Parlayan Dişler İle Öğrenciler Mutlu

Parlayan Dişler İle Öğrenciler Mutlu
Bu haber 2019-06-12 18:54:15 eklenmiş ve 413 kez görüntülenmiştir.

Parlayan Dişler projesi kapsamında Tokat İl merkez ve merkeze bağlı köy ve kasabalarda eğitim öğretime devam eden her kademedeki öğrencilerden ağız ve diş sağlığında sorun tespit edilen tüm öğrencilere tarama ve tedavileri 2018-2019 yılı içerisinde gerçekleştirildi. Toplamda 4 bin 858 öğrenci proje kapsamında tedavi edildi..

 

Vali Balcı yaklaşık 8 bin çocuğun faydalandığı ve Türkiye'de bir ilk olan proje ile ilgili şunları söyledi; “ Projemiz Türkiye'de bir ilk. 2023 Tokat projeleri kapsamında Eğitim Tokat, Sağlık Tokat gibi çok büyük projeler yürütüyoruz. Eğitim Tokat Projesini Milli Eğitim Müdürlüğümüz öğretmen arkadaşlarla ve velilerin desteği ile yürütüyor. Sağlık Tokat'ı Sağlık Müdürlüğümüz ve ekibi yürütüyor. Projelerden birisi de diş sağlığına yönelik başlattığımız bir proje. Çok özel, güzel bir proje. Amacımız çocuklarımızın dişlerinin sağlıklı olmasını sağlamak. Sağlıklı dişlere sahip olan çocuklarla gurur duyan bir Tokat olsun istedik. Biz bu projeyi çocuklarımızı sevdiğimiz için, onların bedensel gelişimlerini önemsediğimiz için geliştirdik. Çocuklarımızın akademik başarılarının yanında zihinsel gelişimleri, manevi gelişimleri de elbette önemli ama sağlıkları da bizi ilgilendiriyor. Allah'a şükür devletimizin bir sürü imkanı var. Burada tam teşeküllü bir ağız ve diş sağlığı merkezi var, çok kaliteli bir ekip var. İmkanımız da var. Biz de valilik olarak bu işi önemsiyoruz, yüreklendiriyoruz”

 

Tarama Ve Tedavi De Ediliyor

 

Ailelerden izin almak kaydıyla öğrencilerin öğretmenleri tarafından diş muayenesine getirilebileceğini ifade eden Vali Balcı; “Okullarda genelde taramalar yapılır ama biz sonuç odaklı çalışıyoruz. Bilinçli, ilgili ve zamanı olan ailelerimiz var. Onlar çocuklarını muayenelere zaten getiriyorlar. Bizim projemizde aileden onay almak kaydıyla çocuğu hastaneye okul müdürü ya da öğretmeni de getirebiliyor. Çocuğun sonuna kadar tedavisi yapılıyor. Bu projenin farkı bu. Yani okulda taramayı yaptık işi hallettik diye bir şey yok. Arkadaşlarımız sonuna kadar gidiyor ve çocuğun tedavisi yapılıyor. 8 bine yakın çocuğumuz bu projeden faydalandı. Bu bir sistem ve organizasyon başarısı istiyor. Bu konuda daha çok çalışacağız, daha iyi işler yapacağız” diye konuştu.

 

“Bu projede tedaviler sonuna kadar yapılıyor”

 

Projenin yaz tatilinde de devam edeceğini belirten Vali Balcı; “Bu projede Sağlık Müdürlüğümüz, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bir araya gelerek taramaları yaptılar. Ancak bu projeyi farklı kılan işin taramada kalmaması. Bir plan program dahilinde tetkik ve tedavi gerektiren işlemler de sonuna kadar yapıldı. Bizim projemizi özgün kılan bu. Biz bu projeyi geliştirerek devam edeceğiz. Eksiğimiz varsa onları da tamamlayarak devam edeceğiz. Bu projeyi tüm Tokat'ta uyguladık. İlkokul ve ortaokullar hedefimizdi. Şu anda da 8 bine yakın çocuğumuz bu projeden yararlandı. 35 bine yakın da işlem yapıldı. Arkadaşlarımın bana ifade ettiğine göre dişin bakımı ve tedavisi çok önemli. Bu önleyici bir sağlık hizmeti. Projemiz yaz tatilinde de devam edecek. Yani durmak yok.  Çok güzel bir iş oldu. Emeği geçen başta diş hekimlerimiz olmak üzere Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin kıymetli Başhekimini, Yardımcılarını, İl Sağlık Müdürümüzü ve ekip arkadaşlarını, İl Milli Eğitim Müdürümüzü, öğretmenlerimizi ve destek veren herkesi yürekten kutluyorum. Tokatlı velilerden de bu projeye sahip çıkmalarını istiyorum. İnşallah çocukların ağız ve diş sağlığı konusunda Tokat Türkiye'ye örnek olacak. Tokat, sağlıklı dişlere sahip çocuklarla gurur duyan bir il olacak. Her şey gelecek nesillerimiz ve Tokat'ımız için” dedi.

 

Proje ile ilgili açıklamalarının ardından Vali Balcı, projede görev alan yetkililerden değerlendirme toplantısı yapmalarını istedi. Vali Balcı, ayrıca projeye katılım sağlayanları başarı belgesiyle ödüllendireceğini de söyledi. Proje tanıtım programı, Vali Ozan Balcı'nın diş hastanesinde bulunan çocuklara diş fırçası ve diş macunu hediye etmesiyle sona erdi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250