480 Çiftçiye Tohum Desteği

Niksar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü desteklemeli yağlık ay çiçeği, kuru fasulye (Şeker-Oturak tipi) ve silajlık mısır tohumu dağıtıldı.
Bu haber 2021-03-26 18:40:30 eklenmiş ve 5101 kez görüntülenmiştir.

Niksar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü desteklemeli yağlık ay çiçeği, kuru fasulye (Şeker-Oturak tipi) ve silajlık mısır tohumu dağıtıldı.

 

Niksar'da, “Ayçiçeği Üretiminin Yaygınlaştırılması, Kuru Fasulye Tarımının Geliştirilmesi ve Baklagil Hasad Makinesi Temini ile Çayır Mera Islah ve Amenajman” projesi kapsamında, yem bitkileri ekiminin artırılması ve Türkiye'nin baklagil ihtiyacına katkı sunulması amacıyla 480 çiftçiye, yağlık ayçiçeği, kuru fasulye tohumu ile silajlık mısırdan oluşan 8305 kg hibe destekli tohum dağıtıldı.

 

Proje kapsamında düzenlenen dağıtım programı; Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Namık Özdüzgün, İl genel Meclis Üyeleri Sadullah Karataş, Kamil Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Şerifler ile çiftçilerin katılımıyla yapıldı.

 

Tarlaların ve arazilerin boş kalmamasını mutlaka ekilmesi gerektiğinin altını çizen Kaymakam İlhami Doğan, en önemli görevimiz üretmek diyerek; “İnşallah çiftçilerimiz bu destekleri yerinde kullanırlar, hayırlısıyla bol kazançlı yıllarımız olur, vatandaşlarımız inşallah hem kendi ceplerine, hem ülkemize gelir elde ederler, özellikle bu pandemi sürecinde buna en fazla ihtiyacımız olduğunu peşinen söylüyorum. Artık boş tarla, boş arazi bırakmaya ne lüksümüz var ne de bu konuda inisiyatifimiz var, bu konuda bize düşen ne görev varsa her türlü desteği de layıkıyla bundan sonra da yerine getireceğiz. Hiçbir şekilde tarıma ara vermeden insanımızın kendi yiyeceğinin kendisine yeter derecede tedarikini sağlamaktır. Bu vesile ile de Tarım Bakanlığımız tarım çalışmaları kapsamında bahsettiğimiz ürünleri vatandaşımıza çok cüzi bedellerle veriyoruz. Emeği geçen bakanlık yetkililerimize, Tarım İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlüğü yetkililerimize, sayın valimize, yine her aşamada bize parasal destek veren her türlü konuda bize çabalarımızda destek veren İl Özel İdaresi yetkilisi arkadaşlarımıza özellikle bu çalışmalarımızda çiftçilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah bol bereketli, bol kazançlı, kazasız belasız bol bereketli yıllar temenni ediyoruz. Bu aşamada tekrar mesajlarımızı da iletiyorum, köylümüz vatandaşımız tarlada bu tarımsal işleri yürütürken yine kovid ile ilgili tedbirlerimizi aynen devam ettiriyoruz. İnşallah şu belalardan sıkıntılardan da kurtulmayı amaç ediniyoruz” dedi.

 

Niksar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Namık Özdüzgün ise verilen hibe desteği hakkında bilgiler vererek; “Bitkisel Üretim Genel Müdürlümüzce “Ayçiçeği Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında üreticilerimize %75'i hibeli yağlık ayçiçeği tohumu dağıtımı yapılacaktır. İlçemizde yaklaşık 6.000 dekar alanın yer aldığı Kümbetli, Günlüce, Oluklu, Sorhun, Gökçeli Kasabası, Gürçeşme Kasabası ve Kiracı köylerinde yağlık ayçiçeği üretimi yapılmaktadır. Proje kapsamında İlçe Müdürlüğümüzce 150 torba yağlık ayçiçeği tohumu dağıtılacak olup yaklaşık 4.000 dekar alan için üreticilerimizin tohumluk ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Dağıtımını gerçekleştireceğimiz orta erkenci hibrit yağlık ayçiçeği tohumunun çeşidi LG Seeds 50.480 olup mevcut piyasa koşullarında torbası 1250 Türk Lirası iken çiftçilerimiz torba başı 250 Türk Lirası çiftçi katkısı ödeyecektir. Bitkisel Üretim Genel Müdürlümüzce “Kuru Fasulye Tarımının Geliştirilmesi ve Baklagil Hasad Makinesi Temini Projesi” kapsamında üreticilerimize %71'i hibeli kuru fasulye (şeker fasulye) tohumu dağıtımı yapılacaktır. Proje kapsamında İlçe Müdürlüğümüzce 250 torba şeker fasulye tohumu dağıtılacak olup yaklaşık 300 dekar alan için üreticilerimizin tohumluk ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Dağıtımı gerçekleştirilecek olan fasulye tohumu Oturak tip şeker fasulyesi olup mevcut piyasa koşullarında kilogramı 26 Türk Lirası iken Çiftçilerimiz kilogramına 8 Türk Lirası çiftçi katkısı ödeyecektir. Dağıtım Kuru fasulye yetiştirilecek tüm köylere yapılacaktır. Bitkisel Üretim Genel Müdürlümüzce “Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında üreticilerimize hibeli Silajlık Mısır tohumu dağıtımı yapılacaktır. Proje kapsamında İlçe Müdürlüğümüzce 250 torba Silajlık Mısır tohumu dağıtılacak olup yaklaşık 1250 dekar alan için üreticilerimizin tohumluk ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Dağıtımı gerçekleştirilecek olan mısır tohumu Silajlık olup mevcut piyasa koşullarında torbası 500-600 Türk Lirası iken Çiftçilerimiz torba başı 170 Türk Lirası çiftçi katkısı ödeyecektir. Silajlık Mısır tohumu İlçe Müdürlüğümüze şahsen müracaatta bulunan çiftçilerimize dağıtılacaktır. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli Kapsamında Yeşilırmak Tarım Havzası içerisinde yer alan İlçemiz için stratejik öneme sahip 11 üründen 3'üne Yağlık Ayçiçeği, Kuru Fasulye ve Silajlık Mısır üretimi için tohum dağıtımı yapılmak suretiyle de çiftçilerimize destek verilmiş olunacaktır” diye konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250