diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

Niksar’da “KKKA” Semineri

Niksar'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı semineri verildi.
Bu haber 2016-05-04 19:08:06 eklenmiş ve 1100 kez görüntülenmiştir.

Niksar'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı semineri verildi.


Niksar Belediyesi, Özel Erişim Sağlık Meslek Lisesi ve Özel Tokat Kültür Okulları katkılarıyla kene ısırması sonucu bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hakkında seminer verildi.


Özel Erişim Sağlık Meslek Lisesi öğretmenlerinden Nuriye Altan, Zeynep Ebru Ulaş ve Rehber Öğretmen Elif Avşar tarafından Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen seminerde KKKA'nın halk tarafından kene ısırması olarak bilindiği anımsatılarak, vakanın kene ısırması sonucu bulaşan bir hastalık olduğu anlatıldı.


Bilgilendirme seminerini Kaymakam Selami Kapankaya, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Bedir Arslan, Sağlık Frup Başkanı Dr. Özgür Bayrak, okul müdürleri ve öğrenciler takip etti.


Kırım-Kongo kanamalı ateşi nedir?


Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA), Nairovirüslerin neden olduğu ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden kene kaynaklı bir enfeksiyondur.


İlk kez Sovyet askerlerinde görüldü  


Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ilk kez 1944 ve 1945 yıllarında Sovyet askerleri arasında görüldü. Yaz aylarında görülmeye başlayan hastalığa ise Kırım Hemorajik Ateşi adı verildi. 1956 yılında ise Zaire'de ateşli bir hastada Kongo virüsü tespit edildi ve 1969 yılında her iki virüsün aynı virüs olduğu belirlenmesi üzerine, Kırım Kongo Hemorajik Ateşi (KKKA) olarak hastalık, yeniden adlandırıldı.


Türkiye'de ilk kez Tokat yöresinde ortaya çıktı


Türkiye ise ölümle sonuçlanan bu hastalık ile ilk kez 2002 yılında görüldü ve 2003 yılında da KKKA olduğu tanımlandı. Her yıl nisan-ekim ayları arasında görülmeye başlayan hastalık, zehirli kenelerin daha aktif hale geldiği haziran-temmuz aylarında ise pik yapıyor. Türkiye'de ilk kez Tokat yöresinde ortaya çıkan hastalık, ağırlıklı olarak İç Anadolu Bölgesinin kuzeyi, Karadeniz Bölgesinin güneyi ve Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeyinde görülüyor.


Nasıl bulaşıyor?


KKKA virüsünün insanlara başlıca bulaş yolları ise şöyle: Enfekte kene tutunması, Enfekte kenelerin çıplak el ile ezilmesi, Hasta hayvanların kan, doku ve sekresyonları ile temas, KKKA hastalarının kan ve diğer vücut sıvıları ile temas, Kan içeren damlacık yoluyla da bulaşabiliyor.


Hastalığın belirtileri nelerdir?


KKKA hastalığı; ateş, yaygın vücut ağrısı, vakaların az bir kısmında ise deri, mukoza ve iç organlarda kanamalar ile seyreden kene kaynaklı viral bir enfeksiyon. Belirtileri arasında ise şu bulgular yer alıyor:


“Yüksek ateş, baş ağrısı, yoğun halsizlik, kollarda ve bacaklarda şiddetli ağrı, bazen kusma, karın ağrısı veya ishal, yüzde kızarıklık, ilerleyen safhada vücudun değişik yerlerinde kanamalar, gövde, kol ve bacaklarda morluklar, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan görülebiliyor.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400