CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz ESNAF İŞİNİN, KÖYLÜ ARAZİNİN, ŞİRKET ALTININ PEŞİNDE

CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, pandemi sürecinde yaşanan sıkıntıların hat safhaya ulaştığını,15 yıl vergi ödeyen esnafa 15 gün bakacak gücün kalmadığını ileri sürerek, esnaf işinin, köylü arazisinin, şirket ise altının peşine düştüğünü söyledi.
Bu haber 2020-12-02 17:02:05 eklenmiş ve 2133 kez görüntülenmiştir.

CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, pandemi sürecinde yaşanan sıkıntıların hat safhaya ulaştığını,15 yıl vergi ödeyen esnafa 15 gün bakacak gücün kalmadığını ileri sürerek, esnaf işinin, köylü arazisinin, şirket ise altının peşine düştüğünü söyledi. 

 

CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, Covid-19 hastalığının başladığı günden bugüne kadar kent merkezi ve ilçelerinde bulunan tüm STK temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya gelerek yaşanan sıkıntılar ve çözüm odakları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. 

 

49 Tl Su Borcu Olan Çiftçiye Haciz İşlemi 

 

Covid-19 hastalığının kent merkezi ilçelerinde tavan yaptığı bugünlerde maalesef vatandaşından esnafına, esnafından memuruna, memurundan çiftçisine kadar dayanacak gücünün kalmadığını ileri sürün Başkan Kurtgöz, “ Türkiye nüfusu 63 milyonken 20 milyon çiftçimiz vardı, bugün 85 milyon nüfusumuz var 8 milyon çiftçimiz var. Bu çiftçilerimiz geçen yıl gübreyi 105 TL'ye alırken, bu yıl 165 TL'ye alıyor. Bir yılda 60 TL fark var. Ayrıca, 49 TL su parası olan benim çiftçime üzülerek ifade etmek istiyorum ki haciz işlemi yapılıyor” dedi. 

 

Esnafa Devlet Desteği Sağlanmalı   

 

Covid-19 hastalığının tavan yaptığı kentte mağdur olan esnafa devlet desteğinin sağlanması gerektiğini söyleyen Başkan Kurtgöz, “Esnafımıza en azından kira, stopaj, SSK, Bağ-Kur ödemeleri konusunda iktidarın yardım desteği sağlaması gerekmektedir. Hastalığın başladığı günden bugüne tüm yükü üzerinde taşıyan kahveci esnafımıza çay ocakları gibi çay satma izni verilmelidir. Bunun yanında servisçi ve lokantacı esnafımıza gerekli destek sağlanmalıdır” diye konuştu. 

 

Oto Yollara İzin Yok, Maden Ocaklarına Her Türlü İzin Serbest  


Başkan Kürtgöz açıklamasında ayrıca, deprem bölgesi, doğa şartları, heyelan sebebiyle yol açmalara izin verilmezken, nedendir bilinmez maden arama işine gelince her türlü izinin verildiğine dikkat çekerek, “Bakır aranacak eğer bu aramalarda altında çıkarsa ne hikmetse aramalar devam edilecek diye bir kanun var önümüzde. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedi. 

 

Tokat'ta Siyanürle Altın Arayan Şirketin Arkasından Bakın Kim Çıktı 

 

Başkan Kurtgöz açıklamasında çok çarpıcı bilgilerede yer verdi; “2011-2017 yılları arasından Erdoğan'ın danışmanlığını yapan Ömer Özbay'ın CEO'luğunu yaptığı Verusa Holding, Tokat'ın Erbaa ilçesi sınırları içerisinde yer alan Sakarat ve Boğalı yaylalarında 20 bin dönümlük arazide altın madeni arama ruhsatı aldı.10 milyon TL sermaye ile Galata Altın İşletmeli A.Ş kuran Verusa Holding, maden ruhsatını devrederek yapılacak tüm faaliyetleri bu şirket adıyla yapmaya karar verdi. 

 

Yetmeyen Sularımız Tükenecek, Doğa Katledilip Yaşam Kaynaklarımız Tükenecek 

 

Niksar'da ise 3 bölgede IV. grup olarak adlandırılan Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Maddeler San. ve Tic. A.ş firması tarafından 1.725.75 hektar, yine 830.88 hektar ve 1.238.46 hektarlık alanlarda maden arama ruhsatı alınmış bu ruhsat ihalesi 09.04.2020 tarihinde başlayıp 09.04.2022 tarihinde son bulacak. Niksar'ın özellikle Eryaba, Teknealan, Bayraktepe ve Budaklı köylerinin Avlunlar'a dayanan arazilerinde Bakır-Çinko-Kurşun madeni arayacaklar ve Altın madeni çıkarsa da aramalara devam edecekler. Erbaa ve Niksar ilçelerinde siyanürle altın madeni çıkartılması suyla yapılacak, bu çıkartılma işlemi esnasında sularımız kirlenecek, yetmeyen sularımızda tükenecek.   

 

Devlet verdiği koyunların yaylalarını yok ediyor!

 

Tokat Valisi Dr. Ozan Balci'nın “5 Yılda 500 Bin Koyun Projesi” dağıtımının Erbaa ve Niksar ovalarında devam etiğine dikkat çeken Başkan Kurtgöz sözlerini şöyle tamamladı; 

 

“Köylüye devlet desteği ile koyun veriliyor ama koyunların yayılacağı yaylalar iktidar tarafından yok ediliyor” diye konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250