve taban suyunu da zehirleyecekler. Öyle olunca Niksar Ovası o mümbit hükümetin de büyük ova kanununda korumaya aldığı ova böyle bir ruhsatla birlikte yok olup gidecek. O yüzden bizim birçok nedenimiz var, buna ortak bir anlayışla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” deyip biz buna sahip çıkacağız.  Buradan devletin kazancı yüzde2.5 ila yüzde 5,5 arası madenin çeşitliliğine göre. Dördüncü gurup ruhsat almışlar bunun içinde bakır var, altında var diğerleri de var. Zaten bakır diyerek insanları alıştırmaya çalışıyorlar ama niyet bu ucu açık. Önümüzdeki hafta da konuyu meclis gündemine getireceğiz. Bütün siyasi parti milletvekili arkadaşlarımızın da bu konuyu mecliste konuşmasını arzu ediyorum özellikle Tokat Milletvekillerimizin. Son olarak şunu diyorum yeşil Niksar'ın üstü altın dan daha kıymetlidir ve değerlidir ve sahip çıkacağız” dedi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250