Todosk Temsilcileri Niksar’da

NİDOST, Niksar Belediyesi ve Niksar Danişmend Gazi Lisesi Okul Aile Birliği tarafından düzenlenen 11. KELTEPE’YE İZCİ YÜRÜYÜŞÜ’ne katılmak üzere 30 Mayıs 2013 tarihinde Niksar’a gelen Antalya TODOSK (Toroslar Doğa Sporları Kulübü) temsilcileri Niksar’ın Tarihi ve kültür yapılarını gezdiler.
Bu haber 2013-06-10 19:18:20 eklenmiş ve 2348 kez görüntülenmiştir.

 

 

            NİDOST, Niksar Belediyesi ve Niksar Danişmend Gazi Lisesi Okul Aile Birliği tarafından düzenlenen 11. KELTEPE’YE İZCİ YÜRÜYÜŞÜ’ne katılmak üzere 30 Mayıs 2013 tarihinde Niksar’a gelen Antalya TODOSK (Toroslar Doğa Sporları Kulübü) temsilcileri Niksar’ın Tarihi ve kültür yapılarını gezdiler. NİKSAR KAMPİNG’e çadırlarını kuran Antalyalı gezginler Niksar’ı doğal alanlarından dolayı önemsediklerini ifade ettiler.

 

            Aralarında iki Niksarlı hemşehrimizin de bulunduğu TODOSK temsilcilerinden Biyolog, Yrd. Doç. Asuman Karadeniz; “Niksar’a, Keltepe’ye İzci Yürüyüşü amacıyla geldik ama gördüğümüz şeyler karşısında şaşırmadık desek yalan olur. Kentte ve dolaştığımız yaylalardaki bitki çeşitliliği dikkatimi çekti. Henüz akademik olarak tanımlanmamış, yöreye özgü bitkiler bulunabilir. Bölgenin tarihi alanlarında olduğu gibi doğal alanlarında da bilimsel bir çalışmaya gerek var. Bu geciktirilmemesi gereken bir durum” dedi.

 

            Ağrı Dağı’nın zirvesine tırmanan ilk Niksarlı olarak tanıdığımız TODOSK tırmanma ve yürüyüş rehberi hemşehrimiz Kemal Erece de Niksar’da bulunmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek duygularını şöyle ifade etti; “Oryantiring organizasyonlarındaki başarılarından tanıdığımız NİDOST (Niksar Doğa Sporları ve Turizm Derneği) Başkanı İlker Melikoğlu’nun büyük çabalarıyla oluşturduğu ve 11 yıldır gerçekleşen “Keltepe’ye İzci Yürüyüşü” geleneksel bir doğa sporu etkinliğidir. “2. ENGELLİLER YÜKSEKTE YÜRÜR” projesini ise NİDOST’un sosyal sorumluluğunun bir ifadesi olarak görüyor ve sayın İlker Melikoğlu’na teşekkür ediyorum. Kültür, sanat ve doğa sporları konusunda Niksar epey başarılı..

 

            Bir önemli konu da; ülkemizde benzeri olmayan kamp alanı.. Türkiye Kamp ve Karavan Derneği önderliğinde Niksar Belediyesi tarafından yapımı gerçekleşen NİKSAR KAMPİNG bu seneden başlamak üzere gelecek yıllarda da spor etkinliklerine, kampçılığa ve karavancılığa ev sahipliği yapacak uluslararası niteliklere sahip bir tesis. Sıcak suyundan, kafeteryasına, duş - tuvalet ve çadır alanlarından, karavan parklarına ve bungalovlarına varıncaya kadar düşünülmüş dört dörtlük bir kamping. Başta Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar olmak üzere kampingin fikir babaları İç Mimar Mete Darcan ve Niksar’ın gönül insanı Cihat Taşkın’a da şahsım ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

            Keltepe Yürüyüşü için Niksar’da bulunan bir diğer hemşehrimiz TODOSK temsilcisi, rehber Perihan Demirezen, bir Niksarlı olarak, arkadaşlarından daha fark bir pencereden kenti gözlemlediğini belirten açıklamasında; “Niksar’a her geldiğimde çok farklı şeyler dikkatimi çekiyor. Örneğin, Niksar Ovası’na doğru, özellikle tarım alanlarını yok edercesine imara tahsis edilmesi, kentteki reklam, bez afiş, poster kirliliği, ilçede yol ve yön tabelalarının yetersizliği ve gençlerin aşırı derecede sigara alışkanlığ, vb.. Tarihiyle, doğasıyla, geleneksel kültürüyle çok güzel olan bu kentte daha dikkatli olunmalı diye düşünüyorum” dedi.

       

            Niksar’ın tarihi yapılarını, geleneksel kent mimarisi örneği eski Niksar evlerini inceleyen TODOSK temsilcisi Mimar Teoman Göktan; “Niksar korunması gereken bir mücevher, bir hazine gibi.. Her yanında farklı değerler gizli sanki. Camiler, değirmen kalıntıları, çeşmeler, köprüler, konaklar, kale surları, türbeler, kümbetler, dehlizler, yeraltı galerileri, mağaralar, kilise kalıntıları.. Bunların tümü, ayrı ayrı araştırma konusu.. Niksar’la ciddi bir biçimde ilgilenilmesi gerekiyor. Bu başarılabilirse Niksar’ı sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın tanımaması için hiç bir neden yok..” diyerek Niksar’ın barındırdığı ve korunarak yaşatılması gereken miras varlıklarına değindi.

 

            “11. KELTEPE’YE İZCİ YÜRÜYÜŞÜ” ve “2. ENGELLİLER YÜKSEKTE YÜRÜR” etkinliklerine katılmak üzere Niksar’da bulunan TODOSK temsilcileri 3 Mayıs 2013 Pazartesi günü Antalya’ya hareket etmek üzere ilçemizden ayrılacak..

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250