Toplu Sözleşmede Uyuşmazlığa 81 İlde Eş Zamanlı Çağrı

Memur-Sen ve bağlı sendikaların tamamının yetkili olarak katıldığı 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine 81 İlde 'Emeğe saygı, Adalete davet'adı altında basın açıklaması düzenledi.
Bu haber 2019-08-28 18:53:31 eklenmiş ve 269 kez görüntülenmiştir.

Memur-Sen ve bağlı sendikaların tamamının yetkili olarak katıldığı 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine 81 İlde 'Emeğe saygı, Adalete davet'adı altında basın açıklaması düzenledi.

 

Memur-Sen ve bağlı sendikaların tamamının yetkili olarak katıldığı 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na taşınan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde beklentilerinin karşılanmasını isteyen kamu görevlileri taleplerini dile getirmek için sahaya indi. Memur-Sen ve sendikaya bağlı Sağlık-Sen ve bağlı sendika temsilcileri dün Tokat'ta basın açıklaması düzenledi.

 

Kamu görevlilerinin beklentilerinin karşılanarak yeni hak ve kazanımlarla donatılmasına katkı ve destek sunmak amacıyla 81 ilde “Emeğe Saygı, Adalete Davet” temasıyla eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıldı. Tokat'ta Memur-Sen İl Temsilcisi Sağlık-Sen Şube Başkanı Suat Mantar ve sendika yetkililerinin katıldığı basın açıklaması Yer altı Çarşısı üstünde dün gerçekleştirildi.

 

“657 Teklif Masaya Gelmedi”

 

Suat Mantar, Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler sınıfının Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçirilmesi, kademe derece sınırlamasının kaldırılması, bayram ikramiyesi, kılık-kıyafet yasağının kaldırılması, gelir vergisi mağduriyetinin son bulması, dayanışma aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi gibi temel tekliflerimiz dâhil toplam 657 teklifin hiç birinin masaya getirilmediğini söyledi.

 

Kamu İşveren Heyetinin, Merkez Bankasının gerek beklenti anketinde gerekse kendi tahmininde ifade ettiği enflasyon rakamlarının altında kalan tekliflerle masaya gelmesini kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak gördüklerini söyleyen Suat Mantar,

 

Hakem Kuruluna başvuru sürecinin Kamu İşveren Heyeti tarafından hakkaniyetli yürütülmediğini öne sürdü.

 

“Toplantı tutanağı verilmedi”

 

Müzakere aşamasının tamamlanmasıyla birlikte Kamu İşveren Heyeti tarafından ne Memur-Sen, ne de genelden ayrı hizmet kolu toplu sözleşmesi imzalamaya yetkili bağlı sendikalara incelemek, katkı sunmak ya da imza atmak üzere toplantı tutanağı teslim edilmediğini Konfederasyon ve sendikaların imzadan kaçtıkları algısına neden olabilecek tespit tutanağı tutularak yetkinin kötü kullanılmasına, neden olunduğunu ileri sürdü.

 

Aileleri ile birlikte 20 milyonluk bir kitle olduklarını söyleyen Suat Mantar açıklamayı şöyle sürdürdü: “Biz Hakem Kurulundan, refahın tabana yayılmasını, gelir dağılımında adaletin sağlamasını istiyoruz. Biz, refahtan pay, paylaşımda adalet istiyoruz. Biz, kamu görevlilerinin yaşam standartını yükseltecek, emeğin hakkını takdir edecek bir karar bekliyoruz. Biz Hakem Kurulundan; elektrik ve doğalgaz zamlarının art arda yaşandığı, ulaşım ve barınma giderlerinin yükseldiği, enflasyonun tahmin ve hedeflerin üzerinde çıktığı, alım gücünün düştüğü, pek çok gider kaleminde artış yaşandığı bir süreçte bütün parametrelerin dikkate alındığı adil ve hakkaniyetli bir hüküm bekliyoruz.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250