diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Görme Engelliler İçin Farkındalık Oluşturuldu

Tokat'ta, görme engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte göz bantları takarak içinde zil olan topla Goalball maçı yapan öğrenciler ve yetişkinler zor anlar yaşadı.
Bu haber 2017-10-28 20:44:55 eklenmiş ve 349 kez görüntülenmiştir.

Tokat'ta, görme engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte göz bantları takarak içinde zil olan topla Goalball maçı yapan öğrenciler ve yetişkinler zor anlar yaşadı.


Tokat'ta görme engelliler farkındalık ayı kapsamında 'Beyaz Baston Dostluk Yürüyüşü' yapıldı. Yürüyüş öncesinde ise Namık Kemal Ortaokulu bahçesinde Golball maçı düzenlendi. Tokat Valisi Ömer Toraman, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ile STK temsilcilerinin katıldığı etkinlikte öğrenciler görme engeliler tarafından oynanan Goalball maçı yaptı. Göz bantlarıyla gözlerini kapatan öğrenciler içinde zil olan topun sesini takip ederek kalelerine gelmelerine engel olmaya çalıştılar. 9 metre genişliğindeki kalelerde gerçekleşen karşılaşmalarda öğrenciler, bir günlüğüne görme engelli olarak onların ruh halini yaşamaya çalıştı. Etkinlikte kendilerini engelli gibi hissederek, empati kurmaya çalışan öğrenciler Goalball oynarken zor anlar yaşadı. Ayrıca yetişkinler de goalball oynayarak aynı duyguları hissetti. Vali Ömer Toraman, görme engelli vatandaşların toplumsal hayata teşvik etmeyi, onların gündelik hayatlarında karşılaşmış oldukları zorlukları engelli olmayan vatandaşlarında anlamaları varsa eksiklikler onları gidermeyi amaçlayan bir etkinlik yaptıklarını söyledi.


Vali Toraman ayrıca; “Engelli vatandaşlarımızın günlük hayata adapte olmaları için üzerimize ne düşüyorsa yerine getirmemiz gerekiyor ki onlar toplumsal hayata problemsiz bir şekilde katılabilsinler. Aslında görme engelli çocukların görme dışında hiçbir engeli yok. Çeşitli alanlara yönelerek kendilerini geliştirebilirler. Şu anda eğitim görüyorlar, gelecekte kendilerine iyi bir yer edinecekler inşallah. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah tüm Tokatlılar engelli vatandaşlarımız için Tokat'ta bir farkındalık oluşmasına katkı sağlar” dedi.


Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise Tokat'ın engelli dostu bir şehir olduğuna dikkat çekerek, “Tokat engelleri kaldıran bir şehir. Bunu da her platformda farkındalık oluşturmak suretiyle anlatmaya çalışıyoruz. Bu tür farkındalık çalışmaları devam edecek” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da görme engelliler için kaldırımlarda bulunan kabartma yollarda vatandaşların görme engelliler öncelik tanıması gerektiğine vurgu yaptı.


Yapılan açıklamaların ardından protokol üyeleri görme engellilerle birlikte kaldırımlarda görme engelliler için yapılan yoldan Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyüş yaptı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400