Tokat 8. Tarım Hayvancılık Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından düzenlenen ve 150 firmanın katıldığı 8. Tokat Tarım Hayvancılık Gıda Fuarı ve Yöresel Ürünler Fuarı, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Niksar heyeti ayrıca fuarda yerini aldı.
Bu haber 2019-09-19 19:52:31 eklenmiş ve 315 kez görüntülenmiştir.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından düzenlenen ve 150 firmanın katıldığı 8. Tokat Tarım Hayvancılık Gıda Fuarı ve Yöresel Ürünler Fuarı, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Niksar heyeti ayrıca fuarda yerini aldı.

 

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kapalı pazar yerinde gerçekleştirilen ve Türkiye'nin farklı illerinden 150 firmanın katıldığı fuarda, tarım makineleri, traktörler, gıda ürünleri ve kente özgü ürünler yer alıyor. Niksar Kaymakamlığı, Niksar Belediyesi, Niksar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası'nın ortaklaşa olarak açtığı stant büyük beğeni topladı. Niksar Kaymakamı İlhami Doğan ve Belediye Başkan Vekili İsmet Öztürk ile standa gelen misafirlere Niksar'ın yöresel ürünlerini tanıttılar. Ayrıca Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ile Tokat Milletvekilleri Av. Mustafa Arslan ve Av. Yücel Bulut, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Niksar standını ziyaret ederek, yöresel ürünler hakkında bilgiler aldılar. Niksar Kaymakamı İlhami Doğan ve Belediye Başkan Vekili İsmet Öztürk Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ile Tokat Milletvekilleri Av. Mustafa Arslan ve Av. Yücel Bulut'a hediye takdiminde bulundukları fuar, 21 Eylül 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 

Türkiye'nin her yerinden 80 firmanın katıldığı Fuarın açılışına katılması beklenen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sağlık problemi nedeniyle son anda programa katılamazken organizasyona ilgi yoğun oldu. İl protokolü, tarım, hayvancılık ve gıda sektörünü, tarıma dayalı sanayi sektörünü bir araya getiren fuara katılan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na vekaleten yaptığı konuşmada, Tokat'ı tarımda Türkiye'nin parlayan yıldızı yapmayı istediklerini söyledi.

 

Uluslararası Yaş Sebze Meyve Köyü Projesi

 

Açılışta konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu; “Şehirler de artık adeta bir ülke gibi. Artık şehirlerin yarıştığı bir dünya düzenindeyiz. Bu anlamda da Tokat'ın hem Türkiye'de hem de dünyada inanıyorum ki çok önemli bir yeri var. Bundan sonra da şehrimizin önemli bir yeri her zaman olacak. Tokat'ta ortak aklı çalıştırdığımızda en başa hep tarımı, hayvancılığı yazıyoruz. Tarım ve hayvancılığa dayalı sanayiden hep bahsediyoruz. İnanıyorum ki Tokat'ın da en başta gelen önemli hedeflerinden birisi de tarımda şehrimizi daha iyiye taşımak. Bunun için hedefler koymak gerekir. Bizim de ilk etapta hedefimiz Türkiye'de tarımda sayılı illerden biri olmak. Ben inanıyorum ki Tokat sebzesiyle, meyvesiyle, hayvancılığıyla Türkiye'de kendinden söz ettiren bir il olacak. Ardından hedefimizi daha global düşünerek büyüteceğiz” diye konuştu.

 

Fuar Alanı İçin Yer Aranıyor

 

Hayvancılıkta da Türkiye'nin önemli şehirlerden biri haline gelineceğini belirten Eroğlu konuşmasını; “Bu anlamda bizlere önemli görevler düşüyor. Bu görevleri de yine beraberce yapacağız. Tabi Fuarlar önemli. Şehrin tanıtımına, ürünlerin tanıtımına ve insanların buluşmasına vesile oluyor. Bizim projelerimizin arasında da bir fuar alanı, bir fuar merkezi yapmak var. İnşallah bu konuda da bir yer çalışması içerisindeyiz. Bu da önümüzdeki süreçlerde şehrimize yapacağımız önemli çalışmalardan birisi olacak. Ben fuarımızın açılışında emeği geçen, açılışa gelen katılan bütün dostlarıma, çiftçilerimize ve esnaflarımıza teşekkür ediyorum” diye noktaladı.

 

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ise; “Biz her zaman tarıma turizme vurgu yapıyoruz. Gerçekten şehrimizde köylümüzde para varsa esnafımızda da para oluyor. Esnafta para varsa piyasada para oluyor. Bunun için tarımı nasıl destekleyebiliriz, tarımsal gelirleri nasıl artırabiliriz bunun mücadelesi içerisindeyiz. Sayın valimizin başkanlığında tarım Tokat projesini başlattık. Bu proje ile birlikte çiftçimizin ekmeğini büyütmek için gayret ediyoruz” dedi.

 

Vali Balcı: Tarımda Biriken Sermaye Sanayiye Dönüşecek

 

Son olarak konuşan ve Fuara öncelik eden destekleyen ve yüreklendiren herkese teşekkür eden Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise, “Fuarlar esasında tarım ürünlerinin pazarlandığı yerin dışında tarıma ilişkin hayallerin kurulduğu, ideallerin paylaşıldığı yerler. Tarıma ilişkin şehrin vizyonunun dinanizminin çizildiği yerler. Tokat tarım anlamında kültür sanat anlamında çok kadim bir şehir. Tarım için nitelikli bilgi ve nitelikli kültür lazım. Tokat bin yıllık Türk-İslam şehri. Müthiş bir kültür, vatanperver, çalışkan insanların olduğu kıymetli bir ilimiz. Ben geziyorum bağını, merasını; elleri nasır tutmuş çok kıymetli çalışkan insanlar var. Tokat bir kültür, turizm şehri ama aynı zamanda bir tarım memleketi. Tarıma, üreticiye, çiftçiye dostuz. Tarım Tokat'ı başlatırken de ifade ettim. Tokat'ta bu işi gerçekleştirecek kişiler arasında müthiş bir birliktelik var. Tokat'ı farklı kılan en önemli özelliklerden biri de bu. Biz bu uyumu Tokat çiftçisini daha çok zenginleştirmek, üreticisine daha çok katkı sunmak için kullanacağız. Tokat'ın şuan 775 bin dönüm ovası var. 7 kıymetli ovası var. İnşallah devletimizin imkanlarıyla sulama kanalları, göletler, barajlar yapıldığında yaklaşık 300 bin dönüm alanımız daha sulanmış olacak. Arazi toplulaştırmaya geçildiğinde üretim bir kat daha artacak. Yani Tokat'ın gündemi değişecek. Bu tüm dünyada böyledir. Tarımda üretimi biriktirdikten sonra sanayiye geçilir. İnşallah tarımda müthiş bir sermaye birikecek. Sanayi sektörlerine de aktarılacak. Akdeniz'de Adana, Mersin, Antalya ne ise Kuzeyde Tokat o olacak. Hedefimiz şu; Uluslar arası sebze meyve halimiz olacak” diye konuştu.

 

Buzağı Yarışmasında Eğlenceli Anlar


Öte yandan Tokat İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nin bu yıl 3. Kez düzenlediği Buzağı Yarışması Tokat Kapalı Pazaryeri alanının hemen yanında gerçekleştirildi. Yarışmada, buzağıların yanı sıra Karayaka ırkı koç, Akkaraman ırkı koç, Kıl keçisi tekesi ve Malak cinsleri kategorilere göre jüri tarafından 1., 2. Ve 3.'lük derecelerine göre seçildi. Yarışmada dereceye giren ırklardaki hayvan sahiplerine ödülleri Vali Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yücel Bulut ve Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından verildi. Yarışmaya özel süslenen hayvanlar vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Fuara ev sahipliği yapan Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr Ali Çelik, yaptığı konuşmada Tokat için fuar ve kongre merkezi yapılması için Milletvekilleri, TOBB, Valilik ve Belediye'den destek istedi. Başkan Çelik: “İlk fırsatta bir odalar borsalar binası, fuar alanı ve kongre merkezinin bu şehre kazandırmamız gerekiyor. Bu anlamda yetkililerin her türlü desteği vereceğine kalpten gönülden inanıyorum. Daha önceleri bu fuar, bir fuar alanımız olmadığı için OSB'de bir hangarda daha çok tarım aletlerinin sergilendiği, dışarıdan gelen firmaların kendi ürünlerini şehrimize tanıttığı bir şekildeydi. Böyle bir fuarın şehrin ekonomisine çok katkısı olmayacağını düşündük. Bu yıl fuarın hem tarihini öne aldık Kasım'dan Eylül'e aldık. Hem de yerini değiştirdik. Sağ olsun kapalı Pazar yerinde düzenliyoruz Belediye Başkanımızın destekleriyle. Formatını da değiştirdik. Gıdayı ekledik, yöresel ürünleri ekledik büyüttük. Bunlar bizim için çok değerli şeyler. Tokat için olmazsa olmazlarımız. Bu minvalde bizlere bu güzel organizasyonun hazırlanmasında destek veren, valimize, belediye başkanımıza, fuar düzenleyen firmamıza, esnaf odası başkanımıza, borsamıza, ziraat odamıza, kooperatiflerimize, birliklerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250