diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

Tokat Milletvekili Durmaz: “Tokat alimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağıdır”

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Türkiye Genelinde başlatılan Tokat'ın Tanıtımına TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla katkı sundu.
Bu haber 2017-01-07 20:33:32 eklenmiş ve 701 kez görüntülenmiştir.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Türkiye Genelinde başlatılan Tokat'ın Tanıtımına TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla katkı sundu. Genel Kurul'da Durmaz'ın Tokat ile ilgili konuşması Milletvekilleri tarafından büyük ilgi gördü. İnsanların doğduğu ve yaşadığı topraklara karşı sorumlulukları olduğunun altını çizen Durmaz, Tokat'ın gelişmesi ve göç vermemesi için mesai kavramı gözetmeksizin çözüm odaklı çalışmalarının devam edeceğini ifade etti.


Sizleri bu ortamdan biraz uzaklaştırmak istiyorum diye sözlerine başlayan Durmaz'ın konuşması: “Bugün Tokat'ın Tanıtım günü.


'Tokata Gitmek Gerek diyor Mevlana. Çünkü TOKAT'ın iklim ve insanları mutedildir. Asırlar önce söylenen bu söz, şimdi de manasını koruyor. Dokuz yüz adımda Dokuz yüz yıllık tarihin izinde şehrin dar sokaklarında seyrana çıkmalı,


Evliya Çelebinin dediği “Halkı zevk ehlidir, Gariplerle dosttur. Kin tutmaz, hile bilmez, yumuşak huylu insanların diyarıdır”


Hacı Bektaş Veli'nin ifadesiyle, alimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağıdır, Gıj gıj tepesini, Horosan erenlerinden Hasan Gazi'yi, Topçam yaylasını, Tokat Kebabını, Keşkeğini, Kazova'nın domatesini, Kemalpaşa'nın kirazını ve şeftalisini tatmak için  400 farklı deseniyle Tokat yazması, Kont Dracula'nın esir tutulduğu TOKAT Kalesi, Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa'nın şehri Tokat'a Gitmek Gerek.


NİKSAR Çamiçi Yaylasını, Aşık Veysel'in çalıp söylediği Arasta Kahvesini, Erzurumlu Emrah'ın sıkça uğradığı Adalı'nın kahvesini,


Roma Arsenali'ni, Tarihi Talazan köprüsünü, Niksar Kalesini, Anadolu'da ki ilk Türk Üniversitesi olan Yağıbasan Medresesini, Cahit Külebi'yi, Kırkkızlar Türbesini, Melik Gaziyi, Polat Gaziyi ve Hüseyin Gaziyi görmek, Cevizli ekmeğini tatmak için Tokat'a Gitmek Gerek. Başçiftlik Kayak Merkezini, Dünyada endemik bitki çeşitliliği ile önemsenen Kelkit Vadisi ve İncisi ERBAA'yı, Horoz tepeyi, Buğalı yaylasını, 400 yıllık ahşap Silahdar Ömer Paşa camisini, Horasan erenlerinden Keçeci Babayı ziyaret etmek , yaprak sarmasını tatmak için Tokat'a Gitmek Gerek.
Sezar'ın Veni-Vidi-Vici (Geldim, Gördüm, Yendim) dediği ZİLE Kalesini, Maşat höyüğü,  Kınalı Ali'yi, El vurup yaremi incitme diyen Aşık Sadık Doğanay'ın diyarı Zile'yi , Kırımdan gelen Girayhan konağı ve tarihi evlerini görmek, köme ve pekmezini tatmak için Tokat'a Gitmek Gerek. PAZAR ilçemizde Dünya harikası Ballıca Mağarasını, Mahperi Hatun Kervansarayı ve Kaz gölünü,


5 binlik yıllık TURHAL Kalesine,  yamaç paraşütü için Mercimek Tepe'de, Kazovayı seyredin, eşsiz tadıyla yoğurtmacı tatmak için Tokat'a Gitmek Gerek. 7 bin yıllık geçmişi ile  Sebastapolis Antik Kenti'ni ve şifalı kaplıcaları ile SULUSARAY'ı. Buğday ambarı ARTOVA ve YEŞİLYURT'u, Birçok rahatsızlığa şifa REŞADİYE kaplıcalarını,  Selemen yaylasını, Zinav gölü ve kanyonunu, Sazak beli ve Tozanlı vadisini görmek için Tokat'a Gitmek Gerek. Mamu belini, Ormanla bezenmiş ALMUS Barajının güzelliğini, Dumanlı yaylasını, Tekeli dağını, Horosan Erenlerinden Hubyar Sultanı, Çatak yaylasını görmek için  'Tokata Gitmek Gerek” dedi.


Durmaz sözlerini;


Gafil Gezme Şaşkın Bir Gün Ölürsün
Dünya Kadar Malın Olsa Ne Fayda
Söyleyen Dillerin Söylemez Olur
Bülbül Gibi Dilin Olsa Ne Fayda

Sen Söylersin Söz İçinde Sözün Var
Çalarsın Çırparsın Oğlun Kızın Var
Şu Dünyada Üç Beş Arşın Bezin Var
Tüm Bedesten Senin Olsa Ne Fayda

Kul Himmet Üstadım Gelse Otursa
Hakkın Kelamını Dile Getirse
Dünya Benim Deyi Zapta Geçirse
Karun Kadar Malın Olsa Ne Fayda
********************************
Derviş Ali'm Der Ki Nefesim Haktır
Hak Diyen Canlardan hiç şüphem Yoktur
Cehennem Dediğin Dal Odun Yoktur
Herkes Ateşini Burdan Götürür

ÇAMLIBEL'de Koç Köroğlu'nun dediği gibi “Tokat ellerinden aldım bakırı,  incitmeyin fukarayı fakiri” dediği Dünya şampiyonu Pehlivanlar diyarı #TokataGitmekGerek. Şeklinde noktaladı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400