Hükümetin Zam Teklifine Tepki

Türkiye Kamu-Sen Tokat İl Temsilcisi Hakan Akkaya, “Enflasyon hedefinin yüzde 9,8 olduğu yerde memura yüzde 3,5+3 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir?” diye sordu.
Bu haber 2019-08-19 19:30:13 eklenmiş ve 534 kez görüntülenmiştir.

Türkiye Kamu-Sen Tokat İl Temsilcisi Hakan Akkaya, “Enflasyon hedefinin yüzde 9,8 olduğu yerde memura yüzde 3,5+3 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir?” diye sordu.

 

Hükümet ve memur sendikaları, 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında dördüncü kez toplandı. Toplantı sonrası konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk hükümetin zam teklifini açıkladı. 

 

Selçuk "Maaşlarda 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ay yüzde 3, 2021'in ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayda yüzde 2,5 artış yapılmasını ve her altı aylık dönem sonunda gerçekleşen enflasyon oranının, o altı aylık dönemde yapılan artış oranını aşması halinde aradaki farkın bir sonraki altı aylık dönemin başlangıcından itibaren, kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerine yansıtılmasını teklif ediyoruz" dedi. Hükümetin teklifine Türkiye Kamu-Sen rakamlarla yanıt verdi ve 'Gerekçeniz nedir?' diye sordu. Türkiye Kamu-Sen Tokat İl Temsilcisi Hakan Akkaya, konuyla ilgili açıklama yaptı. Akkaya, “Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon %20,3 oldu.  4 kişilik ailenin vazgeçemeyeceği, zorunlu harcama tutarı 1032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldı.  Çarşının, pazarın durumu ortadayken sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken, bize teklif edilen %3,5; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 140, en düşük maaşa 105 lira artış demek. Bu ne anlama geliyor arkadaşlar? Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor. Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük, memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk.  Birilerini bilmeyiz ama bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz; %3,5 bize uymaz! Hedefiniz nedir, amacınız nedir? Enflasyon hedefinin %9,8 olduğu yerde memura %3,5+3 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir?” Akkaya, “420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde olmak kaydıyla desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250