Vakıflar Haftası Kutlandı...

Vakıflar Haftası Kutlandı Belirli gün ve haftalar çerçevesinde her yıl kutlanan “Vakıflar Haftası” Niksar Atatürk İlköğretim Kurumu tarafından hazırlanan programla kutlandı.
Bu haber 2013-05-13 11:46:39 eklenmiş ve 396 kez görüntülenmiştir.

 

Vakıflar Haftası Kutlandı

Belirli gün ve haftalar çerçevesinde her yıl kutlanan “Vakıflar Haftası” Niksar Atatürk İlköğretim Kurumu tarafından hazırlanan programla kutlandı.

Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başladı.

Programda açılış konuşmasını yapan Niksar Atatürk İlköğretim Kurumu Müdür Yardımcısı Arif Öztürk şunları söyledi; "Hepinizin bildiği gibi, vakıflarımız Türk-İslam Medeniyetlerinin en önemli tarihsel mirasıdır. Geçmişten bugüne insanlık medeniyetine bıraktığı eserlerin yanında, vakfetme duygusunu, paylaşma ahlakınıda nesiller boyu taşıyarak, sosyal ve toplumsal rolünü hiç bırakmamıştır. Genel anlamda "paylaşma ahlakı" diyebileceğimiz vakıf medeniyeti, altın devrini Selçuklu ve Osmanlı döneminde yaşamış devlet iradesinin bir sosyal ve insan eli gibi hizmet yürüterek, yüzyıllar boyunca, insanlar arasında yardımlaşma ve dayanışma yoluyla, karşılıklı sevgi bağlarının kurulmasına çalışmıştır. Çünkü, yardımlaşma ve dayanışma, bir medeniyetin en belirgin özelliğidir. Medeniyette ilerlemiş ülkelerin hemen hepsinde sosyal yardım ve dayanışma önemli bir yer teşkil eder. İnsana insanca bakmak, sahip olduğu mal ve servetten başkalarını da faydalandırmak gibi yüce duygulardan ortaya çıkan sosyal yardım ve dayanışmanın tümüyle uygulandığı yer, vakıf alanıdır. Vakıf müesseseleri bir yandan sosyal ve ekonomik yardımlaşmayla fakirliği, onun doğurduğu sosyal sıkıntıyı asgariye indirmeye gayret ederken, bir yandan da eğitim kurumlarıyla sanat ve kültür değerlerinin gelişmesi ve korunmasından, yurdun imar inşasına birçok hizmette öncülük etmiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 1 Mart 1923'te T.B.M.M.'nin 4. toplantısında yaptığı açılış konuşmasında "Vakıflar konusu mühimdir. Memleket ve milletin hakiki menfaati yönünden tetkik ve günün gereklerine uygun bir şekilde çözümlenmesi lazımdır, çok gereklidir" diyerek vakfın önemini anlatmıştır” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Yapılan konuşmanın ardından vakıfları tanıtan sinevizyon gösterisi izlenildi. Vakıflarla ilgili şiirlerin okunmasının Programda Fatih Sultan mehmet’in “Sağlık Vakfı ile ilgili” vasiyeti sunumu yapıldı. Program ödül töreninin ardından sona erdi.

Programa Niksar Kaymakamı Yusuf Gökhan Yolcu, ilçe Milli eğitim şube Müdürü Mevlüt Seyhan, daire amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250