diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Şap Hastalığı 2020 Yılına Kadar Bitecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı ile Türkiye'de şap hastalığının 2020 yılına kadar bitirilmesi hedefleniyor.
Bu haber 2017-07-02 00:56:52 eklenmiş ve 322 kez görüntülenmiştir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı ile Türkiye'de şap hastalığının 2020 yılına kadar bitirilmesi hedefleniyor.


Daha önce şap hastalığı yönünden arilik kazanmış olan Trakya Bölgesine ek olarak Anadolu'daki illerin tamamının da arîlik kazanması adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, ülkede şap hastalığını yok ederek, "arilik statüsü" kazanmak için "Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı" hazırlandı.


Hazırlanan plan çerçevesinde halen şap hastalığından aşılı arî durumdaki Trakya'nın 2020 yılında "aşısız arî bölge", Anadolu'nun ise 2020 yılında "aşılı arî bölge", 2023 yılında "aşısız arî bölge" statüsüne kavuşturulması hedefleniyor.


Konuyla ilgili açıklama yapan Tokat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin hastalıkla mücadelenin en önemli basamağını aşılama faaliyetlerinin oluşturduğunu belirtti. Aşılama çalışmaları hakkında bilgi veren İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, "Bakanlığımız programları doğrultusunda ilimizde 11 ilçe 129 Belde ve Mahallesi, 613 köy, 317 Mezra olmak üzere 1288 yerleşim yerinde yaklaşık 35 bin hayvancılık işletmesinde bulunan 243 bin büyükbaş hayvanın il ve ilçe müdürlüklerimizde görevli 100'e yakın veteriner hekim ve yardımcı sağlık personelimizin üstün gayretiyle yılda iki kez bu hastalığa karşı aşılandı.


2017 yılının ilk aşılama döneminde mevcut hayvan varlığının tamamı bu hastalığa karşı aşılandı, daha önce aşılanmamış ve bir yaşından küçük büyükbaş hayvanlara Ağustos ayına kadar rapel (tekrar) aşıları yapılacak. Ağustos ayından itibaren ise 2.dönem aşılama kampanyası ile hayvanlarımızın tamamın ikinci kez aşılanarak salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı dirençli hale gelmesi sağlanacak. Bu yapılan çalışmalarla ilimizde ve  ülkemiz de 2020 yılında aşılı arilik çalışmalarının bitirilmiş olacak.


Hayvan Hareketlerinde Uyulması Gereken Kurallar


Yayımlanan 2017/03 no'lu genelgede hayvan hareketlerinde yapılması gereken kurallar şöyle sıralanmıştır.
A-) Anadolu'da İller arasında yapılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevklerinde;
1.Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacaktır.
2.Hayvanların sevk yapılacağı çıkış ve varış işletmesi şap hastalığından dolayı karantina altına alınmış koruma ve gözetim bölgesinde olmamalıdır.
3.Sevk edilecek büyükbaş hayvanlarda, son bir yılda iki kez şap aşısı ile aşılanmış olmalı ve ikinci yapılan şap aşısı son 6 ay içerisinde yapılmış olmalıdır.
4.İlk defa aşılanmış sığır cinsi hayvanlar, rapel şap aşısı ile aşılama yapılması ve aşılanan hayvanlar rapel aşılamadan 21 gün sonra sevk edilecektir.
5.Sığır cinsi hayvanların son aşılama tarihinden sonra 21 gün geçmesi koşulunu sağlayan hayvanların sevklerine izin verilecek, aşısız büyükbaş hayvanların sevklerine izin verilmeyecektir.
B-) İl içi hayvan hareketlerinde; İşletmelere giren ve aşı geçmişi bilinmeyen büyükbaş hayvanların mutlak suretle şap aşısı ile aşılanacak ve bağışıklık düzeyini artırmak üzere rapel aşılama yapılacaktır.
C-) Doğrudan Kesimhaneye yapılacak olan Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvan Sevklerinde;
1.Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacaktır.
2.Kesimhanelere, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar şap aşısı şartı aranmadan sevk edilecektir.
3.Hayvanların sevk yapılacağı çıkış işletmesi şap hastalığından dolayı karantina altına alınmış koruma ve gözetim bölgesinde olmamalıdır.


01-01-2019 tarihinden itibaren Aşılı Ari ve Aşılı Ariliği hedeflenen bölgede bulunan 81 İl, Bakanlıkça şap hastalığı ile mücadele kapsamında korunmuş bölge kabul edildiğinden, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar (İl içerisinde nakillerde büyükbaş Hayvanlarda hayvan pasaportu, küçükbaş hayvanlarda koyun ve keçi türü hayvanlara ait nakil belgesi, İller arasında ise hem büyük baş hem küçükbaş hayvanlar için veteriner sağlık raporu şartı aranır) dışında sevk edilen hayvanlar, tüm masrafları sahibine ait olmak üzere en yakın kesimhanede doğrudan kesime sevk edilecektir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400