Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sosyal medya hesabından yaptığı '30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz' paylaşımının ardından Niksar'da yaya geçitlerinde, yayalara öncelik için farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.
Bu haber 2021-03-30 21:34:25 eklenmiş ve 2553 kez görüntülenmiştir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sosyal medya hesabından yaptığı '30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz' paylaşımının ardından Niksar'da yaya geçitlerinde, yayalara öncelik için farkındalık etkinliği gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığı trafikte önceliğin yayalarda olduğunu belirten farkındalık çalışmaların ardından bu kez de 'Kırmızı çizgimizi çekiyoruz' uygulaması başlattı. Yurt genelinde başlatılan etkinlikle kavşak giriş ve çıkışlarıyla, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, geçmek üzere olan yayalara durarak ilk geçiş hakkı verilme farkındalığının oluşturulması hedefleniyor.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da sosyal medya hesabından '30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz' paylaşımıyla çalışmayı duyurdu. Niksar'da emniyet birimleri yaya geçitlerinin şeritlerinden bazılarını kırmızı renge boyadı. 

 

Kırmızı çizgi uygulamasının tanıtımı TOKİ Ulucan İlköğretim Okulu önünde Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Belediye Başkanı Özdilek Özcan, İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Saçkan, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Teğmen Recep Özdeş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Şerifler ve öğrencilerin katılımıyla yapıldı. Kaymakam Doğan ile Başkan Özcan kırmızı çizgileri birlikte çektikten sonra polis ve jandarma ekipleriyle de sürücülere bilgilendirici broşürler dağıttı.

 

“Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir” buna mutlaka uyalım diyen Kaymakam İlhami Doğan, "Tüm Türkiye'de olduğu gibi Niksar'da da 'yaya önceliğimiz kırmızı çizgimizdir' diyerek bir etkinlik düzenledik. Bilindiği gibi yaya önceliğini çok önemsiyoruz. Ülkemizde de ölümlü, yaralamalı trafik kazaları sayısının oranları İçişleri Bakanlığımızın koordinesindeki faaliyetlerle beraber bir hayli düştü. Bu çalışmamızda Avrupa'da olduğu gibi yayalar adımını yaya geçidine attığı an trafiğin durması lazım önceliğin yayanın olması lazım. Bu bilinci oluşturmak adına çalışma başlatıldı. 2018 yılında başlayıp 2019 yılında bu program iyi bir aşamaya geldi yaya önceliği diye. 2020 yılında yine buna benze bir program yaptık. 2021 yılında da bu programın bir uzantısı olarak “yaya önceliği kırmızı çizgimizdir” diyoruz. Ben yaya olarak önce yaya güvenliğini sağlamakla mükellefiz anlayışını tüm yayalarımıza ve sürücülerimize izah etmekten müteşekkil bir program. Kavşak ve döner yerlerde vatandaşların duyarlılığını artırma noktasında sürücülerin yayalara öncelik vermesi noktasında “Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir” uygulaması sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın İçişleri Bakanımızın talimatları ve yönlendirmesiyle yürütülmekte. İlçemizde de sürücülerimizin özellikle çocuklarımızın yayalarımızın geçtiği noktalarda yayalarımıza öncelik vermek suretiyle, insan sağlığı ve güvenliğini düşünerek hareket etmelerini rica ediyorum” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250