Vali Balcı'nın Atatürk'ün Tokat'a Gelişinin 100. Yılı Mesajı

Vali Dr. Ozan Balcı, Atatürk'ün Tokat'a teşriflerinin 100. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Bu haber 2019-06-27 21:48:28 eklenmiş ve 317 kez görüntülenmiştir.

Vali Dr. Ozan Balcı, Atatürk'ün Tokat'a teşriflerinin 100. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Dr. Ozan Balcı, mesajında şunları söyledi; “Atatürk'ün Tokat'ı teşrifleriyle onurlandırmış olması ilimizin tarihinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Türk Milleti'nin kurtuluş kapısını aralayan Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tokat'a 3 kez teşrif etmiş ve Tokat halkı tarafından büyük destek ve ilgi görmüştür. Başkomutan Atatürk'ün inanç ve kararlılıkla halkı topyekün zafere ulaştırdığı yolun duraklarından biri olan Tokat, Atatürk'ün gelişi ile büyük gurur ve mutluluk yaşamıştır. 

 

Samsun'da yakılan kurtuluş meşalesinin durağı olan ve 26 Haziran 1919 tarihinde Tokat'a gelen, 27 Haziran'da Tokat halkına hitabında: “Hiçbir müdafaa vasıtasına malik olmasak bile dişimiz, tırnağımızla, zayıf ve dermansız kolumuzla mücadele ederek şeref ve haysiyetimizi, namusumuzu müdafaa etmeyi zaruri görüyorum. Tarih, bize vatan uğrunda canını, malını, esirgemeyen milletlerin asla ölmediklerini, hala yaşadıklarını göstermektedir. Ben hayatımı hiçbir zaman milletimizden üstün görmedim ve görmeyeceğim. Her an memleket için şerefimle ölmeye hazırım” diyen Atatürk'ün başlattığı Milli Mücadele Tokat halkı 7'den 70'e topyekûn yer almış, günümüze kadar gelen ağıtlara ilham kaynağı olan, 15 yaşındaki evlatlarını da vatan uğruna cepheye yollamıştır. Onbeşliler milli mücadelenin esasını, Milli Mücadele ruhunu anlamak için en önemli kaynaktır. Tokat'ın 15-16 yaşındaki evlatları ülkesinin geleceği, birliği ve bütünlüğü uğruna canını vermiştir.

 

Bilindiği gibi Kurtuluş Savaşı, dünya bağımsızlık mücadelesi tarihinde altın bir sayfa açmıştır. Kurtuluş Savaşı, özgürlük için direnen uluslara örnek olmuştur. Bu zorlu mücadele, dünyada bağımsızlık mücadelelerine bir simgedir. Genç, yaşlı, çoluk, çocuk verilen vatan mücadelesi, insanlık onurunun savaşı olmuştur. Ancak, uygarlık savaşı kolay olmamıştır. Ekonomi, eğitim, sanayi, tarım, kültür, sanat alanında ülkemiz yeni baştan yaratılmıştır. Bu seferberlik için tüm ulus, önderimiz Atamız'la birlik olmuştur. Aradan geçen yıllara rağmen bu inanç, kararlılık, onur ve gurur bayrağını bizler ileriye götürüyor, onun eserleriyle yolumuzu aydınlatmaya ve sonraki nesillere de örnek teşkil etmeye devam ediyoruz. Atamızın 26 Haziran'da Tokat'ımızı ziyareti ile onurlandırdığı bugün burada hep birlikte bu özel onuru yaşıyoruz. Atamızın Tokat'a gelişinin 100. yıldönümünü kutluyor, tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet, hayatta olan gazilerimizi şükranla anıyoruz" dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
200