diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

CHP Tokat Milletvekili DURMAZ: “9 Temmuz yeni bir tarih, yeni bir adım yeni bir iklim, yeni bir doğuştur”

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Adalet yürüyüşünün 25.gününde İstanbul Maltepe'de düzenlenen Adalet Mitingi ile ilgili açıklama yaptı.
Bu haber 2017-07-11 23:19:56 eklenmiş ve 331 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Adalet yürüyüşünün 25.gününde İstanbul Maltepe'de düzenlenen Adalet Mitingi ile ilgili açıklama yaptı.


Durmaz açıklamasında: “İstanbul'da birbirinden farklı milyonlarca insan adalet için birleşti. 25 gün önce Hak, Hukuk, Adalet diyerek çıktığımız uzun soluklu yolda, adalet arayan her yurttaş bize omuz verdi. Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu bir partili olarak değil, bir yurttaş olarak yürüdü. İstanbul'a giden yolda büyüdükçe güçlendik, umudumuz yeşerdi. İstanbul'da toplanan milyonlar gösterdi ki Aziz Milletimiz Adalet istiyor. Bu yürüyüş bir son değil bir başlangıçtır, 9 Temmuz Türkiye'nin aydınlık geleceği için bir dönüm noktasıdır.


Bizler ülkemizin değerlerini, yüce meclisi, Atatürk ilkelerini hiçe sayanlara, binlerce mağdur yaratanlara, hukuksuzca alınan OHAL kararlarına karşı tek vücut olarak mücadele vereceğiz. Ülkemizi sarmalayan PKK, FETÖ, IŞID, EL NUSRA vb terör örgütlerine karşı ülkemizin sahipsiz olmadığını göstereceğiz.


Neden Yürüdük?


FETÖ'nün siyasi ayağı ortaya çıksın, gerçek darbeciler yargılansın diye yürüdük. 15 Temmuz şehitlerimiz için, Hakkari'de, Şırnak'ta, Van'da, Bingöl'de, El Bab'da ülkemizin farklı bölgelerinde şehit verdiğimiz vatan evlatlarımız için yürüdük. Şehitlerimiz ve gazilerimiz arasında ayrım yapıldı. Şehitlerimiz ve gazilerimiz arasında ikilik yaratıldı. Ayrım yapılmasın diye yürüdük.


Olmayan adalet için yürüdük. Mazlumların hakkı için, hapisteki milletvekilleri, tutuklu gazeteciler için yürüdük. Yargı siyasetin emrine verildiği için yürüdük. Tek adam rejimine karşı olduğumuz için yürüdük. FETÖ,  PKK, IŞID, EL NUSRA vb. terör örgütlerine karşı olduğumuz için yürüdük.


KHK larla hukuksuzca işinden olan akademisyenler için yürüdük. Mahkemelerde suçsuzluğu ispatlansın diye bekleyenler için yürüdük. Bağımsız yargı için, laik eğitim için, şiddete uğrayan kadınlar için yürüdük. İşsizliğe mahkûm edilen gençlerimiz için, ürününü satamayan, üretemeyen çiftçi için yürüdük. Biz Hak, Hukuk, Adalet isteyen milyonlarca yurttaş için yürüdük. Hiç bir partiyi, görüşü temsil etmeksizin sadece halk için, hak için yürüdük. Yol boyunca bizi yüreklendiren, bize destek veren Ankara, Kahraman Kazan, Kızılcahamam, Bulak Köyü, Gerede, Bolu, Kaynaşlı, Düzce, Hendek, Selamlar Köyü, Adapazarı, Eşme, İzmit, Derince, Körfez, Tavşancıl, Gebze ve İstanbul'a,  İl ve İlçe Örgütlerimize, Belediye Başkanlarımıza, bu yürüyüşe omuz veren, Adalet isteyen ülkemizin her yaştan yurttaşına teşekkür ediyoruz” dedi.


Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu' nun Maltepe Adalet mitinginde açıklamış olduğu 10 maddelik Manifestoyu' da paylaştı.


Bir araya gelen milyonlar olarak Türkiye'nin içine sokulduğu duruma dair tespitlerimize ilişkin çağrımız diye açıklamaya başlayan Kılıçdaroğlu;


1- 15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha açık ve kesin bir dille lanetliyoruz. 15 Temmuz gecesi TBMM'nin kararlı, onurlu duruşu ve halkımızın sokağa çıkarak FETÖ darbe girişimine karşı direnmesi ülkemizin anayasal ve demokratik kazanımı olmuştur. Biz buna sokağın/halkın 15 Temmuzu diyoruz. Ancak bu darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkarılması iktidar tarafından bilinçli olarak engellenmektedir. 249 şehidimizin aziz hatırası ve 2301 gazimiz için Fetullah Gülen Terör Örgütünün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.


2- İktidar tarafından 15 Temmuz darbe girişimi fırsat bilinerek, 20 Temmuz darbesi yapılmıştır. 20 Temmuz'da OHAL ilan edilmiş ve TBMM'nin yetkileri gasp edilmiştir. Biz buna Sarayın 15 Temmuzu diyoruz. Bir sivil darbeye dönüşen OHAL uygulamaları yasama, yargı ve yürütme gücünü tek kişide toplamıştır. OHAL derhal kaldırılmalı ve hukuk düzeni evrensel ilkelere uygun olarak yeniden tesis edilmelidir.


3- Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Dolayısıyla demokrasinin, can ve mal güvenliğinin vazgeçilmez kuralı olan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanmalıdır. Adil yargılanma hakkı eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır. “Kolektif suç” gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.


4- Bugün, OHAL uygulamalarıyla mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik hakları ellerinden alınmıştır. OHAL mağdurları adeta “sivil ölüme” terkedilmiştir. Mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara hukuk devletinin gereği olarak son verilmelidir.


5- 20 Temmuz sivil darbesinden sonra, 15 Temmuz darbe girişimiyle veya onun arkasındaki örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan, ama sırf Hükümete muhalif görüldüğü için bütün haklarından yoksun kılınan akademisyenler ve diğer kamu görevlileri görevlerine iade edilmelidir. Anayasa Mahkemesinin içtihatları dikkate alınarak, tutuklu milletvekilleri derhal serbest bırakılmalıdır.


6- 150'nin üzerinde gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Sadece mesleklerini yaptıkları için tutuklanan gazeteciler derhal serbest bırakılmalı, medya üzerindeki tüm baskılara son verilmelidir. Düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.


7- OHAL koşullarında, serbest tartışmanın yapılamadığı bir orta
mda ve üstelik “devletin bütün imkânları seferber edilerek” gerçekleştirilen Anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Toplumun ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan anayasa yerine, bir kişinin beklentilerine yanıt veren bir Anayasa değişikliği Yüksek Seçim Kurulu'nun yasadışı kararıyla yürürlüğe konulmuştur. Bu bir “mühürsüz seçimdir.” Türkiye gayrimeşru bir anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir.


8- Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olan, insan haklarına dayalı demokratik, laik, sosyal hukuk devleti güçlendirilmeli, liyakat esası kamuda göreve başlama ve yükselmede esas alınmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmeli ve toplumsal adaletsizliği yeniden üreten eğitim politikaları değiştirilmelidir.


9- Sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında yaygın bir adaletsiz düzen devam etmektedir. İşsizlik, yoksulluk, insanca yaşam ücretinden yoksunluk, örgütsüzlük, ayrımcılık, yaygın şiddet, terör gibi çok geniş bir yelpazede yaşanan toplumsal adaletsizliklerin giderilmesi için ortak irade geliştirilmelidir. Toplumsal barışımızı bozan tüm antidemokratik uygulamalara eşit yurttaşlık temelinde son verilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahim görünümlerden biri olan kadınlara karşı ayrımcılığın önüne geçilmeli, kadınların özgürlük alanları korunmalı, kadın hakları toplumsal hayatın her alanında uygulanmalıdır.


10- Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemizin içindeki adaletsizlikleri de kökleştiren bir kısırdöngü yaratmıştır. Adalet sadece iç politikaya ve toplumsal yaşama değil uluslararası ilişkilere de hâkim olmalıdır. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara, tüm kimliklere kardeşçe, adilane yaklaşan, barışçıl ve uluslararası hukuka saygılı bir dış politikaya dönüş yapmalıdır. Türkiye yüzünü insan haklarına, hukuk devletine, adalete önem veren milletler ailesine çevirmelidir. Bu adalet çağrısı adaletin insan haysiyetinin temeli olduğu inancıyla hazırlanmıştır. Biz Türkiye'yiz. Adalet isteyen, barış isteyen Türkiye'yiz. Biz kavga değil huzur isteyen Türkiye'yiz. Biz halkız. Bu mücadele adalet mücadelesidir. Bu çağrıdaki taleplerimiz karşılanana kadar durmayacağız. Korku duvarı artık yıkıldı. B:u bağlamda yasama yürütme ve yargı erklerini kullanan tüm kesimlere bu taleplerimizi iletirken herkesi çağrımızı sahiplenmeye çağırıyorum”  sözleriyle 10 Maddelik manifestoyu miting esnasında açıkladı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400