diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

“İktidar duble yollarla sürekli övünüyor. Ama bu yollar nedense Tokat'a uğramıyor?”

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Ocak'ta düzenlenen Kaymakamlar toplantısında ki duble yollarla ilgili sözlerine Tokat örneğiyle cevap verdi.
Bu haber 2018-01-11 18:56:45 eklenmiş ve 347 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Ocak'ta düzenlenen Kaymakamlar toplantısında ki duble yollarla ilgili sözlerine Tokat örneğiyle cevap verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ülkede, Cumhuriyet tarihinde 6 bin 100 kilometre yol yapıldığına değinmiş, son 15 seneye ise 19 bin kilometre yol sığdırıldığını” ifade etmişti. Bu sözler üzerine Tokat'ın yol sorunlarını sıralayan Durmaz, nedense bu yollar Tokat'a hiç uğramamış diye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini eleştirdi.

 

Tokat Kuzey Çevre Yolu

 

Tokat'ın kuzeyden bir çevre yolu yok, şu anda tasarlanmış bir etüt ve haritalama çalışması da yok. Yarın, doğudan gelen araçlar, bu yollar bittiğinde Tokat üzerinden Ankara'ya gittiğinde, zaten yolları yeteri kadar geniş olmayan Tokat'ta bunun çok ciddi bir sıkıntı olacağına inanıyorum. Bunun planlamaya alınması Tokat için mutlak gerekli.

 

Çamlıbel Tüneli

 

Kuzeyi güneye bağlayan Samsun-Sivas-Kayseri üzerinden giden Akdeniz'e ulaşan yolların tek geçtiği merkez burası ama bu tünel her şeyi hazır olduğu halde iki yıldır ihale edilmeyi bekliyor. Yıllardır söylüyoruz, tek adım yol alınamadı? Çamlıbel tüneli için neden bekliyorlar?

 

Ünye-Akkuş-Niksar Yolu

 

Niksar-Akkuş-Ünye yolu. Bu yol yapıldığında doğudan gelen birçok il, Ankara'ya 120 kilometre daha kısa bir mesafede ulaşacak. Birçok yönüyle dışa bağımlı bir ülkede bunun çok önemli olduğuna inanıyorum.

 

Artova-Sulusaray-Yeşilyurt Yolu Ve Kavşaklar

 

Tokat-Sivas yolu üzerinde yaklaşık 15 kilometre çıkınca Artova-Sulusaray ve Yeşilyurt ilçelerimize giden sağa bir yol ayrılıyor. Bu yolda, ne yazık ki bir kavşak ya da üst geçit, alt geçit yok üç ilçeyi bağlayacak bu yolda. İnsanlarımızın can güvenliği yok! Eski bir belediye başkanımız yakın bir tarihte eşiyle burada rahmetli oldu. Bu kavşaktan 2 kilometre geçiyorsunuz şahane bir kavşak var, hiçbir yerleşim birimi yok. 1 kilometre iniyorsunuz, bir kavşak daha var, burada da yerleşim birimi yok. O kavşaktan 2 kilometre gidiyorsunuz, 9 tane köyün bir sapağı var, orada da kavşak yok. O kavşağı 500 metre geçiyorsunuz, sağda bir köy var, orada şahane bir kavşak var. Bu planlamayı her kim yapıyorsa, bunlara bu ülkenin kaynaklarını verimsiz kullanmaktan bir zimmet çıkması lazım ve bizlerin de suç duyurusunda bulunması lazım.

 

Zile-Artova Yolunun Karayolu Ağına Alınması

 

Zile-Artova yolunun karayolu ağına alınmasıyla ilgili üç bütçedir söylüyorum. Gerekçelerini de ifade ettim. İl Özel İdaresi gerek bütçesi gereği gerekse makine parkı gereği bu yolun standarda uygun bir yol yapımı noktasına ulaştıramadı, taşıyamadı, taşıyamaz da. Burada ADOÇİM'in bir çimento fabrikası var. Karayolu denetim ağının da dışında olduğu için o ağır tonajlı araçlar bu yolları kullanıyor. Bu yolun mutlak karayolu ağına alınıp standardının olması gereken noktaya çıkarılması lazım.

 

Tokat Almus Yolu

 

Tokat'ın Almus Baraj gölü ve küçük, şirin de bir ilçemiz; buranın yolu hep konuşuluyor, programa alınıyor. Ama yapılmıyor.

 

Niksar-Almus yolu, bu yolun mutlaka yapılması lazım. Turhal Çevre yolu, Tokat'ın devamında Turhal, Zile istikametinde Alaca üzerinden Ankara yolu yapılmakta fakat Turhal şehir içi trafiği tek yol. Zaten şehir içinde çekilmez durumda. İvedi olarak Turhal'a da güneyden bir çevre yolunun yapılması kaçınılmazdır. Bunun dikkate alınmasını istiyoruz.

 

Tokatlı kadirşinas, istemeden iktidar partisine oy veriyor ama bu kadar haksızlığı yapmasın artık iktidar Tokat'a. 

 

Bütün bakanların, Başbakanın ve Cumhurbaşkanın Tokat'la ilgili, havaalanı ve yollarla ilgili verdiği sözler var, hepsinin verdiği sözler tarihleriyle var.

 

Almus Tufantepe Köprüsü

 

Almus, Tufantepe köprüsü bölge için çok önemlidir. Mutlaka bu köprünün yapılıp 50'ye yakın köyümüzün yolu 30 km kısaltılmalıdır.

 

Reşadiye İlçe Girişine Alt Geçit

 

Tokat'tan Taşova, Erbaa, Niksar, Reşadiye üzerinden geçen D 100 kara yolu var. Ama ne acı ki Reşadiye girişinde bulunan kavşakta şimdiye kadar onlarca canımızı kaybettik. 2017 yılı içinde bir elektrik arızasını “Acil tamir edeyim.” diye giden 2 TEDAŞ görevlisini kaybettik. Bir emekli öğretmen kazaya maruz kaldı. Bugünkü teknolojiyle öyle ağır bir yolda bir alt geçidin yapılması çok zor değil ama Tokat ve sorunlarına karşı bu duyarsızlığı da asla kabul edemeyiz. Kaybedilen her canın vebali ve sorumluluğu, telafisi yoktur. Zile-Çekerek- Sorgun-Kapadokya yolu ve 45 olan Zile-Amasya yolları da turizm açısından önemlidir.

 

Tokat Kalesi'nin Eteklerinde Ki Evler Taşınmalı

 

Tokat Kalesi'nin eteklerinde yaklaşık olarak 493 konut afet kapsamında dört yıldır bekliyor. Bunların sağlıklı koşullarda yaşayabileceği sosyal konutların metrekaresi çok yüksek değil, bu insanların beklentileri de yüksek değil. Bir an önce oturdukları mahalle yakın var olan hazine yerine bunların konutlarının yapılıp, bir an önce bu hemşehrilerimizin gece bir yağmurda, olası bir rüzgarda evlerine taş düşüp can ve mal emniyeti açısından oluşacak tehlikelerden arınması gerekmektedir ve beraberinde, Tokat'ın en eski, birçok tarihî dokusunun olduğu Sulusokak mevkisi unutulmuş bir kent, akşam beşten, altıdan sonra da yaşanmayan bir kent dokusundadır. Burasının hak ettiği değeri alması için mutlak buraya vilayete sıkışmış resmî kurumların birkaç tanesinin nakledilerek buradaki dört, beş mahallenin yeniden eski canlılığına, aktivitesine, iş bekleyen, insan geçmesini bekleyen esnafa yardımcı olacak bir hâle getirilmesi gerekiyor” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400