istanbul escort

Ormandan Ekonomiye Can Suyu

Orman Tokat Projesi kapsamında 2019-2023 yılları arasında; Alıç, Ahlat, İğde, Mürver, Kızılcık, Mahlep, Ihlamur, Sumak, Mantar, Salep, Badem ve Karadut fidanları üretimiyle hem Orman köylerinde gelir artacak hem ülke ekonomisine destek artacak.
Bu haber 2019-04-25 19:28:17 eklenmiş ve 310 kez görüntülenmiştir.

Orman Tokat Projesi kapsamında 2019-2023 yılları arasında; Alıç, Ahlat, İğde, Mürver, Kızılcık, Mahlep, Ihlamur, Sumak, Mantar, Salep, Badem ve Karadut fidanları üretimiyle hem Orman köylerinde gelir artacak hem ülke ekonomisine destek artacak.

 

2023 Tokat Vizyonu doğrultusunda başlatılan Orman Tokat projesi değerlendirme toplantısı Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında yapıldı.  Toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, OKTAM Müdürü Ahmet Boz, TKDK Müdürü Fevzi Çiçek, DSİ Müdürü Ali Çetinkaya, Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı, Milli Parkla Müdürü İhsan İkinci, Fidanlık Müdürü Salih Eraydın ve proje ekibi katıldı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda Orman Tokat Projesi kapsamında yapılan ve planlanan çalışmalar hakkında Vali Dr. Ozan Balcı'ya bilgiler verildi. Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat'ta yapılacak ağaçlandırma çalışmalarını çok önemsediğini söyledi. Özel ağaçlardan, gelir getirici ağaçlara kadar her tür ağacın önemli olduğunu kaydeden Balcı, “Ormanlarımızla büyüyoruz, Türkiye'ye nefes oluyoruz” sloganı ile sürdürülen Orman Tokat kapsamında yapılan çalışmaları önemsediğini ifade etti.

 

Akın Ve Tekeli Köyüne Bal Ormanı

 

Orman Tokat kapsamında Akın ve Tekneli köylerinde bal ormanı yapılarak, 2019 yılı sonbaharında uygulamalara başlanacaktır. Tokat Şehir ormanı mevkiinde tamirat ve tadilatı yapılarak mesire alanları oluşturulacak. 130 aileye Ekonomik kredi kapsamında süt sığırcılığı ve Süt koyunculuğu desteği, sosyal kredi kapsamında Güneş Enerjisi paneli, üretim mekanizasyon ekipmanı destekleri sağlanarak orman köylüsü desteklenecek.

 

Orman Köylerinde Gelir Artacak

 

Orman köylerinde yaşayan vatandaşların gelir seviyelerinin arttırılması için öncelikli ceviz ve kuşburnu fidanların ve bunun yanında ülke ekonomisine katkı sağlayacak Alıç, Ahlat, İğde, Mürver, Kızılcık, Mahlep, Ihlamur, Sumak, Mantar, Salep, Badem ve Karadut fidanları üretilerek uygun sahalara dikilmesi sonucu 31 yerleşim yerinde gelir getirici ormanlar oluşturulması sağlanacak. 

 

Üretimi Yapılacak Fidanlar: 2019-2023 yılları arası 20 milyon 23 bin fidanı toprakla buluşturulması amaçlanıyor. 5 yılda 1 milyon adet ceviz, çelikten ve tohumdan 500 bin adet kuşburnu fidanı, 20 bin adet karadut fidanı, 50 bin adet mahlep, 20 bin adet kızılcık, 20 bin adet ıhlamur, 10 bin adet alıç fidanı, 10 bin adet ahlat fidanı, 50 bin adet sahlep,20 bin adet Mürver, 50 bin fidan sumak, 50 bin fidan iğde üretimi amaçlanıyor.

 

Ayrıca kayın kütüğünde 10 bin adet mantar üretimi de hedefler arasında.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Orman Köylerinin kalkınması Hak.
Süleyman ŞAHİN 2019-04-26 16:02:44
Sayın yetkililer bu yapmakta ve yapacağınız faaliyetler için sizlere ve ekibinize minneddar borçlu olduğumu bildirmek isterim.Malumunuz Niksar ve havali orman köyleri maalesef atıl durumdadır.Bu köylerin orman ürünleri hakkında yönlendirme yapılması konusunda katkılarınızı ümit ederim.Örneğin Kuş burnu yetiştirilmesi Vişne ve diğer meyve türlerinin nasıl aşılanması ve nasıl fidelendirilmesi tarla kenarlarına nasıl dikilmesi gibi faaliyetlerin İlçe Tarım Müdürlüklerince Köylere gidip köylülere bilgi vermelerini ümit ediyorum.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
200