Niksar'lıların Sesini Duyan Olmamış!

Milli Eğitim Bakanlığı'nca ilk defa geçtiğimiz yıl başlanılan uygulama ile kamuoyunda “nitelikli okul” olarak bilinen okullar için Türkiye genelinde olduğu gibi Tokat ilindeki öğrenci ve derslik kontenjanları 10 Nisan 2018 tarihinde açıklanmıştı.
Bu haber 2019-06-27 22:04:06 eklenmiş ve 2819 kez görüntülenmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca ilk defa geçtiğimiz yıl başlanılan uygulama ile kamuoyunda “nitelikli okul” olarak bilinen okullar için Türkiye genelinde olduğu gibi Tokat ilindeki öğrenci ve derslik kontenjanları 10 Nisan 2018 tarihinde açıklanmıştı.

 

Geçtiğimiz yıl açıklanan öğrenci ve derslik kontenjanları Niksar ilçemizde özellikle veliler arasında şaşkınlık ve tepkiyle karşılanmıştı. Nüfusu ve öğrenci sayısı Niksar'ın üçte biri kadar olan Reşadiye ilçesine (4200 öğrenci) 3 derslik ve 90 öğrencilik kontenjan açıklanırken, öğrenci sayısı ile Reşadiye'yi üçe katlayan Niksar'a (12.110 öğrenci ) yalnızca 60 öğrenci ve 2 derslik kontenjan ayrılmıştı.

 

Niksar'da kamuoyunda nitelikli okul olarak bilinen, sınavla öğrenci alınacak okul olarak ise Prof. Dr. M. Erol Turaçlı Fen Lisesi seçilmişti. 

 

Konuyu geçtiğimiz yıl, “Niksar'ın Çocukları Niteliksiz mi?“ başlıklı haberi ile gündeme getiren Niksar Danişmend Gazetemizin haberinden bir yıl geçmesine rağmen 2019 yılı nitelikli okul kontenjanlarında aynı haksızlığın devam etmesi velileri isyan ettirdi. Niksar'da derslik ve öğrenci kontenjanı sayısındaki haksızlık giderilmemişken, Tokat merkezde öğrenci sayısı 470'ten 570' e çıkarıldığı açıklandı.

 

 "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2019 Yılı Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzuna” göre hazırlanan 2018 ve 2019 yıllarına aşağıdaki tablo incelendiğinde özellikle Niksar ve Erbaa ilçelerindeki öğrencilerin aleyhine oluşan olumsuz durum açıkça görülmekte. 

 

Reşadiye'de her 47 öğrenciden biri ilçesindeki nitelikli okula gitme imkanına sahipken, bu oran Tokat'ta 72, Niksar'da ise her 202 öğrenciden birisi ancak ilçesinde nitelikli okula gitme imkanına sahip olabiliyor. 

 

Bu durum karşısında Niksar'ın çocuklarına daha orta öğrenim çağında çevre il ve ilçelere gitme yolu gözüküyor. Geçtiğimiz yıl 60 kişilik kontenjanın Niksar ölçeğindeki bir ilçeye nasıl verildiği ise merak konusuyken bu yılda aynı kontenjanın uygulanacak olması velilerce tepkiyle karşılanıyor. Konuyla ilgili gazetemizi arayan bir çok veli duruma adeta isyan ederken, bu yanlışın düzeltilmesi gerekirken aynı uygulamanın sürdürülmesinin Niksar'ın çocuklarına haksızlık olduğunu dile getirdiler. Veliler, Niksar'ın üçte biri kadar bir ilçeye 90 öğrencilik, bize ise 60 öğrencilik kontenjan verilmesini kabul etmek mümkün değil diyerek bir yıldır bu konuda hiçbir çalışma yapılmamasından dolayı yetkililerin ilgisiz kaldığını ifade etmekteler.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250