Tokat’ta Avukatlar Günü Kutlandı

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Tokat Adliyesi önünde düzenlenen törende konuşan Baro Başkanı Melih Yardımcı, “Daralan meslek faaliyet alanları, ağırlaşan vergi, SGK oranları, asgari ücret tarifesinin altında adeta cebri olarak vermek zorunda olduğumuz CMK hizmetleri, günlük giderlerin dahi karşılanmasında yaşanan zorluklar mesleği sürdürülemez boyuta taşımıştır” dedi.
Bu haber 2021-04-07 01:12:58 eklenmiş ve 1092 kez görüntülenmiştir.

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Tokat Adliyesi önünde düzenlenen törende konuşan Baro Başkanı Melih Yardımcı, “Daralan meslek faaliyet alanları, ağırlaşan vergi, SGK oranları, asgari ücret tarifesinin altında adeta cebri olarak vermek zorunda olduğumuz CMK hizmetleri, günlük giderlerin dahi karşılanmasında yaşanan zorluklar mesleği sürdürülemez boyuta taşımıştır” dedi. 5 Nisan Avukatlar Günü Tokat Adliyesi önünde törenle kutlandı. Tokat Baro Başkanı Melih Yardımcı ve Baro'ya kayıtlı avukatların hazır bulunduğu tören 1 dakikalık Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Baro Başkanı Melih Yardımcı Atatürk Büstüne çelenk sundu.

 

Avukatlar Günü töreninde bir konuşma yapan Baro Başkanı Melih Yardımcı, Yargı erkinin asli ve kurucu unsuru olan savunma makamını temsil eden, hukukun üstünlüğünün var olmasında yılmadan çaba gösteren tüm meslektaşlarımızın avukatlar gününü kutluyorum” dedi.

 

Hukuk devletinin olduğu yerde bağımsız, tarafsız yargı, bağımsız, tarafsız yargının olduğu yerde güven, istikrar, refah ve huzur vardır. Demokratik hukuk devletlerinde hakimlik ve savcılık kurumlarının yanında bağımsız ve tarafsız yargının işleyişini sağlayan  ve güvence altına alan en temel unsur savunmanın ve savunmanın temsilcisi olan avukatların varlığıdır. Avukatlar bu anlamda adil yargılanmanın, bağımsız yargının ve bağımsız yargıyı teminat altına almış olan hukuk devletinin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Bir yılı aşkın süredir yaşanan pandeminin avukatları ağır ekonomik sıkıntılarla mücadele etmek zorunda bıraktığını söyleyen Melih Yardımcı, “Hukuka güvenin hızla azaldığı, adli sorunların adliyelerde çözülebileceğine inancın adeta ortadan kalktığı, hukuk sistemindeki sorunların yaşamsal hale geldiği ortamda, daralan meslek faaliyet alanları, ağırlaşan vergi, SGK oranları, asgari ücret tarifesinin altında adeta cebri olarak vermek zorunda olduğumuz CMK hizmetleri, günlük giderlerin dahi karşılanmasında yaşanan zorluklar mesleği sürdürülemez boyuta taşımıştır” dedi.

 

“Baro genel kurulunu en kısa zamanda yapacağız”

 

Tokat Baro Başkanı Melih Yardımcı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Avukatlık Mesleğinin sorunlarının çözümü yerine, Avukatların büyük çoğunluğunun kabul etmediği Çoklu Baro düzenlemesine karşı sizlerden aldığımız destek ile yaptığımız mücadele ve meslektaşlarımızın meslek örgütlerine sahip çıkmaları sonucu yasal düzenleme adeta ölü doğmuştur. Yapılmak istenenlerin tamamının farkında olduğumuzu, hiçbir güç önünde eğilmeyeceğimizi ve her daim hak ve adaletten yana olacağımızı, bu hukuk mücadelesini gelecek nesillere taşıyacağımız sözünü bir kez daha veriyoruz. Son dönemlerde mesleğin icrası sırasında avukatlara yapılan sözlü, fiziki saldırılar artmıştır.Yakın zamanda İstanbul Barosuna kayıtlı genç meslektaşımız saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. Avukata saldıran ve her türlü haksızlığı reva gören zihniyetin en ağır şekilde cezalandırılmasının takipçisi olacağımızı bir kez daha ifade ediyorum. Yasal engel olmamasına karşın genelge ve idari kararlarla engellenen olağan Baro Genel Kurulumuzu pandemi önlemlerine azami riayet ederek en kısa zamanda gerçekleştireceğiz.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer NÖBETÇİ ECZANELER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250