Nalbantlığın Son Ustası Hayata Gözlerini Yumdu

Türkiye genelinde el yapımı nalbant üreten tek usta Tokatlı Mehmet Fakirsever'di.
Bu haber 2021-01-24 00:53:59 eklenmiş ve 945 kez görüntülenmiştir.

Türkiye genelinde el yapımı nalbant üreten tek usta Tokatlı Mehmet Fakirsever'di. 78 yaşında son nefesini verdi. Kara Mehmet olarak anılan nalbant ustasının vefatı şehirde derin bir üzüntü yaşattı. Tokat El Sanatları Derneği Başkanı Ayşe Demir, dernek üyesi kara Mehmet ustanın vefatını duyururken 'bir çınarımızı kaybettik' vurgusunu öne çıkardı.

 

Baba Mesleğini Sahiplendi

 

78 yaşında rahmeti rahmana kavuşan Mehmet Fakirsever'in 3-4 yaşından buyana baba mesleği olan nalbantlığı sahiplendiğini belirten Ayşe Demir, Türkiye'de hali hazırda el ürünü nal yapan tek ustanın Mehmet Fakirsever olduğunun bilgisini paylaşırken, vefatıyla birlikte nal üretimini elde yapan başkaca usta kalmadığını söyledi.


Ülkücü Camianın Sevilen İsmi

 

Rahmetli olan Mehmet Fakirsever, nalbantlıktaki ustalığının yanı sıra ülkücü camia içinde sevilen, sayılan bir figürdü. Vefatı ülkücü camiayı da derin bir üzüntüye sevk ederken dün gün boyu taziye mesajları paylaşıldı. Tokat Milletvekili Yücel Bulut Fakirsever'in kaybını “Güzel adamdı. Yiğit adamdı. Helal yaşayan, helal kazanan, helal arayan insandı. Dava nöbetinde bir ömür tüketti. Değerli Ağabeyimiz, Tokatlı Kara Mehmet'i kaybettik. Camiamızın başı sağolsun.” sözleriyle duyururken, Milliyetçi Hareket Partisi'nde İl Başkanlığı yapmış isimlerden, işadamı hemşehrimiz Ümit Sarıtaşlı'nın rahmetli Mehmet Fakirsever için yaptığı paylaşımda “ey gara Mehmet abi, sen bu kutsal davanın yılmayan neferiydin. Senden çok şey öğrendik. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanın cennet olsun. Biz senden razıydık, Allah da senden razı olsun” diye yazdı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250