diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

Kızı İçin Tavuk Çiftliği Kurdu Organik Yumurta Üretiyor

Niksar'da yaşayan 53 yaşındaki Nuri Doğan Sapçı adlı vatandaş, veteriner olacak kızı için 2,5 dönümlük alana tavuk çiftliği kurdu.
Bu haber 2017-10-08 02:42:29 eklenmiş ve 920 kez görüntülenmiştir.

Niksar'da yaşayan 53 yaşındaki Nuri Doğan Sapçı adlı vatandaş, veteriner olacak kızı için 2,5 dönümlük alana tavuk çiftliği kurdu. Hayvanlarla uğraşmanın güzel bir duygu olduğunu söyleyen Sapçı; “Gerçekten çok güzel bir uğraş. Siyasetin çirkefliğine dünyanın gamına kasavetini burada atıyoruz” dedi. Niksar'da bir kurumda hizmetli olarak çalışan ve Veteriner Fakültesinden mezun olacak kızının işletmesi için tavuk çiftliği kuran Nuri Doğan Sapçı adlı vatandaş, amacının bölgede ki tüm marketlere Niksar Bizim Organik yumurta markasıyla organik tavuk yumurtası satmak olduğunu söyledi.

Sapçı, organik yumurtayla insanların daha doğal besleneceğini belirterek; “Tavuklarım tıpkı köylerde olduğu gibi açık alanda gezerek, yani organik olarak besleniyor. Amacım Niksar'da organik yumurta tüketimini sağlamak” dedi.

 

Hayvanları çok sevdiğini belirten Sapçı; “Ben hayvanları seven bir insanım, küçük kızım veteriner hekim olacak ona bir ön hazırlık olsun diye bu çiftliği kurdum, ayrıca kendimi de emekliliğe hazırlamış oluyorum. Allah nasip ederse önümüzdeki yıl emekli olmayı düşünüyorum ve kızıma da bu çiftlikte yardımcı olmayı düşünüyorum. Niksar'a yumurtalar hep dışarıdan geliyor, çocuklarımız bakıyoruz hep obezite olmuş organik olmayan şeylerle besleniyorlar. Bende doğal bir ortamda hayvan yetiştirerek en azından memleketimizin çocuklarına bir nebzede olsa faydalı olmayı düşündüm” dedi.


“Herkese tavsiye ediyorum”

 

Çiftlikte tamamen yerli bir tavuk ırkını beslediğini söyleyen Sapçı; “Tavukların cinsi ataks tamamen yerli üretimdir Ankara üniversitesinin geliştirmiş olduğu yüzde yüz yerli bir ırktır. Yumurta verimi düşük olmasına rağmen gıda değeri protein değeri daha yüksektir. O yüzden biz bu ırkı tercih ettik. Ayrıca genetiği oynanmış hayvanlar gürk olmuyor ama bunlar gürk oluyor genetiği oynanmadığı için. Şu anda 1000'in üzerinde tavuğum var ama ilerde bu rakam çoğalacak. Barkod sistemine geçeceğiz ve marketlerle anlaşarak oralarda satış yapmayı düşünüyorum. 200 m2 kapalı alanımız var. Burası benim kendi yerim değil kiraladım burayı. Eşimde seviyor tavuk beslemeyi, açık alanımda 2,5 dönüm yerim var. iki dönümü tamamen yonca ekili, bir dönümü de tavukların eşinmesi için ahırın önünde toprak zeminimiz var. Hayvan dışarıda doğal ortamında faydalansın diye köyde tavuk nasıl yetişiyorsa burası da aynen doğal durumda. Zaten hayvanlara harici yem vermiyoruz doğal yemlerden üretilen yemleri yediriyoruz o yüzden vatandaş gönül rahatlığıyla yumurtaları tüketebilecek. Şu anda tavuklarımız yüzde yüz verime geçmedi günlük ortalama 500 civarında yumurta alıyoruz, yeni yumurtaya geçtiği içinde şu anda eşe dosta cüzi bir miktarla dağıtıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde üretimi artırdığımız zaman marketlerle çalışmaya başladığımız zaman ikinci bir kümes bile yapmayı planlıyorum. Bu tavuk çiftliğini yaparken kimseden destek almadım devletten de destek almadım. Gayet modern bir alanımız var, Tokat bölgesinde en modern çiftlik diyebilirim. Tamamen bireysel kredi çekerek kendim yaptım. Devlette zaten bizim yaşımız itibari ile yaşlı olduğumuzdan dolayı devlet kredi vermiyor. Bu tamamen gönül işi eğer olursa inşallah bizim peşimizden birileri daha yapar bu işi iyi bir Pazar oluşur Niksar'ımız ve Niksarlı kazanır. Bizim amacımız budur. Yapmak isteyen arkadaşlara da tavsiye ederim, her türlü yardımı da yaparım” dedi.

 

Sapçı sözlerini; “Hayvanlarla uğraşmak gerçekten çok güzel bir uğraş. Siyasetin çirkefliğine dünyanın gamına kasavetini burada atıyoruz. Buraya geldiğim zaman dünyanın bütün dertlerini unutuyorum bu hayvanlar bana haz veriyor, zevkli bir iş yani. Bu işi yapmak isteyen arkadaşlara da tavsiye ederim” şeklinde noktaladı. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Süleyman Beye cevappp
Serhat GÜMEN 2017-10-10 13:09:09
Süleyman bey, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederiz ama burada gazeteden kaynaklı bir hata bulunmamaktadır. Böylelikle tekziplik bir durum yoktur. haberde çiftlik sahibi Nuri beyin kendi açıklamaları ve sözleri yayınlanmıştır
Yanlış Bilgi içerikli haber
Süleyman Kalebaşı 2017-10-08 20:13:45
Sayın yetkili Niksar ilçesinde kızı için tavuk çifliği kurdu başlıklı haberinizde tavukların Ankara Üniversitesi tarafından geliştirildiği bilgisine yer vermektesiniz.Oysa bu söz konusu ATAK-S tavuklar yerli ırk olmaları doğru olmakla birlikte ANKARA TAVUKÇULUK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ Tarafımızdan gelştirilen 16 yıldan bu tarafa yapılan çalışmanın sonucu tescili yapılmış patent başvurusu Patent entitüsünde değerlendirme aşamasında olan bir varlığımızı araştırmadan yayınlamış bulunmaktasınız.Ayrıca bu haberi başta Hürriyet ve yeni Şafak gazeteleri olmak üzere yayınlanmasına vesile olmuşsunuz biz Ankara tavukçuluk araştırma olarak bu yanlışınızın tekzip edilerek düzeltilesini talep ediyoruz.Bu konuda yasal hakkımızı kullanmaktan geri durmayacağız.
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400