Sarıyazı Köyündeki Jeotermal Su Kaynağı İncelendi

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Niksar Sarıyazı Köyü jeotermal su kaynağını yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgiler aldı.
Bu haber 2019-07-13 18:48:23 eklenmiş ve 574 kez görüntülenmiştir.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Niksar Sarıyazı Köyü jeotermal su kaynağını yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgiler aldı. Vali Dr. Ozan Balcı, Niksar'ın Sarıyazı bölgesinde jeotermal su kaynağının haziran ayında başlatılan sondaj çalışmalarını yerinde inceleyerek, sondaj ustası Mahmut Karataş'tan yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. 358 metre derinlikte Kuzey Anadolu Fay Hattının en zengin mineraline sahip suyu olarak ortaya çıkarılan kaynağın, Tarım Tokat projesi kapsamında değerlendirileceğini ve yürütülen çalışmalar için Tokat'a büyük avantajlar sağlayacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, Niksar ovasının çok kıymetli olduğunu belirterek, buradan elde edilen su ile Tokat tarımının geleceğine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

 

Sondaj çalışmalarının 90 günde biteceğini vurgulayan Vali Dr. Ozan Balcı, ekim ayında çıkması beklenen jeotermal su kaynağının en iyi şekilde değerlendirilerek yöre çiftçisine önemli katkılar sağlanacağına dikkat çekti.

 

Bölgede jeotermal seracılığı önemsediğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, Jeotermal su kaynağının seracılığın geliştirilmesinde önemli roller oynayacağını ifade ederek, seracılığın gelişmesi ve yaygınlaştırılması için gerekli araştırma ve çalışmaların yapılacağını ve çalışmaların bizzat takipçisi olacağını kaydetti.

 

Tarihi Talazan Köprüsünde İncelemelerde Bulundu

 

Vali Dr. Ozan Balcı, Niksar ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta Niksar-Erbaa yolunda Kelkit Çayı üzerinde bulunan Selçuklu dönemi mimarisini yansıtan Talazan Köprüsünde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgiler aldı. 13. yüzyılın ilk yarısında inşa edildiği tahmin edilen 5,5 metre genişliğe ve 161 metre uzunluğa sahip olan, tarihi İpekyolu üzerinde yer alan köprü ile ilgili yetkililerden bilgiler alan Vali Dr. Ozan Balcı, Kadim şehir Tokat'ta çok değerli eserler bulunduğunu belirterek bunları korumak ve gelecek nesillere taşımak bizim görevimiz.” dedi.

 

Uzun yıllar varlığını sürdüren tarihi Talazan köprüsü ulaşım ihtiyacı için kullanılmaya devam etmesinin yanı sıra bölgeye gelen ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. 2010-2012 yılları arasında Karayolları tarafından restore edilerek tekrar eski görünümüne kavuşan tarihi Talazan köprüsünün Niksar için önemini vurgulayan Vali Dr. Ozan Balcı, köprünün tarihte Niksar'ın diğer coğrafyalarla bağlantısını sağlaması açısından çok etkili olduğunu kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat'ın Niksar ilçesinde bulunan Talazan köprüsünün görülmeye değer bir tarihi yapı olduğunu vurguladı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250