diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

Türkiye Cumhuriyetinin Miladı 1923'tür

CHP'li Şahin MHP'li Çalışkan ve AK Parti'li Polat'ın açıklamalarını eleştirdi:
Bu haber 2017-02-27 17:30:45 eklenmiş ve 453 kez görüntülenmiştir.

CHP'li Şahin MHP'li Çalışkan ve AK Parti'li Polat'ın açıklamalarını eleştirdi:


MHP Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan'ın "Ben inanıyorum ki CHP'nin tabanı da bu anayasaya evet diyecektir." ifadesini eleştiren CHP İl Başkanı Feramus Şahin, "Kendi tabanlarının vereceği oydan kuşkuları olanlar, bizim tabanımızın vereceği oya karşı niyet okuyuculuğu yapmaktadırlar." dedi. Şahin, AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat'ın "16 Nisan milat olacak" başlıklı açıklaması için ise, "Sadece bir Anayasa oylamasını milat olarak görürseniz, sizin gizli ajandalarınız olduğu kanısı ortaya çıkar. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir miladı vardır, o da 29 Ekim 1923'tür." ifadelerini kullandı.


Anayasa Referandumu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Tokat İl Başkanı Feramuz Şahin, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan'ın "Ben inanıyorum ki CHP'nin tabanı da bu anayasaya evet diyecektir" sözlerini eleştirdi. Şahin açıklamasında, “Bizim temel hedefimiz demokrasidir, insan haklarıdır, evrensel değerlendir, çalışma hayatında uluslararası standartları yakalamaktır. Ne acıdır ki, sürekli idari, siyasi, askeri ve yargı vesayetinden bahsedenler kendilerini yurttaşlarımızın vasisi olarak görüyorlar. Biz bu ülkenin maddi ve manevi değerlerine, kültürüne, her türlü rengine saygı duyuyor ve sahip çıkıyoruz. CHP olarak kararımız kesindir ve HAYIR diyeceğiz. Anadolu'da bir söz vardır, 'Niyet hayır, akıbet hayır' diye. Bizim niyetimiz de hayırdır, gelecek beklentimiz de hayır olacaktır. Kendi tabanlarının vereceği oydan kuşkuları olanlar, bizim tabanımızın vereceği oya karşı niyet okuyuculuğu yapmaktadırlar. Kendileri vesayeti kabullenebilirler ama biz asla vesayeti kabullenmeyiz, irademize ipotek koydurmayız.” değerlendirmesinde bulundu.


“Cumhuriyetin miladı 1923'tür”


AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat'ın "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi temelli 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması, Türkiye'nin yeni miladıdır" sözlerini de eleştiren Feramuz Şahin, “Türkiye Cumhuriyeti'nin bir miladı vardır, o da 29 Ekim 1923'tür. Bu tarih Türk Ulusu'nun verdiği özgürlük ve yeniden var olma mücadelesinin tescillendiği gündür. Her ulusun tarihinde düşüşler ve yükselişler olur, fakat sizin yedi düvele karşı verdiğiniz mücadele sonrasında elde ettiğiniz kazanımlardan daha önemli bir milat olabilir mi? Sadece bir Anayasa oylamasını milat olarak görürseniz, sizin gizli ajandalarınız olduğu kanısı ortaya çıkar. Bu ulusu daha fazla kamplaştırmayın. Bizim kardeşliğe ihtiyacımız var. Ne yazık ki, AKP iktidarı döneminde kutuplaşmalar, kamplaşmalar, zıtlaşmalar artmıştır. Bu durumu görmemek için kör olmak gerekir.” ifadelerini kullandı.


 “DESPOTİZME HAYIR DİYORUZ”


Türkiye'nin adım adım despotizme doğru gittiğini, adalet sisteminin sarsıldığını, kurumlarının değersizleştirildiğini, herkesin gelecekten endişe eder noktaya geldiğini savunan Şahin, “Bu anayasa oylamasından 'evet' çıkması demek, 'Otokrat bir rejimi kabul ediyorum' demektir. Cumhuriyet'in ilk yıllarını tek adam rejimleri diye eleştirenler, yüzyıl sonra daha keskin bir tek adam sistemini bu ulusa kurtuluş reçetesi olarak sunuyor. Oysa, ülkeyi saltanattan kurtaran, tek partili sistemden çoğulcu sisteme geçiren, seçme ve seçilme hakkını yurttaşına tanıyan CHP'dir. Otokrat rejimlerin, buyurgan rejimlerin temel özelliği, yönetimlerin halk adına karar vermesi, kendine göre iyi, doğru ve güzel olanları dayatması, buna karşın halkın sorunlarını çözümlemeyi de üstlenmesidir. Şimdi size soruyorum, günümüzde tek adam diktası yok mudur? Günümüzde otokrat, buyurgan bir rejim yok mudur? Bu Anayasa oylamasında 'Evet' çıkması mevcut durumun resmileştirilmesi anlamına gelmiyor mu?” şeklinde konuştu.


“Tokat'ın geleceği için hayırda buluşalım”


Tokatlılara çağrıda bulunan Feramuz Şahin, “Siyasi düşünceniz ne olursa olsun, geleceğimize ipotek koyacak olan bu yeni tür vesayet sistemine hayır diyelim. Ülkemizi kamplardan kurtarmak için, ötekileştirmeyi ortadan kaldırmak için otokrasiyi silmek için hayır diyelim. Tek adamlık sevdasına karşı, bir olalım, biz olalım, iri olalım, diri olalım ve Türkiye olalım. Tokat geleceğin için 'hayır'da buluşalım.” diyerek açıklamasını tamamladı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400