Niksar’da Gaziler Günü Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurt genelinde olduğu gibi Niksar'da da kutlandı.
Bu haber 2019-09-19 20:03:21 eklenmiş ve 349 kez görüntülenmiştir.

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurt genelinde olduğu gibi Niksar'da da kutlandı.

 

Niksar Hükümet Konağı önünde gerçekleşen 19 Eylül Gaziler Günü töreni Kaymakam İlhami Doğan, Belediye Başkan Vekili İsmet Öztürk ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği temsilcisi Abdullah Lüleci tarafından Atatürk büstüne çelenklerin sunumu ile başladı. Saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Temsilcisi Abdullah Lüleci, gazilik unvanının Türk kahramanlığının, vatanseverliğinin ve fedakarlığının yaşayan destanı olduğunu belirterek; “Gazilik Türk vatan severliğinin Türk kahramanlığının Türk fedakarlığının yaşayan destanı, gazi ise bu destanı yazan kahraman adıdır. Gerçek anlamda bugünlerde hatırladığımız şey; bu ülkeye kanları ile ve canları ile sahip çıkan şehitlerimize gazilerimize olan minnetimizin anılması kadar bundan çıkardığımız dersler ile geleceğe bakarken ülkesi ve milleti uğruna kendini fedaya istekli ve azimli milyonları bulunan bir ülkenin sırtının yere gelmeyeceğidir. Gerçekten bir toplumu millet toprağı da vatan yapan her zaman onur ve kıvanç duyduğumuz şehit ve gazilerimizdir. Elbette ki tarih bağımsızlığı için ölmeyi göze alan uluslara verdiği değeri hiç bir şey vermemiştir. Bu millette vatan için ölmeye hazır evlatları oldukça yaşayacaktır. Gazilerimizin de huzurunda millet olarak toprak olarak bölünmez bütünlük içinde aynı amaç ve gaye ile şuurlarını taşıyan Türk devletinin ebediyete kadar varlığı için hep beraber aynı gayreti sarf edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmamasını bir kez daha bu anlamlı günde tekrarlamak isterim. Bu vesile ile İstiklal harbinin kahramanlarını Kore Savaşının ve Kıbrıs mücadelesi ile iç güvenlik ve 15 Temmuz gazilerini saygı ve sevgi ile ebediyete intikal edenleri de rahmet ve minnetle bir kez daha anıyoruz. Özgürlük meşalemizi bu günlere taşıyan inanç kaynağımız her zaman onur ve gururumuz değerli gazilerimizi vatan sevgisinin ortak kalplerde paylaşıldığı duygu ve tarihle dolu bu mutlu günde kutluyorum” dedi. Törende, ayrıca öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende fotoğraf çekiminin ardından Kaymakam Doğan ve beraberindekiler önce İlçe Emniyet Müdürlüğünü daha sonrada İlçe Jandarma Komutanlığını ziyaret ederek, şehit aileleri ve gaziler ile sohbet toplantısı yaptılar.

 

Kaymakam İlhami Doğan şehit yakınları ve gazilerin her zaman dert ve sorunlarında yanlarında olduklarını ve kapılarının her daim açık olduğunun altını çizerek; “Şehit ve Gazilerimizin ortaya koydukları azim ve kararlılıkla yüzyıl önce Samsun'dan atılan ilk adımla başlayan Milli Mücadele sonucunda ulusal varlığımız elde edilmiş ve bugünlere kadar ulaşılmıştır. Bugün de şehit ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıkları sayesinde huzur içinde yaşıyor, geleceğe güvenle bakıyoruz. Vatan için canlarını ortaya koyan gazilerimizin yaşamlarını değerli kişiliklerine yaraşır imkânlar altında sürdürmelerini sağlamak, ihtiyaçlarını karşılamak toplumsal sorumluluğumuzdur. Bu vesileyle 19 Eylül 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e 'mareşal' rütbesi ve 'gazilik' unvanının verildiği gün olan 'Gaziler Günü'nü kutluyor, vatanı için canını ortaya koymaktan kaçınmayan şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Program şehit aileleri ve gaziler onuruna verilen öğle yemeği ile sona erdi. Düzenlenen programa ayraca Cumhuriyet Başsavcısı Ayşe Özkan Kaynar, İlçe Jandarma Komutan vekili ve Köklüce Komando Tabur Komutanı Jandarma Binbaşı Halil Keskin, İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Saçkan ve Başçiftlik ilçesinden de gazi ve şehit yakınları katıldı. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250