100. Yılında Gururla İşte Niksar'lılar...

İstanbul Niksarlılar Derneği Başkanı Şafak Gümen, 20 Haziran 1919 Niksar mitinginin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Bu haber 2019-06-20 21:29:21 eklenmiş ve 594 kez görüntülenmiştir.

İstanbul Niksarlılar Derneği Başkanı Şafak Gümen, 20 Haziran 1919 Niksar mitinginin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Başkan Gümen, “20 Haziran 1919 Niksar Mitingi” nin 100.yılının haklı gururunu yaşadıklarını belirterek; “İnsan hayatında bazı özellikleri seçme hakkına sahip değildir. Bunlardan biri mensup olduğumuz millet, bir diğeri de memleketidir şüphesiz.

 

Doğarken kimse bana sormadı nerde doğmak isterdin diye !

 

Kimse de hangi milletten olmak istersin diye de sormadı.

 

Sorsalardı elbette ki yine Türk Milleti'nin bir ferdi ve Niksarlı olarak dünyaya gelmek isterdim.

 

Aynen Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadesiyle; “Benim yaradılışımda fevkalade olan bir şey varsa, Türk olarak dünyaya gelmemdir.”

 

Ayrıca yine Niksar'lı olarak doğmak isterdim,

 

Neden mi; Bugün 20 Haziran 2019. Bundan tam 100 yıl önce; Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'dan başlattığı Türk Milletinin İstiklal Mücadelesinden 30 gün sonra emperyalist güçlere karşı Anadolu'da ilk haykırışın, 19 Mayıs ruhunu ilk sahiplenen memleketim Niksar'da yapılan “Niksar Mitingi”nin 100. Yıldönümü.

 

Danişmend torunları, 100 yıl önce bugün Niksar Hükümet Konağı önünde toplanarak Anadolu'nun işgaline karşı ilk tepkiyi vermiş ve Mustafa Kemal'in 19 Mayıs'ta Samsun'da başlattığı bağımsızlık mücadelesine desteklerini duyurmuşlardı. Bu gurur, bu onur biz Niksarlılar için büyük övünç kaynağıdır. Niksar Reddi İlhak Cemiyeti Başkanı Hacı Mahir (Turhan) Efendi, Belediye başkanı Tahir Ağazade Fahri Efendi, Hacı Abdurrahman (Erdem) Efendi, Hacı Ahmet Niksari Efendi, Hacı Vehbi Efendi, Kaza Müftüsü Hızarcıoğlu Mustafa Fehmi (Hızarcı) Efendi, Tabur Komutanı Binbaşı Ahmet, Hacı Hafız Süleyman, Mukayyidzade Ahmet, Hacı Muezzinzade Şevki, Hüseyin Hafızzade Kaşif (Olcay), Arif Ağazade Yusuf, Şöhretzade Mehmet, Hacı Alizade Mehmet, Hacı Musa Ağazade Mustafa, Küpçüzade Kirami (Küpçü) ve Niksar Halkı. Günümüzde Kurtuluş Mücadelesi kahramanlarımıza bir fatiha'yı dahi göndermekten imtina edenlere, hatta “keşke Yunan galip gelseydi” diyebilecek kadar aşağılaşanlara inat halkın en önünde destek veren din alimleri, önderleri, müftüleri, hocaları ile benim memleketim Niksar'ımın insanları, dedelerimiz, atalarımız sizlerle gurur duyuyoruz, ruhları şad olsun.

 

Değerli büyüğümüz, Niksarlılar Derneği'nin Kurucu Başkanı Yüksel Altuner, 20 Haziran Niksar Mitingi ile ilgili duygularını şöyle ifade etmekteydi; “ 20 Haziran 1919 Niksar insanı için gururla hatırlanacak Niksar mitinginin yıl dönümüdür. Bütün Niksarlılar bu mitingi yaptıkları için ne kadar öğünseler azdır. 15 Mayıs 1919 da İzmir'in Yunanlılarca işgali üzerine, 19 Mayıs 1919 günü Atatürk'ün Samsun'a çıkışı ile başlayan Türk Kurtuluş savaşının önemli aşamalarından biridir Niksar Mitingi. Atatürk'ün, bütün yurda yayılan Miting çağrısı üzerine ilk yapılan mitinglerden birisidir. Niksar, kurtuluş savaşında işgal görmemiştir. Ama işgalin ne demek olduğunu iyi bilen bir bölgemizdir. Rum ve Ermeni çetelerinin Niksar halkına yaptıkları zulüm, işgalden de öte bir felaket anlamı taşımaktadır. 20 Haziran 1919 günü köylerden ve yaylalardan gelip Niksar Hükümet Konağı önünde toplanan belki de binlerce Niksar insanı, bütün dünyaya sesini duyurmaya çalışmış, İzmir'in işgalini anlamlı şekilde kınamıştır. Niksar'da başlayan bu dalga, kısa sürede bütün yurt alanına yayılmıştır. Giderek, Atatürk'ün öncülüğünde başlayan başkaldırı, bir kurtuluş savaşına dönüşmüş ve düşman kısa bir süre sonra 9 Eylül 1922 de İzmir'de denize dökülmüştür. Sevgili Niksarlılar; Niksar mitingini yapan o zamanki kuşağı hiçbir zaman unutmamamız gerekmektedir. Dedelerimizden oluşan bu insan topluluğunu her zaman sevgi ile, minnetle anmalıyız. O günden elimizde kalan, Hükümet Konağı önündeki miting resmini, gururla duvarlarımızda taşımalıyız. Ayrım yapmaksızın o kuşağın insanlarını rahmetle anıyoruz” dedi.

 

“Niksar'lı olmak yeter.”

“Ne mutlu Türk'üm diyene.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250