Diş Hekimi Kadri Koç, Pandemide Ağız ve Diş Sağlığının Önemini Anlattı

Ağız ve diş sağlığının her türlü enfeksiyon gelişimi için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Diş hekimi Kadri Koç; “Vücudun giriş kapısıdır ağız. Bu nedenle ağız ne kadar iyi korunursa vücut sağlığı ve direnç de o kadar iyi olur. Dolayısıyla pandemi döneminde ağız, diş sağlığına ve hijyenine çok daha fazla önem verilmesi gerekiyor” dedi.
Bu haber 2020-12-25 13:06:58 eklenmiş ve 6033 kez görüntülenmiştir.

Ağız ve diş sağlığının her türlü enfeksiyon gelişimi için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Diş hekimi Kadri Koç; “Vücudun giriş kapısıdır ağız. Bu nedenle ağız ne kadar iyi korunursa vücut sağlığı ve direnç de o kadar iyi olur. Dolayısıyla pandemi döneminde ağız, diş sağlığına ve hijyenine çok daha fazla önem verilmesi gerekiyor” dedi. 

 

Diş hekimi Dr. Kadri Koç, salgın döneminde ağız ve diş sağlığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Koronavirüs salgını döneminde ağız ve diş sağlığı, bakımının önemli olduğunu belirten Koç; “Pandemi döneminde anladık ki kişisel hijyen ne kadar önemli bir mevzuymuş. Kişisel bakımımız, kişisel temizliğimiz, çok önemli bir faktör. Tabi ellerimizi yıkıyoruz, dezenfekte ediyoruz bir sürü hijyen kurallarını uyguluyoruz. Bunun içerisinde ağız bakımı da dahil olmalı. Dişlerimizin temizliği, yemek yedikten sonra, yatarken kalkarken dişlerimizin fırçalanması ağız hijyenimizi arttırır, böylece daha sağlıklı bireyler oluruz. Bunun yanında virüslere karşı daha dirençli bir yapıya sahip olabiliriz. Kişisel bakım bu yüzden çok önemlidir” dedi.  

 

“Mümkünse herkes evde kalsın”


Salgın dolayısıyla diş muayenesi yaptırmayanlara da seslenen Diş hekimi Koç; “Zaten hem bilim adamları hemde sağlık bakanlığı söylüyor herkes ifade ediyor bunu “herkes evde kalsınlar” peki diş hekimine veya kliniklere kimler gidiyor hakikaten ihtiyacı olan hastalar da var. Evde kalacağız ama diş tedavisi olması gereken hastalar da var, diş ağrısı çeken ihtiyacı olan insanlar var, onlar içinde tüm Türkiye de olduğu gibi bizim kliniğimizde de acil vakalarda yapabileceğimiz tedavilerin hepsini bu dönemde yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar ellerinden geldiği kadar evlerinde kalmaya, çok fazla gezmemeye çalışsınlar. Bizler yine onlar için buralardayız ve elimizden gayreti sunmaya çalışıyoruz” dedi.

 

“Mutlaka dişler fırçalansın”

 

Salgın dolayısıyla evden çıkamayanlara da seslenen Koç; “Aslında insanlar için bu dönemde evden çıkamadıkları durumda çok iyi şekilde ağız hijyenini sağlamaları gerekiyor.  Çünkü evde kalınca da insanların yemek yeme alışkanlıkları değişiyor veya ağız bakım alışkanlıkları değişiyor. Dışarı çıkmadıkları için daha az ağız hijyenine dikkat eder hale gelebilirler, bunlara dikkat etsinler. Bence en önemlisi dişlerini fırçalamalarıdır. Mutlaka dişlerini fırçalasınlar, diş ipi kullansınlar bu yeterli olur onlar için. Pandemi döneminde diş tedavisine bakımına yada muayeneye ihtiyaç duyulması halinde; İhtiyaç hissetmeleri ayrı bir durum, bize de zaten başvuran hastalarımız genelde acil durumlarda başvuruyor çoğu hastamız. Dişlerinde ağrı olursa bunu çok fazla geciktirmemeleri iyi değil, geciktirmeden tedbirli bir şekilde tedavilerini yaptırmalarını tavsiye ediyoruz biz. Hiç olmadık sebepleri için başvurmalarına gerek yok, hem onların sağlığı için hem bizim sağlığımız için dikkat etsinler ama mecbur olduklarında da başvurabilirler. Özellikle ağrılarda gelebilirler, bize başvuran hastaların çoğunda diş köprüleri düşmüş oluyor. Bunların hepsinin ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz bu dönemde” diye konuştu.

 

“Yaz mevsiminde yoğunluk yaşayacağız”

 

Pandemi döneminde diş tedavilerini erteleyenlerin olduğuna dikkat çeken Koç; “Pandemiden sonra ki yaz ayında bunu yaşadık, pandemi hafiflediğinde yada daha doğrusu karantina kuralları gevşetildiğinde yoğun bir yüklenme dönemi başlıyor. Bu bizim içinde zor oluyor ama tabi insanların da ihtiyacı oluyor sonuçta ertelemiş oluyorlar tedavilerini tüm sağlık sektöründe olduğu gibi. Ertelenen tedaviler de birikim olmuş oluyor, bizde onların planlamasını biz yapıyoruz. Çok acil olmadığı taktirde çok fazla ihtiyaç olmayanları biraz bekletiyoruz veya acil ihtiyacı olanları çözmeye çalışıyoruz, biraz sağlık sistemi kendi planlaması gerekiyor acil vakaları veya bakılması gereken hastaları bizde buna göre planlamaya çalışıyoruz. Büyük ihtimal yazın kış bittiğinde yine bir yoğunluk olacağını düşünüyoruz” dedi.


“Pandemi de bizde zorluklar yaşıyoruz”


Koronavirüs salgınında sektör olarak kendilerinin de zorlandığını belirten doktor Koç Her şeyden evvel diş hekimleri olarak sizlerin sağlığı başta olmak üzere kendimizin ve yakın çevremizin de sağlığını korumakla mükellefiz. Klinikte biz bir ekip olarak çalışıyoruz, onlarla birlikte zorlukları yaşıyoruz, aslında bizi vakalardan, hastalardan daha çok yaptığımız tedavilerden daha çok insanlar yoruyor. Pandemi süreci aslında hepimizin psikolojisini bozmuş. Zor bir süreç, insanlar da haklı ama bizde yeri geliyor haklıyız. Biraz aslında hepimizin toplum olarak psikolojimizi düzeltmemiz lazım, biraz rahatlamaya ihtiyacımız var. Nasıl biz anlayış gösteriyorsak bizde herkesten anlayış bekliyoruz” dedi.

 

Diş Hekimi Kadri Koç, diş problemi yaşayan hastalara şu tavsiyelerde bulundu; “Kişisel bakımın temizliğin ne kadar önemli olduğunu şu pandemi sürecinde çok iyi anladık. Nasıl ellerimizi yıkıyorsak, dişlerimizi de fırçalayalım, temizleyelim, güzel bakalım.  Diş sağlığımızın da önemini anlayalım. Çok güzel bakarsak hem bizim işimiz kolaylaşır hem insanların kendi işleri kolaylaşır, biz onlara hizmet vermek için her zaman buradayız, tedbirli şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz, onlar sadece dişlerini fırçalasınlar” şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250