Memur ve Emekliye Destek Paketi İçin Cumhurbaşkanı’na Mektup

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen, memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanmasını ve kamu görevlilerine ek zam verilmesi talebiyle 81 ilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a mektup gönderdi.
Bu haber 2021-01-20 23:59:12 eklenmiş ve 1150 kez görüntülenmiştir.

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen, memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanmasını ve kamu görevlilerine ek zam verilmesi talebiyle 81 ilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a mektup gönderdi.

 

Memur maaşlarına 2020 yılının tamamı için ortalama 463,86 TL zam yapıldı buna karşılık aynı dönemde dört kişilik ailenin zorunlu harcamaları 965,10 TL yükseldi. Yani yalnızca geçen yıl memurun alım gücü aylık tam 501,24 TL azaldı.  2021 yılına ilişkin olarak ise memur maaşlarına, yılın her iki yarısı için yüzde 3, toplam kümülatif yüzde 6,1 oranında zam yapılması kararlaştırıldı. Buna karşın TCMB enflasyon tahminini yüzde 9,4 olarak güncelledi.

 

Memur Maaşı Enflasyon Karşısında Yüzde 3,5 Eriyecek

 

Memur ve emekli maaş zamları ve enflasyon rakamları üzerinden bir karşılaştırma yapan Türkiye Kamu-Sen Tokat İl Temsilcisi Türk Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, “2021 yılında enflasyon hedefine ulaşılsa bile memur maaşlarının gerçekleşen enflasyon karşısında yine en az %3,5 eriyeceği daha şimdiden kesinleşmiştir.  Zaten ocak ayında alınan yüzde 3 zam, mart ayı itibarı ile vergi dilimindeki artışa gidecektir. Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalmakta, aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyümektedir. Enflasyon farkının alım gücünde bir telafi içermediği aksine geç kalmış bir mahsuplaşma ile memur maaşlarına reel anlamda sıfır zam yapıldığının tescili olduğu unutulmamalıdır” dedi.

 

“Kamu görevlileri ve emeklilerin desteğe ihtiyacı var”

 

Kamuoyundaki rakamlarla memurların eline geçen rakamlar arasında fark olduğunu söyleyen Hakan Akkaya,  “Ürünlerin fiyatına fahiş oranlarda zam gelirken maaş artışlarının enflasyonun bile altında kalması, gelir dağılımını bozacak, ekonomik olumsuzlukların yükünü yalnızca çalışan kesime yükleyecek bir etken olacaktır. Bir süredir var olan ekonomik daralmanın yanı sıra COVID-19 salgınının da etkisiyle tüm dünya ekonomileri zor günlerden geçmektedir. Dünyada pek çok devlet bu olumsuzlukları bertaraf etmek için çalışan, çalışmayan toplumun tüm kesimlerine doğrudan gelir desteği sağlamakta, çeşitli sektörlere teşvikler sunmaktadır. Aynı şekilde devletimiz de salgın sürecinin olumsuz ekonomik etkilerini azaltmak için değişik sektörlere yönelik ekonomik destek ve tedbirleri hayata geçirmiştir. Ülkemizde desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerden birisi de maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevlileri ve emeklilerdir.  Tüm dünya ülkeleri dar ve sabit gelirli kesime yönelik tedbir alırken ülkemizde enflasyon yüzde 14,6 olmuş ama memur maaşına yüzde 3 artış yapılmıştır.  Böyle bir uygulama var olan ekonomik sorunları daha da derinleştirir. Memur ve emeklilere yapılacak destek ekonomiye de can suyu olacak piyasaların canlanmasını sağlayacaktır” dedi.

 

81 İlde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Mektup

 

Bu çerçevede kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaş artışlarının gerçekleşen enflasyon, yoksulluk sınırı ve refah payının temel alındığı bir mantık içinde belirlenmesi gerektiğini söyleyen Akkaya, memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanmasını ve kamu görevlilerine ek zam verilmesini talep etti. Bu talebi ve gerekçelerini içeren mektupları 81 ilinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Hazine ve Maliye Bakanı'na gönderildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250