diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

CHP’li DURMAZ: “Milli ekonominin temeli tarımdır”

TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alan CHP'li Durmaz, dolu, don ve fazla yağış sonucu ürünleri zarar gören çiftçilerin borçlarının ertelenmesi konusunu tekrar gündeme getirdi.
Bu haber 2016-08-05 21:52:11 eklenmiş ve 500 kez görüntülenmiştir.

TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alan CHP'li Durmaz, dolu, don ve fazla yağış sonucu ürünleri zarar gören çiftçilerin borçlarının ertelenmesi konusunu tekrar gündeme getirdi.


2016 yılı içerisinde Tokat İl genelinde 89 Belde ve köyde 84400 dekar alanda 5117 çiftçinin mağdur olduğu dolu, don, fırtına, fazla yağış yağması sonucu %10 ile %80 aralığında zararlar oluştuğunu ve çiftçilerin mağduriyet yaşadığını söyleyen CHP'li Durmaz, 17 Mart gecesi don, 18 Nisan dolu ve 22 Nisan gecesi tekrar ikinci bir don felaketi yaşanması sonucunda Tokat Merkez'e bağlı; Akbelen, Akyamaç, Büyükbağlar, Bakışlı, Ballıdere, Bula, Büyükyıldız, Çamağzı, Çamaltı, Çamdere, Çerçi, Çöreğibüyük, Dedeli, Döllük, Dereyaka,  Gaziosmanpaşa, Günevi, Güzeldere, Kemalpaşa, Kılıçlı, Kızıl, Kocacık, Kömeç, Büyükbağlar, Söngüt, Taşlıçiftlik, Ulaş, Yayladalı, Yazıbaşı ve Yelpe köyleri ile Emirseyit ve Güryıldız belde ve köylerinde toplam 2000 çiftçi ve 10000 ekili alanda zarar oluşmuştur. 27 Mayıs tarihinde Turhal ilçemize yağan Dolu sonucu 4 köyümüzde 300 çiftçimiz ve 2000 dönüm alana ekili Buğday, Arpa, Ş.pancarı, Ayçiçeği, Nohut, Fasulye gibi ürünler %80 oranında zarar görmüştür. Bir Dolu afetide 4 Haziran tarihinde Erbaa ilçemizde yaşanmıştır. Yaklaşık 9 köyümüzde 540 çiftçimize ait 10200 dönüm alanda Bağ, Sebze, Tütün, Mısır gibi ürünler zarar görmüştür.


Başçiftlik ilçemizde 22 Mayıs tarihinde Dolu yağması sonucu 7 köyümüzde 485 çiftçimiz 14200 dönüm ekili alanda Buğday, Patates, Yulaf gibi ürünler zarar görmüştür.


Yeşilyurt ilçemizde 29 Haziran tarihinde Dolu ve Şiddetli Yağış sonucu 1 köyümüzde 42 çiftçimiz 500 dönüm ekili alanda Buğday, Arpa, Yulaf, Çavdar gibi ürünler zarar görmüştür.


Niksar İlçemizde 4 Mayıs, 22 Mayıs ve 4 Haziran tarihlerinde Dolu ve Fırtına sonucu 28 köyümüzde 1750 çiftçimizin 47500 dönüm ekili alanda Buğday, Domates, Patates, Ceviz, Bağ, Armut, Elma gibi ürünleri zarar görmüştür. 2016 yılında zararların bilgilerini veren CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, "Belirttiğimiz ilçelerimizdeki köy ve beldelerimizde geçim kaynakları zarar gören çiftçilerimiz yaşadıkları afet sonucunda ürünlerinde büyük verim düşüklüğü olmuş, maliyetini zor karşılayacak duruma gelmiştir. Çiftçilerimizin borçlarının faizsiz 1 yıl ertelenmesi gerekmektedir. Bu konuda Bakanlığınızın bir tasarrufu veya çalışması var mıdır? diye Maliye Bakanı Naci Ağbal'a sordu.


Durmaz, Atatürk'ün bir sözünü hatırlatarak; “Milli ekonominin temeli tarımdır, Çiftçimizin yanında olmalıyız ve mağduriyetlerini gidermeliyiz” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400