diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

Niksar’da Hakiki Yerli Dana Kıyma 35 TL

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'nın talimatıyla marketlerde ucuz et satılmasına yönelik Sırbistan'dan karkas et teminine başlanmasıyla Niksar'da kasaplar da indirime gitti.
Bu haber 2017-11-16 19:35:30 eklenmiş ve 1038 kez görüntülenmiştir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'nın talimatıyla marketlerde ucuz et satılmasına yönelik Sırbistan'dan karkas et teminine başlanmasıyla Niksar'da kasaplar da indirime gitti. Kasapta daha önce kilogramı 42 liraya satılan yerli dana kıymanın fiyatı 35 liraya indi.


Vatandaş Et Süt Kurumu'nun (ESK) A101 ve BİM'de başlattığı ucuz ete hücum edince kısa sürede raflar boşaldı. Kasaplar ise müşteri çekmek için fiyatlarını 6-7 lira indirdi.


Niksar'da uzun yıllardır kasaplık yapan Şark Kasabı işletmecileri Cevdet ve Nejdet Burultay kardeşler, kasapta daha önce kilogramı 42 liraya satılan dana kıymanın fiyatının 35 liraya, 48 liraya satılan dana kuşbaşının ise fiyatının 37 liradan satılmaya başladıklarını söyledi.


Et fiyatlarının düşmesi konusunda bilgiler veren Cevdet Burultay; “Biz daha önceleri bu et fiyatlarındaki düşüş oluşmadan evvel yani Sırbistan'dan ithal etler gelmeden önce 30 TL'ye karkas dana alıyorduk 45 liraya da kemiksiz veriyorduk. Tabiki bu arada mezbahanede kanıyla canıyla tartılıyordu, haliyle çok fazla fire veriyor. Tabi bunun üstüne maliyetleri de eklersek kesim parası elektriği KDV'si bu şekilde biz bir lokma ekmek yemeye çalışıyoruz. Ne zamanki bu ithal et olayı çıktı bizim satışlarımız olduğu gibi durdu. Çünkü bizim alışımıza göre o fiyatlara satış yapmamız mümkün değil. Biz de oturduk düşündük, kesimimizi düşürdük ve bu şekilde satış yapmaya başladık. Biz mal almayınca besiciler de fiyat düşürmeye başladı. Şimdi şu anda 26 liraya karkas alıyoruz ve bizde otomatikman fiyatları düşürdük. Şu anda bizde fiyatlarda indirime gittik. Yani alışımıza göre fiyat düşürdük ki, vatandaşa satış yapalım, satışımız olduğu gibi durdu. Kilogramı 42 liraya satılan yerli dana kıymanın fiyatı 35 liraya, 48 liraya satılan dana kuşbaşıyı ise 37 liradan satıyoruz” dedi.


Kasap Burultay yerli etle ithal et arasında büyük fark olduğunu belirterek; “Şunu da belirtmek isterim ki yerli dananın iki türü var, süt danası başka, dana başka. Dana 2 yaşında 3 yaşına kadar dana ama bizim kestiğimiz dana yedi aylık dana yani süt danası. Bunun eti daha lezzetli ve yumuşak olur. Şu anda Sırbistan'dan gelen ithal etlerin birçoğu hormonlu belli yani. Çıksınlar bu etler hormonlu değil desinler. Bir söz vardır ucuz etin yahnisi yenmez diye, o bakımdan yerli malla ithal malın arasında çok farklar vardır. Etin yüksek fiyatlarda olmasının tek sebebi maliyetlerden dolayıdır. Yem fiyatları fazla besiciye de hak veriyorum onlar da güçlükle hayvancılık yapıyorlar. Benim vatandaşımıza tavsiyem şudur gitsinler yarım kilo paket halinde satılan ithal etlerden alsınlar yesinler tadına baksınlar, sonra gelsinler kasaptan bizim yerli etlerimizden yarım kilo alsınlar yiyip tadına baksınlar aradaki farkı zaten otomatikman fark edecekler. Ne olursa olsun bizim yerli malımızın yerini alamaz. Son olarak şunu söylemek istiyorum yerli malı yurdumuzun malıdır” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400