En Çok Kitap Okuyanlar Ödüllendirildi

En Çok Kitap Okuyanlar Ödüllendirildi
Bu haber 2021-04-02 11:07:22 eklenmiş ve 1780 kez görüntülenmiştir.

Vali Dr. Ozan Balcı, 57. Kütüphane Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte en çok kitap okuyan öğrencilere ödüllerini verdi.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, 57. Kütüphane Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katıldı. Okullar Kampüsünde düzenlenen etkinlik kapsamında İl Halk Kütüphanesinden en çok kitap alıp okuyan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ödüllendirildi.

 

Tokat'a Yeni Kütüphaneler Kazandırılıyor

 

Programda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, tüm kitapseverlerin Kütüphane Haftasını kutladı. Tokat'ın kitabın başkenti olduğunu söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu anlamda Tokat'ta çok güzel işler yapılıyor. Tokat'ta Türkiye'nin ilk bebek kütüphanesini kurduk. Tokat Merkezde İl Halk Kütüphanesinin temelini attık, yaklaşık 12 milyonluk bir yatırımımız. Niksar'da yeni bir halk kütüphanesi temeli atılıyor. Reşadiye'de kütüphanenin temelini attık, kısa zamanda bitecek. Yine Başçiftlik, Almus, Artova, Yeşilyurt'ta butik, öğrencilerimiz ve halkımızın ihtiyaçlarını karşılayacak halk kütüphanelerinin temelini mayıs ayı içerisinde atacağız. Restorasyonu devam eden Pazar ilçemizdeki eski hükümet konağı kütüphane olarak hizmete sunulacak.


Tokat Türkiye'nin En Çok Z Kütüphanesi Olan İllerinden Biri

 

Bunun dışında şuana kadar yaklaşık 89'a yakın zenginleştirilmiş kütüphane yaptık. Yeni yapacağımız okullar ve güçlendirdiğimiz okullar var, onlara da Z Kütüphane koyduk. 1,5 yıl içerisinde onlar bitince Tokat yaklaşık 219 tane zenginleştirilmiş kütüphanesi ile Türkiye'nin en fazla zenginleştirilmiş kütüphanesi olan illerinden biri olacak.” diye konuştu.

 

Kitaplar, PTT Kanalıyla Okuyucularla Buluşmaya Devam Ediyor

 

Pandemi döneminde PTT kanalıyla kitapların okuyucularıyla buluşturulduğunu vurgulayan Vali Dr. Ozan Balcı, “PTT kanalıyla Z Kütüphaneden çocuklarımızın evlerine kadar kitap gönderiyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 100 bin kitap çocuklarımıza ulaştırıldı. Buradaki mantık çocukları, bilgiyi, kitabı sevmek. Çocuklarımızın da onlara ulaşımını kolaylaştırmak. Buradan velilere de duyurmuş olalım, Valiliğimiz koordinesinde PTT kanalıyla eve kitap gönderme kampanyası devam ediyor. Çocuklarımız internetten (kitaptokat.gov.tr adresinden) kitap talep edebilir. İnternet olmayan yerlerde de kitaplar vefa sosyal destek ekipleriyle, jandarmayla, okul müdürlükleri kanalıyla alınabilir.” diye konuştu.

 

Yapılan katkılar ve geliştirmelerle birlikte Tokat kütüphanelerinin ulaşılabilirlik açısından Türkiye'nin en zengin kütüphanelerinden biri olduğunu vurgulayan Vali Dr. Ozan Balcı, kitapları okuyucularla buluşturmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.


Yeni Doğan Bebekleri Kütüphaneye Üye Yaptık

 

Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat'ta kitap okuma kültürüne önemli katkılar sağlandığının altını çizerek, “Yaklaşık irili ufaklı, büyüklü küçüklü, 1 milyon 200 bine yakın da kitap dağıtmışız. Bu anlamda okuma kültürüne oldukça katkı sağlandı. Kütüphaneye üye olmayan öğrenci kalmadı gibi. Hatta yenidoğan bebekleri bile kütüphaneye üye yaptı arkadaşlarımız. Yaklaşık 3 bin yenidoğan çocuğumuz kütüphanelere üye yapıldı. Yani Tokat kitabın başkenti, kitabın dostu. Kitap nitelikli bilgi. İstiyorum ki bütün çocuklarımız bilgiyle haşır neşir olsun. Çünkü nitelikli bilgi sizi nitelikli kültür sahibi yapar. Nitelikli kültür sahibi olmak da daha nitelikli insan olma yolunda sizlere yardımcı olur.” ifadelerini kullandı.

 

Kitap Okumak Çocuklarımızın Akademik Başarılarına Büyük Katkı Sağlayacak

 

Sınavlarda kitap okuyanların daha başarılı olacağına dikkati çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Bundan sonraki sınavlarda da kitap okuyan çocukların daha başarılı olacağını düşünüyorum. Çünkü sorular kitap okumayla paralel hazırlanıyor. Dolayısıyla kitap okumak çocukların akademik başarılarına büyük katkı sağlayacak.” dedi.

 

Etkinliğin yapılmasında emeği geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, kütüphaneciler ve öğretmenlere teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, “İl Halk Kütüphanesinden en çok kitap alarak okuyan öğrencilerimizi yürekten kutluyorum, gözlerinden öpüyorum. Kütüphaneciler de öğretmenler de çok güzel işler yapıyor.  Hepsine çok teşekkür ediyorum. Kitaba ilişkin çocuklarımızın her zaman yanındayız.” dedi.

 

Daha sonra okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde en çok kitap okuyan öğrencilere ödülleri Vali Dr. Ozan Balcı ve il protokolü tarafından takdim edildi.

 

Programa Vali Dr. Ozan Balcı, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250