Fahiş Fiyat Denetimleri Sürüyor

Tokat Ticaret Müdürlüğü tarafından tüketicinin aleyhine yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimlerine aralıksız devam ediyor.
Bu haber 2021-09-25 18:48:52 eklenmiş ve 551 kez görüntülenmiştir.
erotik shop erotik shop erotik shop erotik shop erotik shop erotik shop erotik shop istanbul escort

Tokat Ticaret Müdürlüğü tarafından tüketicinin aleyhine yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimlerine aralıksız devam ediyor.

 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatıyla, son günlerde kamuoyuna yansıyan fiyat artış iddialarının incelenmesi için Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı yönetici ve personelinden oluşan özel inceleme ekipleri oluşturuldu. Tokat'ta oluşturulan ekipler il ve ilçelerdeki denetimlerine hız verdi.

 

Öncelik Temel İhtiyaçlar


Tokat Ticaret Müdürlüğüne bağlı denetimciler; yumurta, un, sıvı yağ, peynir, makarna, sebze ve meyve gibi temel gıda ürünleri ile temizlik maddelerinin fiyatlarını inceledi. Denetimlerde, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına, etiket ve künye bilgileri ile indirimli ürünün indirimden önceki fiyatına bakıldı. Ekipler, rastgele seçtikleri ürünleri kasaya götürerek fiyat karşılaştırması yaptı.

 

Ekmek Gramajlarına Kontrol


Denetimlerin birçoğuna ekiplerle birlikte Tokat Ticaret Müdürü Ali Osman Sakar da katılıyor. Denetimlerde belirli standart ağırlığa bağlı olarak fiyatlandırılmasının olması gereken ekmek gibi ürünlerinde gramaj kontrolleri sağlanıyor.

 

11 Bin Liradan 110 Bin Liraya Kadar Ceza Kesilebiliyor

 

Tokat'ta piyasa gözetim ve denetimi görev ve yetkileri kapsamında fahiş fiyat artışı ve etiket denetimlerinin hız kesmeden sürdürülüyor. Fahiş fiyat artışı kapsamında yapılan incelemede bakanlıkça belirlenen temel gıda ve ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarının kontrolünü yapıp tutanağa bağlanıyor. Bu ürünlerle ilgili son 3 ay içinde, son dönemde yapılan alış ve satışlara ilişkin bilgi ve belgeler işletme yetkililerinden talep ediliyor. Bu çerçevede aşırı bir fiyat artışı olduğunun tespit edilmesi durumunda ve bu fiyat artışının haksız olduğu yani geçerli bir sebebinin olmadığının anlaşılması durumunda Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunca, kanunun 18. maddesi kapsamında 10 bin 911 liradan 109 bin 110 liraya kadar idari yaptırım cezaları uygulanıyor.

 

Aldatıcı İndirim Etiketleri De Denetleniyor

 

Denetimlerde ilk olarak etiketlerde yer alan bilgilerin doğruluğuna bakılıyor. Yani ürün bilgileri gerçekten etikete yansımış mı kontrol ediliyor. Bir diğer kontrol de indirimli fiyatla satılan ürünler gerçekten de indirimli fiyattan satılmış mı sorusuna yanıt aranıyor. En son olarak, etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında herhangi bir fark var mı tespit ediliyor. Fiyat Etiketi Yönetmeliği'ne aykırı durumun olması durumunda etiket başına 452 lira idari yaptırım uygulanıyor. Denetimler fahiş fiyat artışının engellenmesi ve aldatıcı etiket uygulanmasının sona erdirilmesini sağlamak adına devam ettiriyor.

 

Denetimler Sürecin İlk Aşaması, Devamı Da Var

 

Denetimler, sürecin ilk aşaması olarak yapılıyor. Süreç fiyat tespiti ile tamamlanmıyor. Denetimi yapılan ürünlerin alış ve satış faturaları da ilgili işletmeden talep ediliyor. Bu faturalar arasındaki farkın aşırı, yani önemli ölçüde olması durumunda kurulca bunun gerçekten haklı bir gerekçesinin olup olmadığı araştırılıyor. Gerekirse işletmelerden savunma alınarak bilgi ve belge istenerek kontroller gerçekleşiyor. Adil olmayan bir artış olduğu sonucunu varılırsa kurulun alacağı karar çerçevesinde idari yaptırımlar uygulanıyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250