Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa Ölümünün 121. Yıldönümünde Anıldı

Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa, doğum yeri olan Tokat'ta vefatının 121'nci yıldönümünde anıldı.
Bu haber 2021-04-07 01:16:04 eklenmiş ve 1584 kez görüntülenmiştir.

Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa, doğum yeri olan Tokat'ta vefatının 121'nci yıldönümünde anıldı.

 

Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'nın vefatının yıl dönümü dolayısı ile Devegörmez Mahallesi'nde bulunan Gazi Osman Paşa Müzesi'nde anma programı düzenlendi. Saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasının ardından günün önem ve anlamını belirten konuşmayı Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yaptı. Plevne'de bir kahramanlık destanı yazan Gazi Osman Paşa'nın adını tarihe altın harflerle yazdırmış olduğunu kaydetti. Düşmanlarının bile Gazi Osman Paşa'nın cesareti ve kahramanlığı önünde saygı ile eğilmiş olduğunun altını çizen Başkan Eroğlu, “Adına destanlar marşlar, türküler yazdığımız, üniversitemize, kışlamıza, okullarımıza, caddelerimize gururla adını verdiğimiz Osman Paşa'yı ve Plevne ruhunu iyi anlamalıyız ve genç kuşaklara iyi anlatmalıyız. Bu vesile ile vefatının 121. yıl dönümünde Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa'yı, kahraman askerlerini ve tüm şehitlerimizi minnet ve rahmet ile anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

 

Daha sonra konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat'ın medarı iftiharı vefat yıldönümü dolayısıyla bir araya geldik. Öncelikle kendisine rahmet dilerken, burada sadece Gazi Osman Paşa'yı anmak için bulunmadığımızı da söylemek istiyorum. Onun şahsında bir ruhu, çalışkanlığı, Türk fedakarlığını ve kahramanlığını, milletimizin kadını ile erkeğiyle, yaşlısı ile genciyle, köylüsü ile kentlisiyle memlekete, millete verdiği emeklerin aziz hatırasını anmak için burada toplandık. Gazi Osman Paşa bunun bir sembol değeridir. Bu duygu ile Türklerin Anadolu'ya gelişinden itibaren yurt tutuşundan bugüne kadar Sultan Alparslan'dan başlamak kaydıyla Osman Gazi'den Fatih'ten Yavuz'dan, Kanuni'den, Abdulhamithan'dan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten bugüne kadar memleketimizin memleket olmasına, Türk Milletinin millet olmasına kafasıyla, kalemiyle, kılıcıyla, emeğiyle hizmet eden bütün büyüklerimizi, atalarımızı rahmetle minnetle anıyorum. Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Bu isimler bu coğrafyayı bize bir güneş gibi bıraktılar” dedi.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasında tüm avukatların da Avukatlar Gününü de kutladı. Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudu. Gazi Osman Paşa'nın anısına yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Gazi Osman Paşa müzesi bahçesinde öğrencilerin yaptığı resim sergisinin gezilmesinin ardından tören sona erdi. Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan, Garnizon Komutanı Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Baro Başkanı Melih Yardımcı ve öğrenciler katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250