diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

CHP Gündem Değerlendirmesi Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve CHP Tokat İl Başkanı Feramus Şahin, Türkiye ve Tokat gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bu haber 2017-08-26 02:02:33 eklenmiş ve 486 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve CHP Tokat İl Başkanı Feramus Şahin, Türkiye ve Tokat gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gündemden öne çıkan başlıklar ise; Tokat Havaalanı, Tokat-Turhal yolu, Ünye-Akkuş, Çorum-Alaca yolu,  Çevre yolu, Tokat'ın SODES programına dâhil edilmesi için çalışmalar, göç sorunu ve işsizlik oldu.

 

Tokat Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen toplantıya CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP Tokat İl Başkanı Feramuz Şahin ve parti yönetimi katıldı.

 

Tokat gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Tokat İl Başkanı Feramus Şahin, Tokat Havaalanının 2017 yatırım planında yer almadığını belirterek, “Havaalanı ile ilgili Sayın Milletvekilimiz geçenlerde 2017 yılında yatırım programına alınacağını söyledi. Acaba ulaştırma bakanlığı mı yalan söylüyor, yoksa sayın milletvekilimiz doğruyu söylemiyor mu? Ulaştırma bakanlığının yatırım planına baktığımızda 2017 yatırım planına alınan üç havaalanı var; Karaman, Yozgat, Gümüşhane, Bayburt hava limanı. Tokat hava limanı yok. Burada birileri doğruyu söylemiyor. Bunun doğrusunu ortaya çıkarmamız gerekiyor” dedi.

 

Tokat'ın bölgesinde en geri kalmış il olduğunu ifade eden Şahin, Türkiye'de en fazla göç veren ilinde Tokat olduğunu belirterek, “Tokat AK Parti iktidarına en büyük desteği veren illerden bir tanesi. Ancak bunun geri dönüşüne baktığımızda Tokat bölgesinde en geri kalmış il. Türkiye'de en fazla göç veren il. Bölgede hayvancılık bitmiş, istihdamda çok ciddi sıkıntılar var. Bu sene de gerek hububat fiyatlarına baktığımızda gerek sebze meyvecilikte; bu işlerle uğraşan bütün çiftçilerimizin kan ağladığını görürsünüz. Orak ve harman zamanını yaşıyoruz Tokat'ta. Buğday pazarlarını gezdiğinizde göreceksiniz ki taban fiyatı dahi tutturulamadığını, üretilen mamulü peşin paralarla değil, üç ay beş ay vadelerle satıldığını, arpa ve buğday fiyatlarının ilk defa aynı fiyata geldiğini görüyor ve yaşıyoruz. Tokat'ta yaşayan hiçbir çiftçimiz bunları hak etmiyor. Özellikle Erbaa ve Kazova'da sebzecilikle uğraşan çiftçilerimizin durumunu görüyoruz, perişan durumdalar. Merkeze bağlı köylerimizde meyvecilik yapan çiftçilerin ürünlerini aşağı döküp meyve suyu fabrikalarına satar duruma geldiklerini görüyoruz. Bu Tokat'ın kaderi değil, bu böyle gitmez” şeklinde konuştu.

 

Tokat-Turhal yolunun yılan hikâyesine döndüğünü ifade eden Başkan Şahin, Tokat, Ünye-Akkuş, Çorum-Alaca yolu ile Çevre yolunu da gündeme getirdi.

 

Şahin açıklamasında, “2003–2004 acil eylem planıyla başladı. 14 yıldır süren 48 kilometre yol olur mu? Bu memleketi idare ede milletvekilleri hiç mi sıkılmazlar bu yoldan? Tokat-Turhal yolunda her gün meydana gelen trafik kazalarını görüyorsunuz. Bu yolu acilen bitirmeleri gerekiyor. Ünye-Akkuş yolundan bahseden var mı? Her seçim döneminde Ünye-Akkuş, Çorum-Alaca yolu konuşuluyor. Çevre yolunun durumunu görüyorsunuz, altı ayda bir uçuyor, trafiğe kapatıyorlar. Maliyetinin yüzde 50'si ile ihaleye çıkmışlar. 47 trilyon liraya mal edilmiş, 23 trilyona ihaleye çıkılmış son tadilatında. Havaalanı ile ilgili Sayın Milletvekilimiz geçenlerde 2017 yılında yatırım programına alınacağını söyledi. Acaba ulaştırma bakanlığı mı yalan söylüyor, yoksa sayın milletvekilimiz doğruyu söylemiyor mu? Ulaştırma bakanlığının yatırım planına baktığımızda 2017 yatırım planına alınan üç havaalanı var; Karaman, Yozgat, Gümüşhane, Bayburt hava limanı. Tokat hava limanı yok. Burada birileri doğruyu söylemiyor. Bunun doğrusunu ortaya çıkarmamız gerekiyor” dedi.

 

Daha sonra açıklama yapan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Türkiye'nin 32 milyar dolarlık cari açığı olduğunu belirterek işsizlik, göçmen sorunu, Tokat'ın SODES programına dâhil edilmesine yönelik açıklamalarda bulundu. Tokat'ta ulaşım ile ilgili sıkıntılar yaşandığını kaydeden Milletvekili Durmaz, “Bir yerin yatırımcı açısından cazip olabilmesi için irinci temel koşulu ulaşım. Bunun için öncelikle hava yolu, organize sanayi bölgelerinde ya da üreticinin metropol şehirlere ulaşımının sağlanması için karayolu ağı olması gerekiyor. Tokatlı bunun sıkıntısını yaşıyor. Ulaşıma çözüm bulunmalı ve Çamlıbel Tünelinin de ihalesinin biran önce yapılması gerekiyor” dedi.

 

Türkiye Saman İthal Eder Hale Geldi

 

2017 yılı bütçesinin 32 milyar dolarlık cari açığı olduğunu ifade eden Durmaz, “Hükümet birçok ilki ülkemize yaşattı. Türkiye saman ithal eder hale geldi. Demek ki hükümetin hedefi üretimi bitirmek, Türkiye'nin dışa bağımlı olarak yaşaması. 2017 bütçesinin 32 milyar dolarlık cari açığı bunu gösteriyor. Hükümetin bunu kapatabileceği hiçbir kaynak yok. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı Adalet yürüyüşü dünyanın dikkatini çekti, hükümet ise bundan rahatsız oldu. Kendilerine karşı bir sataşma olmamasına rağmen sayın genel başkanımıza saldırıda bulundular. İyi söz de kötü söz de sahibine aittir diyoruz ve bu sözleri kendilerine bırakıyoruz. Türkiye kamuoyu da bunu ibretle izlemekte. Çanakkale'de ayın 26'sında Adalet Kurultayı yapılacak. 1000'e yakın kıymetli akademisyen bilim adamı burada konuşma sunumlarını yapacak. Ülkemizi içinde bulunduğu açmazdan kurtarma adına, normalleşmesi adına neler yapılabileceği düşünülecek. Bu ülkede bütün ilişkilerin normalleşmesi lazım” şeklinde konuştu.

 

Tokat'ta işsizlik sayısının oldukça yüksek olmasına dikkat çeken Durmaz, Tokat'ın birçok konuda pilot il seçilmesi gerektiğini belirterek, “Bu seneki mücadelemiz SODES programına dâhil olmak olacak. Tokat göç veren bir il ve sosyal destek programı Tokat'a lazım” dedi.

 

Tokat Üretimsizleşti

 

Durmaz konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:  “Bu ay içerisinde kamu çalışanlarına ücret zammı konuşuldu. Ama bu konuşulurken iktidar kendilerine yakın sendika ile birlikte uzlaşarak çok komik bir zam teklif etti. Hükümet eğer çok samimi olsa kendi verilerini gözden geçirse 3 Kasım 2002'den bu yana bu ülkedeki büyüme rakamlarını dikkate alarak çalışanlara zam vermiş olsa şuanda alınan maaşların 7 katının alınmış olması lazım. Ama böyle bir şey yok. Her geçen gün insanlar çaresizleştiriliyor, yoksullaştırılıyor ve yoksulluk yaşam alanlarına yansıyor. Bu ülkede tek başına iktidar döneminde uyuşturucu kullanma yaşı 11'e kadar indi. Bütün bunlar şunu gösteriyor. Tek başına yöneten iktidar kendinden başka hiçbir sese kulak vermiyor.

 

Tokat üretimsizleşti, hayvancılık iyi bir noktada değil. Şimdi teşvikler veriliyor ama bunun toparlanması çok zor. Erbaa'nın Boğalı yaylasında hiç sürü yok. Bu üretimi artırmak durumundayız. Bunun da yolu ilimize dikkat çekmek.

 

Tek başına yöneten bir iktidarla yerden yere vurdukları koalisyon dönemlerini karşılaştırdığımızda bu hükümet her alanda sınıfta kaldı. Bu ülkede taze bir kana, bir değişime ihtiyaç var. Bunun da adresi Cumhuriyet Halk Partisi”

 

"Göçmen sorunu ülkemizin kanayan yarası"

 

“Tokat'ta belediye parkına gittiğimde oturacak yer bulamadım, Suriyeliler orayı doldurmuştu. Organize sanayide tekstil fabrikalarını gezdim orada da çalışanlar Afganlı ve Suriyeli. Tokat'ta bu kadar işsiz insan varken, elbette biz göçmene kucak açabiliriz ama akıllı bir yönetimin yapması gereken; Birleşmiş Milletlerle görüşüp sınırın öte tarafına kamplar kurmak ve burada insani yardım yapmaktı. Afganistan göçmenleri hiç konuşulmuyor. Şuanda Tokat'ta çok ciddi sayıda Afganistan ve Özbekistan'dan gelen göçmenler var. 3 buçuk milyon Afganlı da şuanda Hakkâri sınırında bekliyor. Bu sorun ülkemizin kanayan yarası, hükümetin boyunu da aştı işin içinden çıkamıyor” 

 

Durmaz, “Türkiye devlet gibi yönetilmemenin sonuçlarını yaşıyor. İktidar olabilirsiniz. İktidar ancak partisinin programı çerçevesinde bu ülkenin yönetimine katkı sunar. Ama devlet değilsiniz. Hükümetin yaptığı yanlış nedir; kendi yargısını, kendi polisini, kendi güvenlik ordusunu, kendi zenginini yaratma politikasına gittiği için bu ülkede devlet olma teamülleri ve milli olan hiçbir şey ortada kalmadı. Biz hükümetin bunlardan biran önce arınmasını istiyoruz. Türkiye iktidar partisi sayesinde yarı açık bir cezaevi oldu. Hiç kimse olayları yorumlayamıyor. Hiç kimse düşüncesini olduğu gibi ifade edemiyor” şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400