Metin Öğretmenin Fedakarlığı

Herşey öğrenciler için diye yola çıkan 37 yaşındaki Türkçe öğretmeni Metin Mete, 8 sınıf öğrenciler için sınav deneme kitapları hazırlayarak bunları da öğrencilerine ücretsiz dağıtıyor.
Bu haber 2019-05-15 10:38:18 eklenmiş ve 2584 kez görüntülenmiştir.

Herşey öğrenciler için diye yola çıkan 37 yaşındaki Türkçe öğretmeni Metin Mete, 8 sınıf öğrenciler için sınav deneme kitapları hazırlayarak bunları da öğrencilerine ücretsiz dağıtıyor.

 

Niksar'da İmam Hatip Ortaokulunda görev yapan 37 yaşındaki Türkçe öğretmeni Metin Mete 8. Sınıf öğrenciler için yaptığı sınavlara hazırlık deneme kitaplarıyla adından söz ettirdi.

 

2017 yılında öğrencilerinin ısrarı üzerine ilk deneme kitabını hazırlayan Metin Mete şu ana kadar üç adet deneme sınav kitabı çıkardı.

 

Yaptığı sınav deneme kitaplarının özelliği hakkında bilgiler veren Mete; “İllere yaptığım denemelerin özelliği oradaki öğretmen ve öğrencileri tespit ederek onların isimlerini ve verdiği bilgileri kullanıyorum. 30 tane il oldu bunlar da çalışmalarımın ana temasını oluşturdu” dedi.

 

Metin Mete, 1982 yılında Yozgat Sorgun Doğankent kasabasında doğdu. İlk ve ortaokulu kasabada, liseyi Kırıkkale Anadolu Öğretmen Lisesi'nde tamamladı. 2007 yılında Gaziantep Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Uzun süre özel sektörde öğretmenlik yaptıktan sonra 2015 Şubat ayında Tokat Niksar Gürçeşme Ortaokuluna atandı ve 3.5 yıl burada görev yaptıktan sonra Niksar İmamhatip Ortaokulunda göreve başladı.

 

Başlıca Çalışmaları 

 

2017 yılında kasaba öğrencileriyle birlikte çıktığı soru yazma serüvenine öğrencilerinin istekleri üzerine kendi imkanlarıyla “Osman Kağan'ın Mektebi 8.Sınıf Soru Bankası”nı çıkararak başladı. Kısa sürede birçok başarılı işe imza atan Metin Mete'nin soru yazmanın dışında şuanda baskıya hazır olan “Türkçeyi Yaşayarak Öğreniyorum” adlı içerisinde Niksar'ın tarihi yerlerinin de yer aldığı hikaye, gezi yazısı tarzında hem konuların anlatıldığı hem de bu yerlerin tanıtımının yapıldığı bir kitap çalışması bulunmaktadır. İki ay önce de tüm Türkiye'de Sarı Mavi olarak tanınan ve gittiği her yerde beğeniyle karşılanan 8.Sınıf Türkçe Soru Bankası'nı kendi imkanlarıyla çıkararak yurdun dört bir yanına göndermeye başladı.

 

Metin Mete'nin Tüm Türkiye'de Tanınmasını Sağlayan Çalışma 

 

Türkiye'de ilk defa tematik deneme kavramı ortaya çıkararak bu alanda çalışma yapan birçok yazara da örnek olan Metin Mete bir tema belirliyor ve temadan 20 soru hazırlıyor. Öğrencilere hem o temayı öğretiyor hem de Türkçe konularını o temanın içine yerleştirerek öğrencilerin Türkçe konularını daha iyi anlamasını sağlıyor. Niksar ile başlayan tematik denemelerde aralarında Tokat, Yozgat, Sivas, Amasya, İzmir gibi 30'un üzerinde ilin hem tarihi ve kültürel alanda tanıtımı yapmak hem de bu tanıtım içinde Türkçe konularını öğrenciye aktarmak ön plana çıkıyor.

 

Metin Mete, bunu yaparken iller hakkında bilgiler topluyor, sonra bu illerde yaşayan öğretmenlerle irtibata geçerek oradaki öğrencileri isim olarak denemenin için yerleştiriyor. Bu değişik yöntemle öğrenciler konuları öğrenirken kendi isimlerinin denemede yer alması açısından büyük bir mutluluk ve motivasyon sahip oluyor. 

 

Son Dört Deneme Türkiye'de Zirve Yaptı 

 

30'un üzerinde ilimize deneme yapan Metin Mete'nin hedefi, 81 ile de deneme yapmaktır, ancak son dört denemeyi “ Tıp Bayramı, Çanakkale Geçilmez, Türk Tarihine Özel Deneme, Polis Haftası” gibi güncel temalardan seçerek bu alanda da deneme kavramına farklı bir boyut kazandırdı. Bu denemeler, tüm Türkiye'de 10000 öğrencinin üzerinde kişiye ulaştı ve öğrenciler bu denemeleri büyük bir heyecanla çözerek mutluluklarını ve beğenilerini öğretmenimize ulaştırdı. Bu denemelerde de çeşitli illerden öğretmen ve öğrencilerden yararlanan Metin Mete bir ilk daha gerçekleştirerek öğrencilerin kendilerine soru yazdırdı. Başarılı bir şekilde soru yazan öğrenciler, ilk defa soru yazmanın heyecanını yaşadılar. Ayrıca bu denemelerin için MEB tarafından her yayınlanan soru örneklerine benzer soruların da çıkması Metin Mete'nin bu denemelerinin en güzel yanlarından birini oluşturdu.

 

Türkiye'nin Dört Bir Yanında Çok Seviliyor 

 

Tek kişilik bir ARGE gibi çalışan ve henüz bir yıl dolmadan 20 sorudan oluşan ve 45'e yakın denemeyi öğrencilere hiçbir ücret almadan ulaştıran öğretmenimiz hem kendisinin sevilmesini hem de her seferinde reklamını yaptığı Niksar'ın sevilmesini sağlamıştır. Yurdun değişik yerlerinden gelen sevgi mesajları öğretmenimizi mutlu etmekte ve bir sonraki denemeyi aşkla, şevkle yazmaktadır. Bu gelen mesajlarda öğrenciler öğretmenimize Yozgatlı Çelebi, Bozkır'ın Denemecisi, Türkçenin Üstadı, Dene-mecilerin Kralı, Türkçenin Reisi gibi isimler vererek hem ona sevgilerini gösteriyorlar hem de onun bu işte ne kadar başarılı olduğunu ifade etmeye çalışıyorlar. Öğretmenimizin kısa bir süre içinde yapmış olduğu bu kadar çalışma ayrıca meslektaşları, yazarlar ve akademisyenler arasında büyük bir hayranlıkla karşılanıyor. Denizli, Hatay, Yozgat'ta düzenlediği söyleşilerde öğrenciler kendisini ilgiyle dinleyip kendisine olan hayranlıklarını bir kez daha dile getirmiş oldular.

 

Deneme Çalışmalarına Nasıl Ulaşılabilir? 

 

Öğretmenimiz bu çalışmalarını facebook kişisel hesabı (Metin Mete)  veya LGS Türkçe “ Tam” Destek (TEOG HATIRASI) grubundan ya paylaşım olarak ya da kendisine bu hesaplardan mesaj olarak ulaşan herkese ücretsiz olarak göndermekte. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Durmak Yok
Metin Mete 2019-05-20 08:42:47
İki yıldır 50'den fazla denemeyi yurdun değişik yerlerindeki öğrenciler ulaştırmayı başardık. Şimdi hangi ile gidersek gidelim bizi Niksar'ı, memleketim Yozgat'ı, çocuklarımı herkes tanıyor. Ne mutlu bize ki ögrencilere bir faydamız oluyor... Seneye de devam inşallah 81 ilin 81'ine de deneme yazacağız.
LGS Türkçe Tam Destek
Semra DURAK 2019-05-18 01:06:58
Bu fedakar çalışmanızı kutluyorum.
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250