Su Ürünleri Av Yasağı Başladı

İç sularımızda Sazan, Kadife, Şiraz, Sudak, Tatlı Su Levreği, Yayın, Karabalık ve Yılan Balığı türlerinin avlanmaları 1 Nisan itibariyle yasaklandı.
Bu haber 2021-04-06 12:04:36 eklenmiş ve 1226 kez görüntülenmiştir.

İç sularımızda Sazan, Kadife, Şiraz, Sudak, Tatlı Su Levreği, Yayın, Karabalık ve Yılan Balığı türlerinin avlanmaları 1 Nisan itibariyle yasaklandı. 1 Temmuz'a kadar sürecek olan su ürünleri av yasağında balıkçı teknelerinin karaya çekilmesi, gerek teknelerde gerekse kıyıda av araç gereçlerinin bulunmaması istendi. 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ve 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı Düzenleyen Tebliğlere göre; İç sularımızda Sazan, Kadife, Şiraz, Sudak, Tatlı Su Levreği, Yayın, Karabalık ve Yılan Balığı türlerinin avlanmaları 1 Nisan-1 Temmuz tarihleri arasında yasak. 1 Temmuz' a kadar sürecek olan av yasağı döneminde yapılacak olan denetimlerde, yasak türleri avladığı tespit edilen amatör balıkçılara; 545 lira idari para cezası ve yasaklı ürüne el koyma işlemi, ticari balıkçılara ise; bin 854 lira idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanacak. Ayrıca 1 Temmuz 2021 tarihine kadar balıkçı teknelerinin karaya çekilmesi, gerek teknelerde gerekse kıyıda av araç gereçlerinin bulunmaması için uyarı yapıldı.

 

Tokat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden yapılan duyuruda; Tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekmekte olup, su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın, gördükleri yasak avcılık faaliyetlerini İl/İlçe Müdürlüklerimize, Jandarmaya, Emniyet ve ya Zabıta ekiplerine bildirmeleri su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir. Av yasağının başlaması ile birlikte yasaktan önce avlanılan balıkların en geç üç gün içerisinde İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine stok tespitinin yaptırılmasını takiben satışı yapılabilecektir. Tespiti yapılmayan ürünlerin nakline ve pazarlanmasına izin verilmeyecek ve ilgililer hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Stok tespiti yaptırılan balıkların satışında 'stok tespit belgesi' bulundurulmalı ve bu balıkların 7 gün içinde satışının gerçekleştirilmesi veya işlenmesi gerekmektedir” denildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250