diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

CHP’li DURMAZ: “Üretim kooperatiflerin borçları silinsin”

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Kadim Durmaz; Türkiye Büyük Millet Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Torba yasa ve Elektrik borçları ile ilgili eklenen geçici madde üzerinde söz aldı.
Bu haber 2017-10-26 12:38:14 eklenmiş ve 183 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Kadim Durmaz; Türkiye Büyük Millet Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Torba yasa ve Elektrik borçları ile ilgili eklenen geçici madde üzerinde söz aldı.


Durmaz konuşmasında : “Bu yapılandırmalar sürekli yapılıyor ve bir sonuç elde edilmiyor. Bu konu da herkes hemfikir. Özellikle Sulama kooperatifleri bazında sağlıklı bir sonucun elde edileceğini zannetmiyorum. Çünkü köylünün, çiftçinin ürettiği ürün, onun borcunu ödeyip yaşamını sürdürecek bir şekilde değil. Kooperatiflerin birçoğu harap durumda. Erbaa ilçemizden bir kooperatifi örnek vereyim. Yaklaşık 250 rakımdan 180 rakıma düşen ovada sulama kanalları tahrip oldu, kooperatif imkânsızlıktan dolayı çalışamıyor. Bunun gibi birçok örnek var. Bir örnek daha veren Durmaz: “Köylü ektiğinden, ürettiğinden para kazanamıyor. ürettiğini pazarlayamıyor. Hadi siz o köylünün iki yakasını bir araya getirin, hem ürününün karşılığını alsın hem de o borçlarını ödesin. Bereketli topraklarda mutsuz ettiğiniz üreticileri ve sorunlarını artık görün” dedi.
Bu torba yasayla devletin kurumsal yapıları bir bir yok ediliyor diyen Durmaz: “ Ne yazık ki karşı çıkacak bir kurum ve Sivil Toplum Kuruluşu da yok. Tarımsal üretimin düşüşü, enflasyonu düşüreceğiz telaşı ile ithalata kurtuluş gibi sarılıp uzun vade de ülkemize çok kötü sonuçlar doğuracaktır.


Ağustos 2017 itibariyle devletin bütçesi hesapsız ve kontrolsüz harcamalar nedeniyle bittiğini ifade etti.


Büyük Şirketler Olunca Sililiyorsunuz Ama Söz Konusu Çiftçinin Borcu Olunca Silmiyorsunuz


Torba yasa ile vergi yükü gariban vatandaşın sırtına yüklenirken ağırlıklı yabancı üç şirketin (Telekom, Turkcell, Vodafone) yaklaşık 5 milyar TL kamu borcu fiilen siliniyor.


Cep telefonu kullanıcıları borçlarını ödüyor, yani bu para vatandaşın cebinden çıkıyor. Vatandaş parasını ödemediği zaman hattı kapanıyor.


Biz tüketici (abone) olarak her ay şirketlere ödediğimiz faturalarda Hazine'ye ödenmek üzere yüzde 15 Hazine Payı ödüyoruz. Şirketler bizden topladıkları bu paraları Hazine'ye aktarmak zorunda. Eğer aktarmazlarsa üç katı ceza ödemek zorundalar.


Üç büyük şirketin hazineye aktarmak zorunda olduğu ve abonelerinden peşin aldığı Hazine payını almıyorsunuz. Ama söz konusu üretim ve çiftçiler olunca hiçbir çözüm getirmiyor ve çözüm önerilerimizde iktidar tarafından kabul görmüyor.


Evlerde kullanılan internete yüzde elli zam yapıyorlar. Ama söz konusu çiftçi olunca ne zam ne de af gündeme alınmıyor.


Durmaz açıklamasının devamında: “Bana göre çok sağlıklı bir çözümde, böyle ortak bir anlayışta birleşerek bu kooperatiflerin durumuna sağlıklı bir çözüm getirmemiz lazım. Rakamları büyütüyor. Bakın, on yıla yaklaştı, siz hâlâ bu paraları tahsil edemiyorsunuz. Kooperatifler bu konuda sıkıntılı. Gelişen ve üretip güçlü olan ülkelerin en büyük özellikleri kooperatiflere verdikleri desteklerdir.


Devletimiz, bir defaya mahsus mu olur, ne olur, üretim yapan bölgelerde, gerekiyorsa elektrik panellerine bir geçiş desteğiyle, o yükü azaltıp, köylünün sırtından o yükü alacak bir projeye imza atmalı. Bu borçların da üretim kooperatifleri, sulama birlikleri düzeyinde silinmesinden yanayım” dedi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400