diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

Su Sayaçlarıyla İlgili Çıkan Söylentiler Hakkında Başkan Özcan’dan Açıklama

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, son günlerde Niksar'da elektronik akıllı su sayaçları hakkında çıkan söylentiler hakkında açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2017-11-16 19:30:24 eklenmiş ve 925 kez görüntülenmiştir.

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, son günlerde Niksar'da elektronik akıllı su sayaçları hakkında çıkan söylentiler hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Özcan, elektronik akıllı su sayaçlarının yeni bir uygulama olmadığını, 2014 yılı Ağustos ayı meclisinde bu kararın alındığını belirterek, o tarihten itibaren uygulamaya koyulduğunu söyledi.


2014 yılında yaşanan su sıkıntısının ardından, 2014 yılı Ağustos ayı meclisinde bu kararın alındığını belirten Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan şunları kaydetti; “Son günlerde ilçemizde elektronik akıllı su sayaçları hakkında asılsız söylentiler dolaşıyor. 2014 yılı Ağustos ayı meclisinde almış olduğumuz bir karar var. Elektronik akıllı su sayaçları hakkındaki süreci biz 2014 yılında başlatmıştık. Tokat, Amasya ve Çorum bölgemizi de dikkate aldığımızda elektronik akıllı su sayaçlarına geçen en son belediyeyiz. Tokat'ımızın birçok ilçesi bu sisteme geçiş yaptılar. Yaklaşık 12 bin civarında bir abonemiz var. Bu abonelerimize ait mekanik su sayaçlarını meclis kararı ile şartlar belirleyerek, elektronik akıllı su sayaçlarına geçişlerini sağlamaya çalışıyoruz. Bu şartlar ise; 500 TL ve üzeri borcu olan abonelerimize elektronik akıllı su sayacı taktırmalarını, mekanik saatleri arıza yapan abonelerimizi yine bu sayaçlarımızı taktırmalarını, ölçü ve ayar gerektiren bu aletlerde 10 yıllık damga süresi geçen sayaçların bu sayaçlarla değiştirilmesini ve son olarak da yeni abonelik alan hemşehrilerimizin elektronik akıllı su sayacı taktırmalarını zorunlu kıldık. Meclisimizden alınan bu kararı uygulamaya koyduk.


“2014 Yılında Çok Büyük Bir Su Sıkıntısı Yaşadık”


2014 yılında ilçemizde yaşadığımız su problemini hepimiz hatırlıyoruz. Bu susuzluk mevsimsel değişliklerden ötürü su kaynaklarımızın çekilmesinden gerçekleşmişti. Ama bunun tek nedeni bu değildi. Mevcuttaki ishale hatlarımızla, şehir içi şebekelerimizle ve özellikle bu mekanik sayaçlardan oluşan kayıp, kaçak ve arızalardan mütevellit çok ciddi bir su kaybımız olduğu kayıtlarımızda mevcuttur. 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müşavir firmanın uzmanlarının yapmış olduğu tespitle bu oranın %63 olduğunu bize ifade etmişlerdi. Bizler göreve geldiğimizde yaşadığımız su sıkıntısından ötürü ön ödemeli olarak ifade ettiğimiz elektronik akıllı su sayaçlarına geçerek su arızalarına hassasiyet gösteren, teknolojik olarak bu şekilde üretilmiş, -20 dereceye kadar donmayan bu sayaçlarımızla kayıp kaçağın önüne geçmeyi planlıyoruz. Meclis kararımızda da ifade ettiğimiz, tahsilatlarımızın arttırılması, kaçak su kullanımını önlemek ve geç ödeme yapılmasını önlemek amaçlı bu sisteme geçilmesini belediye meclisimiz uygun görmüştür.


“Bu Yeni Bir Uygulama Değil”


Son zamanlarda kamuoyunda yanlış bir algı var. Sanki belediye yeni bir uygulama yapıyormuş gibi kamuoyuna lanse ediliyor. Özellikle anlatmak istediğim bu süreç, 2014 yılında başladı. Ancak geçtiğimiz hafta hemşehrilerimize yapmış olduğumuz tebliğ ile meclis kararımızı halkımıza bir kez daha duyurduk. 2014 yılında başlayan bu süreç halen devam ediyor. Ancak hatırlanacağı üzere, bizler alınan meclis kararından sonra piyasada sıkça kullanılan iki tane elektronik akıllı su sayaçları firması üzerinden ilçemize verdikleri bayiliklerden bu sayaçları tedarik etmelerini tavsiye ettik. Bu doğrultuda Niksar Belediyesi bu elektronik akıllı su sayaçlarını alıp vatandaşlarına satmamıştı. Ancak bu firmanın Niksar'da bayilik vererek sunmuş olduğu hizmetlerde, arıza anında hemşehrilerimizden yaklaşık 20 TL servis ücreti alıyorlardı. Bu süreç devam ederken, özellikle bu iki firmadan bir tanesinde ciddi sorunlar olduğu belediyemize intikal etti. Bizler bu sorunlara kulak tıkamadık ve devreye girdik. Vatandaşlarımızın bu sorunlarının artması, firmanın 1800 civarı su sayacını değiştiği ve kendi ticari eksikleri ile hatalarından kaynaklı batması nedeniyle hemşehrilerimiz mağdur duruma düştü. Bizlerde bu sorun ile hemşehrilerimizin yaşadığı mağduriyeti önlemek ve daha kaliteli hizmet verebilmek adına, mevcutta devam eden ama sorunsuz olan firmayla yeni bir ihale sürecine girerek ve Niksar Belediyesi olarak bu finans yükünü vatandaşlarımızın sırtından alarak, yaklaşık 10 bin elektronik akıllı su sayacını satın aldık. Satın almamızın sebebi vatandaşlarımıza üzerine kâr koyarak satmak değil, vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek ve servis hizmetlerinin belediyemizce yapılması için bu sürece müdahil olduk.


“Vatandaşlarımıza Bu Sistemi Anlatıyoruz”


Hemşehrilerimizin bu konuya vakıf olabilmeleri adına bir bildiri hazırladık. Bu bildirileri hemşehrilerimizin evlerine tek tek ulaştırıyoruz. Buradaki asıl amacımız servisle alakalı sorunları çözerek, bu hizmeti veremeyen firmanın dağıttığı 1800 tane elektronik akıllı su sayacı hemşehrilerimiz mağdur duruma düşmemeleri adına ücretsiz değiştiriyoruz. 1800 hemşehrimizi mağdur etmeyeceğiz. Bunun kamuoyu tarafından bilinmesini istiyorum. Ayrıca ifade ettiğimiz sayaç fiyatı üzerinden de artık hiç kimse servis ücreti ödemeyecek. Bütün hizmetler bu fiyata dahil olacak.


“Su Sayaç Arızalarını Ücretsiz Gidereceğiz”


Gece yarısında elektronik akıllı su sayaç arızası yaşayan vatandaşımızın sorununun çözülmesi için, bu güne kadar firmaların hemşehrilerimize yaşattığı yetersizliği ortadan kaldırmak ve 24 saat hizmet vermek amaçlı artık bu sürece girdik. Bundan sonra bu elektronik akıllı su sayaçlarını takan hemşehrilerimizin bu gibi mağduriyetlerinde karşılarında muhatap Niksar Belediyesini bulacak. Bu konuyla ilgilide özellikle belediyemize ulaşmaları adına kısa kodlu hatlar oluşturduk. Alo185 ve Alo186 hatlarından hemşehrilerimiz sorunlarını bizlere ifade edebilirler. Bizlerde nöbet usulü ile görevlendirdiğimiz, 24 saat esaslı araçla mobilize ettiğimiz servis görevlisi arkadaşlarımızı herhangi bir arızada ulaşılabileceğini belirtmek istiyorum. 24 saat esaslı ekibimiz ile saat kaç olursa olsun sorunun anında çözüleceğinin garantisi Niksar Belediyesidir.


“Herşey Halkımızın Lehine”


Bu sistemin faydalarının neler olduğunu belirtmek istiyorum. Bizler göreve gelmeden önce hepinizin hatırlayacağı üzere meclis tarifelerinde 20 metreküpe kadar dahil olan suyun fiyatı bir kademe, 20 metreküp ile 40 metreküp arası bir kademe, 40 metreküp ile 60 metreküp arası bir kademe ve 60 metreküp ve üstü de bir kademe idi. Burada fiyatlar 2 TL'den başlıyor, 3 ila 6 TL'ye kadar çıkabiliyordu. Yani bir fiyat tarifesi dengesi yoktu. Çok su kullanan çok su bedeli faturası ödüyordu. Bizler göreve geldiğimizde elektronik akıllı su sayacı sistemine geçerek bu kademe haksızlığını ortadan kaldırdık. Herkes kullandığı suyun bedelini ödeyecek. Bir diğer konu ise, şu an mekanik saatlerde su kullanan hemşehrilerim akıllı sayaca geçmeleri halinde %10 daha ucuz ve uygun fiyatla sularını almış olacaklar. Buda hemşehrilerimize geri dönerek bugün ödeyecekleri saat bedelini onlara 3 yılda geri dönmesini sağlayacak. Yani 3 yıl sonra bu saat bedelleri kendini amorti edecek. 3 yıldan sonra bu saat bedellerini en az %10 ile %20 daha uygun kullanmış olacaklar. Şu anda bizimde ihalede yapmış olduğumuz pazarlıklar neticesinde sizlere arz ettiğimiz fiyatlar bölge fiyatları üzerinden, diğer belediyeleri de kıyasen en uygun elektronik akıllı su sayacıdır. Bu konuda hiçbir hemşehrimin şüpheye düşmesini istemiyorum. Ayriyeten önceki dönemlerde mekanik sayaçlarda, sayaç okuma bedeli adı altında meclis tarifesinde 1,5 TL ücret alınıyordu. Artık elektronik akıllı su sayaçları ile bu ücrette ortadan kalkıyor. Çünkü bu bedel yılda yaklaşık 20 TL gibi bir bedel oluşturuyor. Diğer belediyeler takmış oldukları bu elektronik akıllı su sayaçlar için ayriyeten kart bedeli de koyuyorlar. Bu bedel ise 15 TL ile 25 TL arasında değişiyor. Bizler sunmuş olduğumuz sayaç bedeline bu ücreti de koymuyoruz. Bunu da bu ihale içerisinde finanse ettik. Ayrıca hemşehrilerimizin servis ücreti ödemeyeceği bir tabloyla hizmet alacaklar. Elektronik akıllı su sayacı alan hemşehrimiz ne kart bedeli, ne okuma bedeli nede servis ücreti ödemeyecek. Sayaçlarımız 3 yıl süre ile garantili olacak. Herhangi bir sayaç arızasında gecenin kaçı olursa olsun, gelen servis çalışanlarımız sayacı yenisiyle değiştirecek. Yani susuz kalma sorunu yaşanmayacak.


“Son Sistem Teknolojiyi İlçemize Kazandırıyoruz”


Biz yapmış olduğumuz anlaşma ile firma tamir, bakım ve onarım ile ilgili yaklaşık 70 bin TL değerinde bir laboratuarı bizim hizmetimize sunacak. Bizlerde bu hizmeti sizlere ücretsiz olarak sizlere yapmış olacağız. Bir diğer kazanımımız ise hemşehrilerimiz merkezi bir yere koyduğumuz 24 saat boyunca avans yükleme, nakit veya kredi kartı ile su yükleyebilmelerini sağlamak üzere AVS KİOSK kurulacak. Bu sistemin kurulmasının ardından yine mağdur olmamaları için mobil uyumlu cep telefonlarıyla yükleme yapabilecek şekilde bir sistemde dahil etmiş olacağız” dedi.


“Hemşehrilerimiz Mağdur Olmayacak”


Başkan Özcan açıklamasını; “Bizlerin sunmuş olduğu bu hizmetler karşılığında bu işin finansmanını da belediyemiz olarak biz karşılayacağız. Hemşehrilerimizin en ufak bir mağduriyeti olmayacak. Hemşehrilerimizin özellikle bilmelerini istediğim konu, bizimle iletişim halinde olmaları ve sürekli doğru bilgiyi sadece bizden alabileceklerini belirtmek istiyorum. Şu anda teknik elemanlarımız sahada çalışmalarını yapıyorlar. Damga süresi gelmeyen saatlerimizin değişimini ekibimiz yapmayacaklar. Ancak hemşehrilerimize bunu bu konuyu anlatacağız. Ayrıca mekanik sayaçları için depozito ücreti aldığımız hemşehrilerimiz var. Bu depozito bedeli olan 65 TL hemşehrilerimizin kartlarına su olarak geri yüklenecek. Arzu ederlerse borçları varsa, borçlarına mahsup edilecek. Çünkü mekanik sistemde depozitoyu kanun mecbur kılıyor ama ön ödemeli sistemde bu depozito bedeline gerek kalınmamış oluyor. Velhasıl, kart ücreti 20 TL ila 25 TL arasında, servis ücreti yaklaşık 20 TL ve depozito iadesi yaklaşık 65 TL olarak oluşuyor. Topladığımızda yaklaşık 120 TL bedeli yeni saat alan hemşehrimiz ödememiş olacak. Yeni saat aldıklarında saatin bedelinin neredeyse yarısı bu şekilde ödenmiş olacak. Geriye kalan miktarıda yaklaşık %10 indirim ve kademenin ortadan kalkmasından kaynaklı elde edeceği tasarrufla 3 yılda amorti etmiş olunacak. Bu yapılan uygulama Niksarlı hemşehrilerimizin aleyhine yapılmış bir uygulama değildir. Bu uygulama hemşehrilerimizin lehinedir. Bu konuda Niksarlı hemşehrilerimizden isteğim ve dileğim, teknik heyette görevli arkadaşlarımıza yardım etmeleridir” şeklinde noktaladı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400