Durmaz'dan 20 Soruluk Orman Yangını Önergesi

CHP Tokat Milletvekili Durmaz Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye Yangınlar hakkında 20 soruluk önerge verdi.
Bu haber 2021-08-08 23:48:37 eklenmiş ve 380 kez görüntülenmiştir.
erotik shop erotik shop erotik shop erotik shop erotik shop erotik shop erotik shop istanbul escort

CHP Tokat Milletvekili Durmaz Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye Yangınlar hakkında 20 soruluk önerge verdi. Önergesinde günlerce kontrol altına alınamayan yangınları soran Durmaz, daha önce Plan Bütçe Komisyon'unda Orman Yangınları konusunu defalarca gündeme getirdiklerini, bu konuda CHP grubunun onlarca önergesi olduğunu hatırlattı. 

 

Durmaz; Bakanlığımız Yangınlara karşı donanımlıdır açıklaması, açıkça halkı yanıltmaktır!. Daha önce defalarca yangınlara karşı eylem planlarını sorduk! Her seferinde Orman Bakanlığı bu konuda tam donanımlıdır, yanıtı verildi. Ama ülkemiz cayır cayır yanarken yangınlar konusunda ne kadar yetersiz olduğumuzu gördük” dedi. Ülkemizde son beş yılda 16 binden fazla yangın çıkmıştır. Sadece 2020 yılında ülkemizde toplam 3 bin 399 adet yangın çıkmıştır. Aynı yıl sadece Muğla ve Antalya illerimizde 500'ün üzerinde yangın afeti yaşanmış, bunların sonucunda da toplamda 877,8 hektarlık ormanlık alan yok olmuştur. Bütün bu veriler elimizdeyken, ülkemizdeki yangın gerçeği ortadayken ne yazık ki geçtiğimiz yıllarda yaşanan acılardan hiç ders çıkarılmadığı görülmektedir. Kaldı ki Türkiye'de 28 Temmuz 2021 tarihinden itibaren beri büyük orman yangınları yaşanmaktadır.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Orman Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre 71 orman yangınından 57'si 30 Temmuz 2021 tarihi itibariyle kontrol altına alınmış, 14 bölgede ise yangınların devam ettiği bildirilmiştir. Bu yangınlarda bugüne kadar ne yazık ki en az dört kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştır. Yangının vurduğu bölgelerde yaşayanlar evlerini boşaltmak zorunda kalmış, hayvanlar can vermiş, tarım alanları yok olmuştur. Sürekli bakanlığımız yangınlara hazırdır, donanımlıdır vurgusu yapanlar açıkça halkı yanıltmıştır. Ülkemizin yangın gerçeği ortadayken, aşağıdaki soruların tüm gerçekliğiyle cevaplanması bir borçtur.

 

Tarım ve Orman Bakanlığına soruyorum; Ülkemizde iklim değişikliği ve kuraklık konusunda nasıl bir eylem planı vardır?


Bu sorunun cevaplanmasını bekliyoruz. Çünkü Orman yangını gerçeğimiz ortadayken, iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele çok önemlidir. Acil eylem planı gerekmektedir.  Son 20 yılda orman vasfında olup vasfı değiştirilerek imara açılan alan miktarı ne kadardır? Yanan ormanların yerine yapılaşma olacağı kaygısı tüm toplumda var. Bu nedenle bu güne kadar yangınlar sonrası ne yapıldı bilmek istiyoruz. 1.Derece yangına hassas Akdeniz Havzasında yer alan ülkemizde Orman Yangınlarıyla Mücadele ile ilgili bir Yangın Enstitüsü var mıdır? Böyle bir enstitü kurulması planlanmakta mıdır? Böyle bir enstitü kurulması ve yangın risklerinin azaltılması yangınla mücadelede en nemli adımlardan olacaktır. Daha orman yangınları sürerken “Turizm Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” resmi gazetede yayınlandı. Bu kanuna göre kıyılar başta olmak üzere orman alanlarındaki yapılaşmaların tasarrufu Kültür ve Turizm Bakanlığına bırakılıyor. Hangi alanların kapsama gireceğini yer ve mevkii de Cumhurbaşkanı belirliyor. Bu kanunun orman yangınlarının devam ettiği bir süreçte yürürlüğe girmesi bilinçli bir tercih midir? Bu kararla yanan ormanların yerini yeni yapılaşmalara bırakma riski oluşmaktadır. Bu konuda tedbirleriniz nelerdir?

 

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın mülkiyetinde söndürme uçak ve helikopterleri var mıdır? Varsa bunların adedi, özellikleri ve yangın söndürme kapasiteleri ne kadardır?


Yangın sürecinde sürekli gerekeni yapıyoruz denildi, ama hava desteği yok denilecek kadar azdı. Bakanlığın bu konudaki kapasitesini bilmek istiyoruz.

 

Orman Genel Müdürlüğü'nün 09.03.2021 tarihinde ilan ettiği 5 adet yangın söndürme uçağı kiralama ihalesinden Türk Hava Kurumu'nun elendiği iddiaları doğru mudur? Doğruysa THK'nin elenmesinin nedeni nedir? Her bir sonunun sorulma gerekçesini açıklayan Durmaz, “Tüm bu soruların toplum adına, doğa adına, gelecek yaşam kaynaklarımız adına cevaplanmasını ivedilikle bekliyoruz” İfadelerini kulandı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250