istanbul escort

Cevizde Çeşit Değiştirme Aşılama Eğitimi Yapıldı

Niksar'da çiftçilere yönelik uygulamalı cevizde çeşit değiştirme aşılama eğitimi verildi.
Bu haber 2019-05-15 10:47:31 eklenmiş ve 310 kez görüntülenmiştir.

Niksar'da çiftçilere yönelik uygulamalı cevizde çeşit değiştirme aşılama eğitimi verildi. Ceviz üretimi ve Niksar ceviziyle marka olan ilçemizde, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanlarınca çiftçilere uygulamalı olarak aşılama eğitimi verildi.

 

Niksar'a bağlı Akpınar mahallesinde Ramazan Çördük' e ait modern ceviz bahçesi kenarlarında bulunan 200 adet yerli ceviz ağaçları kesilerek geç uyanan yabancı ceviz çeşitleri ile aşılandı. Aşılama eğitimi sırasında geleneksel aşılama yöntemleri ile modern aşılama yöntemi uygulamalı olarak karşılaştırılarak avantaj ve dezavantajları hakkında teknik bilgiler verildi. Aşı kalemi alma teknikleri, kalem alma zamanı, kalemlerin kesilmesi ve yerleştirilmesi, toprak, streç ve stud uygulaması çiftçilerle soru cevaplı olarak uygulamalı yapıldı. Eğitime ilçede kapama ceviz bahçesine sahip önder çiftçiler iştirak ettiler.

 

Öte yandan Niksar'da her yıl verimsiz yaşlı ağaçların kesilip aşılanarak yeni kaliteli yüksek verimli Chendler çeşidi ceviz ile aşılanması sayesinde daha kaliteli ve fazla verim alınarak ceviz üretiminin artırılması çiftçi gelirinin yükseltilmesi Tokat ve milli ekonomiye katkı sağlanması hedeflenmekte. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
200