Tokat'ta Trafik Kazalarında Azalma

Tokat Valisi Ozan Balcı, bir önceki yılın ilk 6 ayına göre ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında yüzde 12,6, ölü sayısında yüzde 72,2 ve yaralı sayısında yüzde 14,1 azalış olduğu söyledi.
Bu haber 2019-07-20 19:33:27 eklenmiş ve 313 kez görüntülenmiştir.

Tokat Valisi Ozan Balcı, bir önceki yılın ilk 6 ayına göre ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında yüzde 12,6, ölü sayısında yüzde 72,2 ve yaralı sayısında yüzde 14,1 azalış olduğu söyledi.

 

Tokat Valisi Ozan Balcı başkanlığında 2019 yılının ilk 6 aylı değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Göksel Toplaoğlu, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Erdinç İnel, Trafik Denetleme Şube Müdür Vekili Nadir Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali katıldı. Toplantıda trafik kazalarının önlenmesi adına hayata geçirilen "Öncelik Yayanın, Öncelik Hayatın" sloganıyla hazırlanan proje görüşüldü. Trafik Denetleme Şube Müdür Vekili Nadir Öztürk, toplantıda trafik kazalarını önleme planı doğrultusunda emniyet kemeri, aşırı hız, hatalı sollama, ışık ihlali, cep telefonu kullanımı ve alkol denetimleri ile ilgili sunum yaptı.

 

Ölü Ve Yaralı Sayısı Azaldı

 

Sunumların ardından açıklamada bulunan Vali Balcı, "İlimiz genelinde meydana gelen trafik kazalarının ilk 6 aylık değerlendirilmesinde bir önceki yılın ilk 6 ayına göre ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında yüzde 12,6, ölü sayısında yüzde 72,2 ve yaralı sayısında yüzde 14,1 azalış olduğunu görüyoruz. Araç ve sürücü kontrol sayılarının ise ilk 6 aylık değerlendirilmesinde bir önceki yılın ilk 6 ayına göre kontrol sayısının yüzde 23,5 arttığı, uygulanan trafik cezalarında yüzde 11,0 azalış olduğu, kontrol sayısı artmasına rağmen uygulanan trafik cezalarındaki azalışın vatandaşlarımızın trafik kurallarına uyma alışkanlıklarının arttığının göstergesidir. Vatandaşlarımızın daha huzurlu ve güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmeleri için gerekli önlemleri alıyor, trafik kazalarındaki riski en aza indirmeyi hedefliyoruz" dedi. 

 

Vali Ozan Balcı toplantıdan çıkacak kararlar neticesinde kurumların üzerlerine düşen sorumluluklarında belirleneceğini ifade ederek gerekli tedbirlerin alınması için değerlendirmelerin yapılacağını kaydetti.

 

Toplantıya ilişkin Tokat İl Jandarma Komutalığından yapılan açıklamada, "İlimiz Jandarma sorumluluk alanında meydana gelen trafik kazalarının ilk 6 aylık değerlendirilmesinde; bir önceki yılın ilk 6 ayına göre ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında yüzde 17 azalış, maddi hasarlı kazalarda yüzde 8 azalış ve yaralı sayısında yüzde 6 azalış olduğu belirtilmiştir.

 

Araç ve sürücü kontrol sayılarının ilk 6 aylık değerlendirilmesinde; bir önceki yılın ilk 6 ayına göre kontrol sayısında yüzde 107 arttığı, uygulanan trafik cezalarında %75 artış olduğu, kontrol edilen araç ve sürücü sayısının yüzde 107 arttığı buna bağlı olarak kazaların azaldığı anlaşılmıştır. Trafik kazalarının azaltılmasına yönelik olarak, başta “seyir halinde cep telefonu kullanmak, trafik güvenliğini tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirme-makas atma, emniyet kemeri kullanmama, hatalı sollama, yakın takip, karayolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklamak-park etmek ve kırmızı ışık ihlali” olmak üzere, özellikle yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle tüm kolluk personelince denetimlere ağırlık verilmesi, öğrencilerimiz başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör çalışanlarına yönelik trafik eğitimi ve bilgilendirme çalışmalarının arttırılarak devam edilmesi kararı alınmıştır" denildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250