diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü İmzalandı

Niksar'da mesleki ve teknik eğitimi daha nitelikli hale getirmek için oluşturulan “Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu” protokolü düzenlenen törenle imzalandı.
Bu haber 2017-01-04 19:24:08 eklenmiş ve 759 kez görüntülenmiştir.

Niksar'da mesleki ve teknik eğitimi daha nitelikli hale getirmek için oluşturulan “Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu” protokolü düzenlenen törenle imzalandı.


Niksar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün öncülüğünde kurumlar ve sivil toplum örgütleri arasında, 'Mesleki ve teknik eğitim okul yönetim kurulu çalışmaları ve işbirliği protokolü imzalandı.


Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi'nde düzenlenen toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Niksar Belediyesi,  Niksar Meslek Yüksekokulu, Niksar Ticaret ve Sanayi Odası, Niksar Esnaf Ve Sanatkârlar Odası, Niksar Devlet Hastanesi, Niksar İlçe Toplum Sağlığı Müdürlüğü, Niksar İlçe Ziraat Odası, Tokat Muhasebeciler Odası Niksar Temsilcisi,  Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü, Niksar Mesleki Eğitim Merkezi, Gazi Osman Paşa Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Kırkkızlar Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Niksar Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Nizameddin Yağıbasan Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi ve protokol koordinatörü Milli Eğitim Şube Müdürü Fatih Karakoç “Mesleki ve teknik eğitimde işbirliği protokolü” imzalamak için İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya başkanlığında bir araya geldi.


İmzalanan protokol ile ilgili açıklamalarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüsamettin Turak; “Ülkemizin 10. Kalkınma Planı, Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2014-2018) ve Hükümet Programları gibi üst politika belgelerinde mesleki ve teknik ortaöğretimde yerel yönetimler ve sektör temsilcilerini de içine alacak şekilde yönetişimi esas alan yeni okul yönetim modelinin oluşturulacağı, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve yerel sektörle işbirliğinin artırılacağı öngörülmüştür. Ülkemizde 2023 vizyonuna uygun, sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamanın, sahip olduğumuz genç nüfusu küresel rekabette avantaja çevirmenin ve ekonomimizin itici gücü yapmanın yegâne yolu nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimden geçmektedir. Ülkemizin her bakımdan kalkınmasında ve zenginleşmesinde, işsizliğin önlenmesinde, sosyal barışın ve adaletin tesis edilmesinde, küresel ölçekte rekabette mal ve hizmet üreten sektörlerin çok büyük katkıları bulunmaktadır. Bu hayata geçireceğimiz protokol ile, bu katkıları en üst seviyeye çıkarmak için sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün mesleki ve teknik eğitim yolu ile yetiştirilmesi, bu amaçla kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla, sektörle ve işgücü piyasası aktörleri ile etkili işbirliği yapılarak eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Protokol kapsamında oluşturulacak yönetim kurulu ile protokole taraf kurum ve kuruluşların mesleki ve teknik eğitim ile ilgili İlçenin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda iş birliği içerisinde hareket edileceğini ifade ederek; “Eğitimin her şeyin üstünde olduğunun bilincindeyiz. Özellikle büyüyen ve gelişen bir Türkiye ve Niksar için mesleki ve teknik eğitim okullarının önemi tartışılmaz. Niksar Ekonomisi'nin ihtiyaçları ve nitelikli eleman talepleri doğrultusunda yönetim kurulu içerisinde diğer kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışmalarımızı yürütecek olmanın mutluluğunu yaşamaktayız” dedi.


Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya ise yaptığı kısa konuşmada mesleki eğitimin memleket meselesi olduğunu belirterek; “Gerçekten bugün bakıyoruz işsizlik rakamlarının bazen arttığını bazen düştüğünü görüyoruz. Buradaki işsizlik rakamlarıyla ilgili konulardaki önemli rakamlardan birisi iş gücünün iyi bir şekilde planlanmamasından kaynaklandığını bazen görüyoruz. Bazı branşlarda ülkemizin ihtiyacı olduğu halde yetişmiş personel bulamadığını bazı branşlarda da atanma bekleyen atama bekleyen bir sürü kişinin mesleğini yapamadığını hatta kendi mesleğinin dışında mesleklerde çalıştığını görüyoruz. Bu da işgücü planlamasıyla ilgili sıkıntılardan ileriye geliyor. Dolayısıyla nasıl ki eğitimde hiçbir ferdimizi feda etmiyorsak iş gücü piyasasında memleketimizin neye ihtiyacı varsa o konuda bir planlama yapmamız lazım. Hayatta herkesin mutlaka yapabileceği bir iş vardır, başarılı olacağı bir iş vardır. Dolayısıyla bizim meslek eğitimin amacı da el becerisi fazla olan çocuklarımızı bu işlere yönlendirmek dolayısıyla toplumumun ihtiyacı olan meslekleri sanat erbabını yetiştirmektir” dedi.


Son olarak konuşan Belediye Başkanı Özdilek Özcan ise; protokol kapsamında oluşturulacak yönetim kurulu ile protokole taraf kurum ve kuruluşların mesleki ve teknik eğitim ile ilgili ilçenin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda iş birliği içerisinde hareket edileceğini ifade ederek; “Eğitimin her şeyin üstünde olduğunun bilincindeyiz. Özellikle büyüyen ve gelişen bir Türkiye ve Niksar için mesleki ve teknik eğitim okullarının önemi tartışılmaz. Bu nedenle ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak öğrencilerimizin yanındayız ve nitelikli eleman talepleri doğrultusunda yönetim kurulu içerisinde diğer kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışmalarımızı yürütecek olmanın mutluluğunu yaşamaktayız” dedi.


Protokol imza törenine Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüsamettin Turak, okul müdürleri ve diğer ilgililer katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400