Niksar’da Ayasofya Camii İçin İmza Kampanyası..

Niksar’da Ayasofya Camii İçin İmza Kampanyası Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, İstanbul'da bulunan Ayasofya Camii'nin tekrar ibadete açılması için imza kampanyası başlattı.
Bu haber 2013-05-12 22:41:02 eklenmiş ve 1210 kez görüntülenmiştir.

Niksar’da Ayasofya Camii İçin İmza Kampanyası

Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, İstanbul'da bulunan Ayasofya Camii'nin tekrar ibadete açılması için imza kampanyası başlattı.

Niksar Şeyh Osman Efendi Keşfi Camii önünde toplanan Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, Cuma namazının ardından Ayasofya Camii'nin ibadete açılması için başlatılan kampanyaya vatandaşlardan imzalarıyla destek olmaları için çağrı yaptı. 
Anadolu Gençlik Derneği Niksar Meslek Yüksekokul Başkanı Muhammet Şahin, İstanbul'un sembolü olan Ayasofya'nın ibadete açılmasını arzuladıklarını belirterek; “29 Mayıs 1453 yılında fethedilen İstanbul, hangi inançtan olursa olsun her insan için adaleti tesis etme çabasında olan ve hakkı üstün tutan anlayışın 560 yıldır sembolü olan bir şehirdir. İstanbul fethedildiğinde Fatih Sultan Mehmet han tarafından camiye dönüştüren Ayasofya ise hem bu fethin sembolüdür, hemde adaletin zulme karşı üstünlüğünün bir timsalidir” dedi.

Şahin açıklamasının devamında; “Biz Ayasofya’nın emperyalist güçlerin ve Bizans zihniyetinin baskısıyla hukuksuz bir şekilde müzeye çevrildiğini düşünüyoruz. Yoksa 24 Kasım 1934’te yapılan bir işlemin 5 Haziran 1935 tarihli, 2762 sayılı Vakıflar Kanunu’nun 17.maddesine dayandırılması izah edilemez. Bu yanlışlık behemehal düzeltilmedir. Ayasofya mutlaka camiye dönüşecek ve mahzun halinden kurtulacaktır. Bu hem Fatih Sultan mehmet’in vakfiyesinin bir gereğidir, hem İstanbul’un fethinin bir gereğidir, hem milli iradenin tezahürünün bir gereğidir hem de sınırlarımıza sahip olmamızın bir gereğidir.

İstanbul İslam'ın baş şehri ve müminlerin mabedidir. Biz bu amaçla, Ayasofya camisinin tekrar ibadete açılması için vatandaşlarımızdan imzalarıyla destek istiyoruz” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250