diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

Hukuk üstü bir güce sahip başkanlık sistemine karşıyız

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Hukuk üstü bir güce sahip başkanlık sistemine karşıyız" dedi.
Bu haber 2017-12-05 00:20:27 eklenmiş ve 437 kez görüntülenmiştir.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Hukuk üstü bir güce sahip başkanlık sistemine karşıyız" dedi.

 

Tokat'ta partisinin il kongresine katılan Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Öğretmenevinde düzenlenen programda basın mensupları ile bir araya geldi. Gündem ilişkin konularda değerlendirme yapan SP Lideri Karamollaoğlu, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "AK Parti ve MHP başkanlık sistemini onaylıyor, CHP ve HDP başkanlık sistemine karşı TBMM'de grubu olmayan siyasi partilerden de destek isteyecekler SP olarak başkanlık sistemini destekleyecekmisiniz?" şeklindeki sorusuna SP Lideri Karamollaoğlu, “Biz hemen şunu söyleyelim biz ne bu taraftan ne öbür taraftayız biz burada orta yolcuyuz burada. Biz başkanlık sistemine karşı değiliz. Ama Hukuk üstü bir güce sahip başkanlık sistemine karşıyız. Yani bugün meclisten geçen başkanlık sistemi Türkiyeyi bir dikta rejimine götürebilen diye endişe ettiğimiz için biz bu sisteme karşıyız. Ama başkanlık sistemine değil. Nasıl bir başkanlık sistemi olmalı? Başkan yürütmeyi uhdesine alsın ancak onun karşısında onu dengeleyecek güçlü bir meclis olsun. Bu olmazsa olmaz bu olmaz ise diktaya girer” dedi.

 

“Mesele Zarrab değil, mesele Türkiye'dir"

 

Basın mensuplarının Reza Zarrab davası ile ilgili sorularına ise SP Lideri Karamollaoğlu, “Bugün Zarap'la ilgili olarak Amerika'da yürütülen dava siyasi bir davadır. Mesele Zarrab değil, mesele Türkiyedir. Bundan dolayı da biz Amerika'nın takındığı bu tavra kesinlikle karşıyız doğru bulmayız. Onun için bu dava ile ilgili ben sadece buna vurgu yapıyorum ondan sonrada ağzımı mühürlüyorum fazla laf etmemek için. Ancak bu şu demek değildir. Eğer Türkiye'de bir takım yolsuzluklar ve hukuksuzluklar yaşanıyorsa onların üzerine gidilmesin demek değildir. O ayrı bir konu öbürü ayrı bir konu" şeklinde cevap verdi.

 

SP Lideri Karamollaoğlu, bir gazetecinin seçimlerde bir siyasi parti ile ittifak kuracakmısınız? şeklindeki soruya ise “Bu haliyle ittifaklar kutuplaşma doğurabileceği için şuanda ittifaklar meclis olmuş olsaydı meclis Cumhurbaşkanını çıkaracak, hükumeti oluşturacak olmuş olsaydı ittifaklar gündemimiz olurdu. Ama şimdi bu olmadığı için herkesin benimseyebileceği değerleri ortaya koyalım. Onun için böyle bir çalışmamız var deklare edeceğiz. Kutuplaşmanın önlemesi, kutuplaşmanın önlenmesi gibi bir çok konuyu gündeme getirmek mümkün. Ama bir bloklaşmaya sebep olacak ifadelerden kaçınmaya çalıyoruz" diye cevap verdi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400