İçme Suyu Şebeke Projesi Başlıyor

Niksar İçme Suyu Şebeke Projesi Bu Yıl Başlıyor “Çamiçi yaylası projede yer almıyor”
Bu haber 2023-01-23 18:32:29 eklenmiş ve 212 kez görüntülenmiştir.

Niksar İçme Suyu Şebeke Projesi Bu Yıl Başlıyor

 

Proje yürütücülüğünü İlbank’ın yaptığı, Niksar Belediyesinin proje uygulayıcısı olduğu, Dünya Bankasının Proje finansörü olduğu “İçme Suyu Şebeke Projesi” start alıyor.

 

Sürdürülebilir Şehirler II Programı kapsamında yapımı planlanan, Niksar İçme Suyu Şebeke projesinin bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Plan Proje Müdürü Danişmend Hüseyin Şahin, Projeye çevre ve sosyal danışmanlık yapan MGS Proje Müşavirlik Mühendislik Ticaret Ltd.Şti. yetkilileri ile muhtarlar ve davetliler katıldı.

 

Belediye Düğün Salonunda yapılan toplantıda proje hakkında bilgiler veren Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, uzun uğraşlar sonucu içme suyu projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek; “Niksar Su ve Atıksu Projesinin devamı olan Niksar İçme Suyu Şebeke projesi kapsamında; “194 Km içme suyu şehir şebekesinin bütünü, 8 Bin 500’e yakın ev bağlantısı gerçekleştirilecek. Bu yıl içerisinde yapım ihalesini tamamlayarak çalışmalara başlamayı ve devamında öncelikli ana arterlerden başlamak üzere üst yapı hizmetleri olan asfalt ile kaldırım çalışmalarını gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu proje ile birlikte asbest borulardan, döküm borulardan ve pvc borulardan da kurtulacağız. Yapılacak çalışma merkezden dışa doğru olacak. Çalışmanın biran önce bitirilebilmesi için yine tek bir güzergahtan değil, kanalizasyon çalışmasında olduğu gibi farklı alanlardan çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hemşerilerimizin bu kayıp kaçaktan kaynaklı maliyetleri de aşağı çekeceğiz ve daha sağlıklı su içeceğiz. Su kaynaklarımızı doğru kullanacağız, küresel ısınmadan dolayı suya yapılan yatırımın bütün yatırımlardan daha kıymetli olduğunu ifade etmek istiyorum. Kanalizasyon çalışmalarından dolayı yol, kaldırım gibi yerlerimize geçici tamiratlar yaptık, inşallah içme suyu projemizin tamamlanmasıyla yollarımız kaldırımlarımız sıfır asfalt ve pırıl pırıl şekilde yeniden yapılacak. Niksar’ımıza hayırlı olsun” dedi.

 

 

“Çamiçi yaylası projede yer almıyor”

 

Öte yandan 194 km’yi kapsayan içme suyu projesi içerisinde Çamiçi Yaylasının bulunmadığı, buranın da kapsama alanı içerisinde alınması noktasında Belediye yetkililerinin İlbank ile görüşme halinde oldukları belirtildi. Mayıs ayının sonuna kadar projenin ihale sürecinin tamamlanmasının planlandığı bildirildi.

 

Projeye çevre ve sosyal danışmanlık yapan MGS Proje Müşavirlik Mühendislik Ticaret Ltd.Şti. yetkilileri yaptıkları sunumda şunları ifade ettiler; “Projenin amacı ve faydaları arasında; “Niksar Belediyesi, mevcut eski ve asbest boruların kullanıldığı içme suyu şebekesini yenilemek istemektedir. Planlanan proje ile şebeke hattı yenilenecek ve böylelikle hatta gerçekleşen sızıntı ve patlaklardan kaynaklanan su kesintileri önlenerek su temini hizmetinin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi sağlanacaktır. Projenin gerçekleşmesiyle  % 73 seviyelerinde olan kayıp kaçak su miktarı minimum seviyelere düşürülecektir. Proje ile artan nüfus ve kentleşmeyle doğan altyapı  ihtiyacına da cevap verilebilecektir. Proje Özellikleri: Proje, Niksar İlçe Merkezindeki kentsel alan içerisinde gerçekleştirilecektir. İçme suyu şebekelerinin inşası, herhangi bir özel arazinin kamulaştırılmasını gerektirmeyecektir. Önerilen içme suyu şebeke hatlarının güzergâhları, Niksar Belediyesi'nin sorumluluğundaki kamu yollarının altından geçecek ve bu nedenle önerilen şebeke hatlarının inşası için arazi edinimi veya yeniden yerleşime ihtiyaç duyulmayacaktır.

 

 

Proje Özellikleri: II etap halinde; I.Etap Çalışmaları; 194 km uzunluğundaki şebekenin borularının, bina bağlantılarının ve diğer yardımcı yapıların hidrantlar, vana odaları, basınç kesme vana odaları, debimetre odaları, klor dozaj ve atık klor ölçüm odaları vb.) yenilenmesi. II. Etap Çalışmaları; 94 km uzunluğundaki yeni şebeke hattının inşaası (ileride yerleşim gelişimine paralel olarak gerektiğinde).

 

Bilgilendirme toplantısı sonunda katılımcıların soru ve düşünceleri de ele alınarak cevaplandırıldı.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250