diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

CHP'Lİ DURMAZ: “Bütçe asgari ücretlinin sofrası, emeklinin maaşı ve çiftçinin tarlasıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Kadim Durmaz, Kalkınma Bakanlığı 2018 yılı bütçesi üzerine TBMM Genel kurulunda bir konuşma yaptı.
Bu haber 2017-12-17 02:58:49 eklenmiş ve 698 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Kadim Durmaz, Kalkınma Bakanlığı 2018 yılı bütçesi üzerine TBMM Genel kurulunda bir konuşma yaptı. 

 

Durmaz konuşmasında:” Bütçe bu ülkede yaşayan her bireyin alın teridir, asgari ücretlinin sofrasıdır, emeklinin maaşıdır, Esnafın sanatkârın yaşamını sürdürmesidir. Bütçe memurun ay sonudur, bütçe çiftçinin tarlasıdır, bütçe köylerimiz, kentlerimiz, doğamızdır. Bütçe insan için, yurttaş için vardır ve haliyle en temel yurttaşlık hakkıdır! 

 

Bütçe kalkınmanın, gelişmenin, refahın kaynağıdır” dedi.

 

Emeklinin, Emekçinin Maaşı Erirken Bir Ekonomi Nasıl Olur Da Büyür! 

 

Durmaz sözlerinin devamında; “%11 büyümeden söz ederken, yoksulun sofrası neden büyümüyor? Emeklinin, emekçinin maaşı erirken bir ekonomi nasıl olur da büyür! Köylünün sulanır arazisinin %70'i, traktör varlığının %85'i rehinli ise bu nasıl büyümedir?

Bu soruların cevabı aslında çok net! AK Parti iktidarı yoksulluğu yok etmeye değil yoksulluğu büyütüp buradan oy devşirmeye çalışıyor. Yoksulluk fakirleri doyuramadığınız için değil, yandaşları doyuramadığınız için bitirilemiyor. 

 

Oy alıp iktidar olabilirsiniz, makamlar mevkiler olur ama, bilmelisiniz ki ülkemiz insanları mutlu değil! 

 

Sürdürülebilir Kalkınma;  bir ülkenin çevresel, toplumsal ve ekonomik yapısının dengeli bir şekilde gelişmesi, toplumun tüm kesimleri için çağdaş, demokratik ve sosyal adaletin sağlanmasıdır. 

 

Yerel Ve Bölgesel Ölçekte Dengeli Bir Sürdürülebilir Kalkınma

 

Sürdürülebilir kalkınmadan söz ediyorsak eğer, kırsal ve kentsel alanda, yerel ve bölgesel ölçekte dengeli bir kalkınmadan bahsediyor olmamız gerekir. Bölgesel ve yerel ölçekte stratejik ürünleri dikkate alan, tarımdan turizme, enerjiden sanayiye kadar,  bütün sektörlerde; teknoloji ve yenilikleri dikkate alan Ve çevresel sorunlara yenilerini ekleyen değil;

 

Bu sorunları çözen bir kalkınma politikası geliştirmek zorundayız. 

 

Bölgesel Kalkınma Stratejileri Ve Yatırımları Hayati Önemdedir 

 

Bu yüzden kalkınma ajanslarını çok önemsiyoruz. Önemsiyoruz ama ne yazık ki kalkınma ajanslarından beklediğimiz verimi de alamıyoruz. Bu ajanslar bölgeler arası farklılıkları dengeleme, haksız rekabeti ortadan kaldırma ve bölgesel özellikleri değerlendirme, üretimi, gelişmeyi sağlamakla, İstihdamı arttırmakla görevlidirler. Bir başka önemli konu ajansların denetimi konusu; Bölgesel kalkınma ajanslarının etkinliğinin izleme ve değerlendirmesini ne durumda, yeteri kadar bilgi sahibi değiliz. Bu ajansların stratejik planlarında öngördüğü hedefler ve harcadığı bütçe ile elde edilen çıktıları karşılaştırarak bir performans değerlendirmesi yapılıp; bölge illeri birbirlerini tamamlayan bir kalkınma yarışına tabi tutulmalıdır. Bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması konusunu önemseyip 3-5-10 yıllık hedefleri ilan etmeliyiz. 

 

İnsana ve doğaya dost, kentleri geliştirecek süründürülebilir projeler kabul edilmelidir. Belediyeler asli işleri için bu kaynakları kullanmamalıdır! Bunun bir çerçevesi, bir denetim mekanizması oluşturulmalıdır. Ajansların denetimi olmaz ise, bilimden ve gelişmeden uzak sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz” diye konuştu. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400