OKA 2019 Yılı Mali Destek Programları

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından “2019 Yılı Mali Destek Programları Tokat tanıtım ve Bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Bu haber 2019-06-19 21:36:48 eklenmiş ve 363 kez görüntülenmiştir.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından “2019 Yılı Mali Destek Programları Tokat tanıtım ve Bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı 2019 yılı teklif çağrısı kapsamında toplamda 34 Milyon TL kaynak tahsis edilen "Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı", "Kırsal Kalkınma ve Tarımda Dönüşüm Mali Destek Programı ve "Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” detayları kamuoyuna duyuruldu. 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen'in açılış konuşması ile devam etti. Toplantının bölgenin gelişmesine olumlu katkılar sağlaması temennisinde bulunan Özen katılımcılara bilgilendirme sunumu yaptı. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının kurulduğu günden bugüne mali destek programlan kapsamında 709 projeye yaklaşık 162 Milyon TL hibe desteği sağladığını belirten Özen,“Faydalanıcıların da sağladığı eş finansmanda dikkate alındığında 2009 yılından bu yana uygulanan projelerle 314 Milyon TL yatırım gerçekleştirilmiştir. Ajans sağladığı mali desteklerle bölgede ekonomik, sosyal ve mekânsal kalkınmayı desteklerken bölgemizde kurumsal kapasitenin gelişmesine ve kurumlar arası işbirliğinin güçlendirilmesine de katkı vermektedir” dedi.

 

34 Milyon Tl Kaynak

 

“Geçtiğimiz dokuz yıllık süreçte Tokat ilinde imalat sanayi, turizm ve yenilenebilir enerji sektörlerinde ve insan kaynaklarının geliştirilmesi alanında uygulanan programlar kapsamında toplam 34 Milyon TL kaynak aktarılmıştır” diyen Özen konuşmasını şöyle sürdürdü: “2010, 2016 ve 2018 yıllarında turizm altyapısına yönelik mali destek programları ile yürütülen 20'den fazla projeye 12 Milyon TL destek verilmiştir. Bu projeler arasında Tokat Kültür Evi, Mercimek Tepe Yamaç Paraşütü Tesisleri, Almus Baraj Gölü Tesisleri, Niksar Arasta Çarşısı, Yüksek Kahve Demokrasi Müzesi- Kafe, Tokat Şehir Müzesi, Canikli Konağı El Sanatları Merkezi, Tokat Kültür Sokağı, Ballıca Mağarası Tabiat Parkı, Kaz Gölü Rehabilitasyon Projesi ve Zile Amasya Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi yer almaktadır.

 

Bu desteklerin devamı olarak Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, 2019 yılı teklif çağrısı kapsamında toplamda 34 Milyon TL kaynak tahsis edilen "Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı", "Kırsal Kalkınma ve Tarımda Dönüşüm Mali Destek Programı ve "Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” detaylarını kamuoyuna duyurmaktayız.

 

Yeni açıklanan bu üç program hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; İlki "Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı'nın amacı: TR83 Bölgesinin kalkınma potansiyelini harekete geçirerek yerel yönetimlerin güçlendirilmesine, kentsel dokuların korunması, geliştirilmesi ve restorasyonu ile turizme yönelik kentsel altyapının iyileştirilmesine katkı sağlamaktır. Programın öncelikleri ise TR83 Bölgesinde turizm potansiyeli açısından önem arz eden değerler ile konaklama ve alternatif turizm hizmetlerinin sunumunu yönelik altyapı yatırımlarının gerçekleştirilmesi; Doğal, kültürel ve tarihi değerlerin erişilebilirliğinin ve bilinirliğinin artırılmasıdır.

 

Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının uygun başvuru sahibi olabileceği toplamda 21 Milyon TL bütçe tahsisiyapılan turizme destek programı kapsamında proje başına verilecek destek tutarları asgari 500 bin TL azami 2 milyon TL olacaktır. İkinci olarak "Kırsal Kalkınma ve Tarımda Dönüşüm Mali Destek Programının amacı; bölgede tarım ve sanayi entegrasyonunun sağlanması ve kırsalda tarımsal örgütlenmenin güçlendirilmesidir. Toplamda 7 Milyon TL bütçe tahsisi yapılan Kırsal Kalkınma destek programı kapsamında proje başına verilecek destek tutarları asgari 100 bin TL, azami 500 bin TL olacaktır.

 

Üçüncü olarak Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı'nın amacı TR83 Bölgesinde mesleki eğitimin kalitesinin ve rekabet gücünün yenilikçi yöntemlerle artırılmasıdır. Toplamda 6 milyon TL bütçe tahsisi yapılan mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi destek programı kapsamında proje başına verilecek destek tutarları asgari 100 bin TL, azami 500 bin TL olacaktır.

 

Her üç programımız için de Kalkınma Ajansları Yönetim Sistem (KAYS) üzerinden son başvuru tarihi 09.09.2019 Pazartesi saat 23:59'dur.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
200